Магістри спеціальності Садівництво та виноградарство

Спеціальність 203 «Садівництво та виноградарство»

Освітня програма «Садівництво та виноградарство»

Випускові кафедри:

Садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка
Тел.: (044) 527-85-59
E-mail: hortdep@gmail.com
В.о. завідувача кафедри – кандидат сільськогосподарських наук, доцент Мазур Борис Миколайович

Овочівництва і закритого ґрунту
Тел.: (044) 527-81-69
E-mail: ovochi.z@i.ua
Завідувач кафедри – кандидат сільськогосподарських наук, доцент Федосій Іван Олексійович

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 1. ESTS: 5.
Автори: Бобось Ірина Макарівна - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту; Комар Олександр Олександрович - старший викладач кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Дисципліна присвячена комерційній діяльності та маркетинговій стратегії на плодоовочевому ринку. Розглядаються теоретичні та практичні аспекти комерційної діяльності на плодоовочевому ринку. Вивчаються методичні та практичні питання маркетингового забезпечення комерційної діяльності суб’єктів ринку плодоовочевої продукції; особливості споживання овочевої продукції в Україні та в світі, перспективи та тенденції на споживчому ринку; комерційна стратегія для суб’єктів господарювання для підвищення рівня ефективності виробництва продукції та конкурентоспроможності підприємства на ринку.

Рік останньої атестації: 2021
Спеціальність: 203 Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 3. ЄКТС: 4.
Автор курсу: Андрусик Юрій Юрійович – доцент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Викладач: Андрусик Юрій Юрійович – доцент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Анотація: Курс надає можливість оволодіти теоретичними і практичними основами ампелографії та селекції винограду щодо: методології опису та ідентифікації сортів винограду та підщеп з використанням дискрепторів OIV; знання морфологічних, біологічних та виробничих властивостей столових і технічних сортів поширених в Україні та основних виноградних регіонах світу; основ генетичних досліджень з розробки нових стійких до хвороб та шкідників сортів та підщеп винограду.

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 3. ESTS: 4.
Автор: Шевчук Наталія Василівна - доцент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.



Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 3. ECTS: 4.
Викладач: Слєпцов Юрій Віталійович - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Вивчається вирощування культур без ґрунту, види, субстрати, живильні розчини.
Рік останньої атестації: 2023

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 3. ЄКТС: 4.
Викладач: Меженський Володимир Миколайович - професор кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Анотація: Мета курсу дати студентам знання з горіхівництва, що стосується основних горіхових культур, насамперед волоського горіха, а також фундука й мигдалю; ознайомити з іншими горіховими рослинами. Характеристика горіхових культур складається з систематичного положення та класифікації; сортового складу; морфологічних, біологічних та екологічних особливостей; основ розмноження; технологій закладення садів, догляду за насадженнями, збирання врожаю та його переробки й характеристики біохімічного складу горіхів.

Рік останньої атестації: 2022
Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 2. ЄКТС: 3 (6).
Автори: Шевчук Наталія Василівна - доцент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Гаврилюк Олександр Сергійович - асистент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Анотація: Підготовка високо­квалі­фіко­ваних фахівців з квітникарства, що базується на сучасних досягненнях агрономічної науки і передової світової та вітчизняної виробничої практики. Для досягнення цієї мети фахівець повинен мати глибокі знання з біології, технології вирощування та розмноження квіткових рослин. У системі підготовки фахівців з садівництва та виноградарства квітникарство є їхньою складовою дисципліною.
Бурхливе сучасне садово-паркове, офісне, дачне, житлове приватне та промислове будівництво, всезростаючий інтелектуальний, естетичний рівень населення України потребують високо­квалі­фі­кованих фахівців з квітникарства.
Квітникарство дає можливість задовольнити зростаючі естетичні потреби людей, виховує у зростаючого покоління любов до рідної природи, а також бережне відношення до їх багатств.
Комплексна дисципліна викладається на кафедрах: •садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка; •овочівництва і закритого ґрунту.

Квітникарство відкритого і закритого ґрунту
Рік останньої атестації: 2022

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 2. ЄКТС: 3 (6).
Автор: Гаврись Іванна Любомирівна - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Навчальний курс Квітникарство закритого ґрунту є частиною (0,5) дисципліни "Квітникарство відкритого і закритого ґрунту". Вивчаються історія та сучасні тенденції квітникарства закритого ґрунту в Україні і у світі. Види квіткових рослин, придатні для вирощування у закритому ґрунті, їхня господарсько-біологічна характеристика. Вимоги квіткових рослин до мікрокліматичних умов у оранжереях. Технології вирощування основних промислових та перспективних квіткових культур на ґрунтових та гідропонних субстратах. Способи розмноження, вигонка і горщечкова культура квіткових рослин. Розглядаються способи застосування регуляторів росту для поліпшення декоративності, методи продовження життя зрізаних квітів.
Комплексна дисципліна викладається на кафедрах: •
садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка; •овочівництва і закритого ґрунту.
Квітникарство відкритого і закритого ґрунту.

Рік останньої атестації: 2022
Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 3. ЄКТС: 4.
Викладач: Меженський Володимир Миколайович - професор кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Анотація: Дисципліна передбачає вивчення основ лікарського садівництва та генетичного різноманіття плодових рослин, плоди яких накопичують різноманітні сполуки, включаючи вітаміни й інші біологічно активні речовини. Певні сорти та плодові культури здатні не тільки збагатити харчовий раціон людини, а й бути профілактично-лікувальним засобом, що набуває особливого значення за сучасних умов, коли організм людини перебуває під впливом різноманітних стресорів, потребує розширення регулятивних та адаптивних можливостей.

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 2. ЄКТС: 10.
Викладачі: Кутовенко Віра Богданівна, Гаврись Іванна Любомирівна - доценти кафедри овочівництