About Moodle FAQ

Матеріал з Moodle Docs
Перейти до: навігація, пошук
Оригінал: https://docs.moodle.org/31/en/About_Moodle_FAQ

Нижче наведено перелік загальних питань від багатьох викладачів, що задаються про систему Moodle. Існують також сторінки з часто задаваними питаннями по багатьом специфічним інструментам Moodle.

Початок роботи з Moodle


Зміст

Що таке Moodle?

 • Moodle - це система управління навчанням (LMS - Learning Management System, яка також називається VLE - Virtual Learning Environment), детальніше читайте тут. Багато в чому Moodle схожий на дитячий конструктор Lego, як це показано в презентації Slideshare.

Звідки така назва?

 • Слово Moodle є абревіатурою від поняття Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment, що в перекладі на українську означає «модульне об’єктно-орієнтоване динамічне середовище навчання», яке в основному використовується для програмістів і теоретичної освіти. Це слово також може використовуватися як дієслово, що означає процес повільного "проходження крізь нетрі", вивчення чого-небудь у міру його появи, виправлення своїх помилок, що веде до розвитку інтуїції, кмітливості та творчих здібностей. Таке собі поєднання "музи" і "каракулів". Moodle спочатку розроблявся як такий, що викладач може наближати вивчення матеріалу або викладати курс в режимі онлайн в постійній, інтерактивній формі. Кожний, хто використовує Moodle є Moodler.

Як мені почати використовувати Moodle?

Де (звідки) я можу взяти систему?

 • Ви можете завантажити Moodle з різних пакетів і встановити її самостійно або попросити сервісну компанію Moodle Partner зробити це для вас. Деякі веб-сайти пропонують Moodle як частину розповсюджуваних ними пакетів, хоча надійність таких пакетів буває різною. Інші сайти пропонують Moodle безкоштовно, але з доданими умовами, наприклад, з необхідністю посилатися на них.

Чи зможу я впоратися з технологією використання Moodle?

 • Щоб використовувати Moodle, вам необхідні лише базові навички роботи з браузером. Щоб встановити її, вам потрібно трохи більше знань, але надається керівництво по установці.

Який вік користувачів і навчальний заклад найбільш підходять для Moodle?

 • Moodle може успішно використовуватися починаючи з перших років початкової школи, в секторі середньої школи (приклади) і в університетах у всьому світі. Moodle може бути адаптований
до потреб користувачів різного віку і до будь-якого середовища навчання, включаючи комерційні тренінги.

Чи призначений Мoodle тільки для онлайн навчання?

 • Це можливий варіант. Однак у більшості випадків Moodle використовується для підтримки і об'єднання навчання з інтернет навчанням, а також з іншими видами навчання.

Де я можу отримати деякі підручники або презентації про Moodle?

Чи є якісь забезпечення в Moodle для людей з обмеженими можливостями?

 • Звичайно, так. Moodle підтримує багато спеціальних технології, таких як читання з екрану, екранна лупа, альтернативні варіанти використання миші і клавіш, відключення AJAX і Javascript, і багато іншого.

Чи існують порівняння Moodle з іншими системами управління навчанням?

Навігація та управління

Як увійти в Moodle?

 • Перейдіть по URL (адреса) праворуч на сайті Moodle, увійдіть (login) під вашим реєстраційним ім'ям користувача і паролем, або увійдіть як гість (якщо дозволено адміністрацією сайту). Більшість з сайтів Moodle мають посилання для створення нового облікового запису або запиту для відновлення забутих вами даних наявного облікового запису.

Як переходити по різних частинах сайту Moodle?

 • Використовуйте блок навігації збоку вашої сторінки. Звідти ви можете перейти безпосередньо до будь-якої частини Moodle, до якої ви маєте доступ.

Як я можу що-небудь редагувати?

 • Ви можете редагувати тільки речі, які вам дозволено змінювати. Звичайний користувач, наприклад, студент може редагувати тільки свою домашню сторінку і, можливо, свою сторінку профілю. Користувачі з правами адміністратора, такі як викладачі, можуть використовувати кнопку «Turn editing on (ввімкнути режим редагування)» або посилання в блоці управління для редагування елементів. Гість нічого не може редагувати, а адміністратор можете змінити все, що захоче.

Хто може створювати і редагувати курси?

 • Всі ті, хто має повноваження редагувати. Зазвичай, це викладач, який створює і редагує курси та дії всередині курсів, але ця роль може бути змінена, перейменована (наприклад, на куратор), а також призначена іншим людям.

Приклади

Чи є хороші приклади використання Moodle, які можна подивитися?

 • Звичайно! Подивіться колекцію відео і прогляньте публікації на Moodle Buzz. Існує також сайт повний прикладів, які можна переглянути і програти.

Як я зможу поділитися ідеями і повчитися в інших викладачів, що використовують Moodle?

 • Участю багатьма способами, як через події, форуми на Moodle.org, так і в інших мережах.

Чи існують хороші джерела спільно використовуваних курсів?

 • Так, звичайно, є. Через хаби спільноти ви можете шукати такі курси, зараховуватися на них, завантажувати і публікувати їх для використання у своїх цілях.

Навчання з Moodle - педагогічні питання

Який найкращий спосіб використання Moodle?

 • Загального найкращого способу використання Moodle бути не може. Його використання багато в чому залежить від ваших власних філософських поглядів на педагогіку, від контексту, в якому використовується Moodle, і від бажання експериментувати і творити трохи (або багато!). Moodle може застосовуватися як викладачем-консерватором, що використовує надійні, перевірені матеріали 30-річної давності, так і волелюбним інтернет-новатором, який сповідує нові способи викладання і навчання.

Чи може Moodle використовуватися в різних сферах (скажімо, математиці, мовознавстві, мистецтві, медіа, науці)?

 • Так. Moodle використовується в різних областях. Користувачі в деякій предметній області можуть мати користь з ужитку стандартних або сумісних модулів і плагінів від сторонніх організацій (наприклад, в математиці - фільтрі нотації (стандартний плагін Tex) або редактор рівнянь DragMath (плагін незалежних розробників)).

Як використовувати Moodle, щоб стимулювати студентів глибше мислити і ставити хороші питання?

 • Задаючи студентам хороші питання та заохочуючи їх задавати питання, можна допомогти їм долати труднощі вивчення курсу за допомогою інтерактивних дій, ресурсів. Наприклад, відкрийте дискусію на форумі провокаційним питанням, почніть Вікі для групової спільної побудови рішення ... і багато ще чого!

Як спілкуватися зі студентами, використовуючи Moodle?

 • Доступно багато способів. Ось деякі приклади: форуми підходять для асинхронного спілкування, обмін повідомленнями - для особистих бесід, чат - для синхронних розмов, коментарі - для швидких повідомлень і зауважень . Ви можете також організувати зворотний зв'язок в режимі онлайн за завданням, коментарі до повідомлень блогів і ще багато чого!

Як можна спільно з Moodle користуватися ресурсами?

 • Moodle пропонує ряд способів спільного використання вмісту: створення файлів і папок, доступних будь-яким учасникам курсу, збором ресурсів будь-якого типу в базі даних, приєднанням фото до повідомлень форумів, експортом та імпортом ресурсів із зовнішніх сховищ / портфоліо, і ще багато чого!

Як Moodle може допомогти людям співпрацювати?

 • Використовуйте різні види діяльності, подібні Вікі, щоб створювати вміст разом, форуми і коментарі для обміну ідеями, бази даних для колективного накопичення ресурсів, глосарії для спільного розуміння концепцій і т.д.! Ви можете розподілити студентів по групам для спільної роботи в одному з видів діяльності.

Як оцінювати в Moodle?

 • Оцінки можуть бути створені для кожного виду діяльності у курсі, і потім переноситись до журналу оцінок. Наприклад, оцінки по завданням (усіх типів), видам діяльності «Іспит» і «Семінар» автоматично додаються в журнал оцінок. У деяких видах діяльності ви повинні включити оцінювання, таке як рейтинги на форумах, глосарій і базах даних, щоб перенести їх до журналу оцінок. Ви можете також використовувати журнал оцінок, щоб скоригувати, призначити або автоматично визначити за шкалою оцінку певного виду діяльності у вашому курсі. Для деяких видів діяльності, що автоматично не зв'язуються з журналом оцінок, таких як чат або зворотній зв'язок, ви повинні створити новий елемент оцінювання вручну. Існує багато способів того, як можна дати студентам зворотний зв'язок на їх прогрес у діяльності, не ставлячи оцінки. У завданні, наприклад, ви можете надати письмовий відгук.

Чи можуть у Moodle студенти самі оцінювати якісь типи завдань або оцінюватися однокурсниками?

 • Так. Можливо, що найкраще це робити з модулем «Семінар». Студенти можуть неформально оцінювати (і навіть впорядковувати за якістю) повідомлення один одного на форумах, введені в глосарії та бази даних записи.

Чи обов'язковий підхід «соціального-конструкціоніста» при використанні Moodle?

 • Тривалий час Moodle створювався з позицій специфічної, соціально-конструкціоністської філософії. Звичайно, це нікому не заважає використовувати Moodle відповідно до бажаної їм точкою зору на навчання.

Студенти

Скільки часу потрібно студентам, щоб навчитися користуватися Moodle?

 • Насправді для використання Moodle не потрібно особливих навичок чи комп'ютерних знань. З базовими навичками веб-пошуку і редагування студенти (і викладачі) можуть використовувати Moodle - миттєво!

Що потрібно знати студентам, перш ніж використовувати Moodle?

 • Їм необхідно знати, як увійти на сайт і курс, мати деякі навички веб пошуку і роботи з комп'ютером. Наприклад, їм потрібно знати, як працюють мишка і клавіатура, що таке посилання і, можливо, як приєднувати, завантажувати та завантажувати файл.

Чи повинні студенти весь час перебувати в онлайн при використанні Moodle?

 • Moodle є онлайн-системою управління навчанням, і іноді ви і ваші студенти повинні будете проводити час перед комп'ютером. Як довго - залежить від того, для чого ви використовуєте систему Moodle. Більшість сайтів Moodle використовуються для поєднання оффлайн і онлайн навчальної діяльності.

Отримання довідки

Чи існує офіційна служба підтримки для Moodle?

 • І так, і ні. Форуми Moodle.org можуть служити як служби підтримки. Компанії Moodle Partners можна доручити службу підтримки як частину їх сервісу. Найчастіше, подібно високо цінним системам локального управління навчанням (LMS), сайти підтримують службу підтримки.

Що робити, якщо я застряг? Чи є якісь хороші настанови?

Що робити, якщо у мене є конкретне питання по якомусь інструменту, де я можу дізнатися більше?

 • Пошукайте відповідь в документації Moodle, використовуючи віконце пошуку ліворуч на кожній сторінці документації Moodle. Клацніть іконку допомоги на вашому сайті Moodle. Перейдіть на призначений для цього інструменту форум. Дослідіть його через віконце пошуку на сайті moodle.org вгорі цієї сторінки.

Як я можу запропонувати поліпшення і висловити побажання про розробку чогось ще в системі Moodle?

 • Moodle Tracker (засіб відстеження Moodle) є безумовно кращим місцем для пропозиції поліпшень. Зареєструйте питання або пропозицію по поліпшенню, і нехай люди на форумі дізнаються про ваші ідеї. Можливо, вони проголосують за це (що приверне увагу багатьох).

Де можна пройти тренінг з використання Moodle?

 • Ряд місць пропонують тренінги щодо кращого використання Moodle. Однак, працівники компанії Moodle Partners знають цю систему краще і можуть забезпечити офіційні тренінги. Ви можете також подумати про отримання сертифікату створювача курсів Moodle для поліпшення своїх навичок.

Основний жаргон Moodle

Moodle використовує жаргонні слова, які можуть бути вам знайомі з інших, не Moodle-контекстів. У Moodle ці слова мають специфічні (і можливо відрізняються) значення, що пояснюється нижче.

Що таке курс?

 • Курс - це основна навчальна область в Moodle, де викладач представляє матеріали своїм студентам. Дивись курси.

Що таке категорія?

Що таке активність?

 • Зазвичай, активність є те, що студент буде робити, взаємодіючи з іншими студентами або викладачем. У Moodle є більше десятка видів активності для використання викладачем на курсі.

Що таке ресурс?

 • Ресурси є елементами, які викладач може використовувати для підтримки навчання, такі як файл або посилання. Стандартний Moodle поставляється з 6 типами ресурсів, які можуть бути додані в курс.

Що таке блок?

 • Зазвичай, блоки є елементами, які можуть бути додані зліва чи справа на домашній сторінці курсу. Існують десятки різних блоків, які можуть бути додані в курс або на сторінки всередині курсу.

Що таке плагін?

 • Плагін є додатковим компонентом по вибору, який може додати функціональності вашій Moodle. Деякі стандартні плагіни Moodle повинні бути включеними адміністратором Moodle. Багато інших можуть бути завантажені з бази даних плагінів.

Що таке фільтр?

 • Фільтри можуть використовуватися для додавання посилань, вставки програвачів мультимедіа, конвертації математичних виразів або картинок, що виражають емоції (смайликів), в зображення.

Що таке розділ?

Що таке роль?

 • Роль в Moodle відноситься до того, що користувачеві дозволено (чи ні) робити на сайті Moodle. До типових ролей відносяться ролі студентів і викладачів. Роль - це набір повноважень, які можуть бути надані конкретним користувачам у конкретних контекстах. Наприклад, коли користувач зараховується на курс як студент.

Безпека

Наскільки безпечна Moodle?

 • Moodle розроблена так, щоб залишатися дуже безпечною. Проте багато що залежить від веб-сервера, способу установки Moodle та регулярності оновлень пакетів адміністратором Moodle.

Чи може Moodle піддатися хакерській атаці і викраденню даних студентів?

 • Вкрай неймовірно, якщо ваш сайт має сучасні засоби безпеки, а адміністратор сайту не роздає ключі доступу. На будь-якому сайті може статися все, що завгодно, але Moodle ускладнює нехорошим людям творити хаос.

Що, якщо я зробив щось неправильно і випадково зламав щось - чи можна це легко відновити?

 • У Moodle можна робити резервні копії в будь-який момент. Якщо копія була зроблена за 5 хвилин до руйнування, великі шанси легко все відновити.

Чи в безпеці дані студентів на недорогому або безкоштовному веб-сервері?

 • Коли ви здійснюєте деякий контроль безпеки сайту Moodle на безкоштовному або недорогому веб-сервері, виникає питання: наскільки ви довіряєте вашому веб-серверу?

Чи можна відстежувати і шукати те, що люди роблять і розсилають в Moodle?

 • Так, якщо ви - викладач і це ваш курс. Адміністратор Moodle може робити це по всьому Сайту.

Чи можу я зробити резервну копію Moodle, щоб нічого не втратити?

 • Так, ви можете зробити резервну копію сайту Moodle або як викладач ви можете зробити резервну копію вашого курсу і завантажити її (якщо у вас є дозвіл на це). З відповідними повноваженнями ви можете відновити ваш курс та / або імпортувати частини чужих курсів на ваш сайт або за його межі. Це може бути особливо корисно в роботі з хабами співтовариства (можливості Moodle 2.0).

Технічні питання по роботі з Moodle

Чи потрібен мені мій власний сервер для запуску Moodle?

Чи можу я встановити Moodle сам?

 • Ви можете, керівництво надано. Політика більшості організацій націлена на це і / або на те, що хтось виконає інсталяцію.

Чи можу я налаштувати тему про школу?

 • Так, дивись теми фону. Ви можете робити теми відповідно до потреб окремого Курсу. Існує безліч способів зробити так, щоб Moodle гарно виглядала.

Чи має значення, який комп'ютер або браузер я використовую для Moodle?

 • Moodle добре працює у всіх стандартних сучасних браузерах і в різних операційних системах. Як і з будь-яким веб-додатком ви повинні враховувати, яка ваша аудиторія, які пропускна здатність і веб-браузери.

Чи можна використовувати Moodle з будь-якої точки світу?

 • Так, якщо є веб-сервер, приєднаний до інтернету, і ви маєте комп'ютер, мобільний пристрій або планшет. Або якщо є веб-сервер, приєднаний до того ж самого інтернету (внутрішня мережа), що й комп'ютери або планшети, з якими ви збираєтеся працювати. Ви можете навіть встановити Moodle на пристрій USB.

Чи можна обмежити доступ до Moodle тільки нашим навчальним закладом?

 • Так, існує кілька способів зробити це. Наприклад, система може бути інстальована в вашій внутрішній мережі навчального закладу, або обмежена тими IP-адресами, які призначені вашим навчальним закладом, або зарахуванням ваших студентів тільки вручну, і це не всі способи.

Чи можу я працювати в Moodle з мобільного пристрою?

 • Так, в Moodle 2.1 ви використовуєте додаток Mobile для iPhone. Ви можете встановити одну тему за замовчуванням, але також встановити іншу тему для мобільного пристрою, і ще одну - для планшета.

Я із навчального закладу, в якому використовуються різні середовища і системи навчання. Чи можу я перенести мої матеріали в Moodle?

 • Безсумнівно. Деякі специфічні дії в середовищах і системах навчання можуть бути несумісні, але ви можете заархівувати ваш контент в zip-файл і розпакувати його в Moodle.

Я виявив помилку в cистемі. Що мені робити?

 • Перейти в засіб стеження, пошукати, чи немає там повідомлення про цю помилку, якщо ні, створити новий пункт в ньому.

У мене з'явилася ідея про нову можливість та / або поліпшенні Moodle. Що мені робити?

 • Перейти в засіб стеження, пошукати, раптом щось схоже на вашу ідею вже помічено й зроблено, і запропонувати її, якщо немає.

Вартість

Скільки буде коштувати завантаження і використання Moodle?

 • За ліцензією GNU (General Public License) Moodle є і залишиться безкоштовною для завантаження і використання будь-якими бажаними вами способами. Розглядайте її схожою на «безкоштовне цуценя», якому потрібна увага і догляд для його зростання, а не подібною до «безкоштовного пива».

Скільки коштує експлуатація Moodle?

 • Анітрохи: інсталяція, використання і зміни - безкоштовні. Звичайно, існують деякі супутні витрати, якщо ви встановлюєте Moodle у когось, і витрати, пов'язані з підтримкою і навчанням в іншій організації (як з будь-яким іншим програмним забезпеченням). А розробникам Moodle жодних виплат не потрібно.

Скільки коштує мати власну Moodle?

 • Існує багато варіантів установки. Вартість зазвичай залежить від наданого сервісу і потужності (наприклад, установка і утримання університетського Сайту з 10 000 користувачів, природно, коштують більше, ніж для маленької муніципальної школи). Запитайте вашого місцевого партнера Moodle і застосуєте до Moodle цей же спосіб!


Див також

Варіант для Moodle

ЧаПи по рішенях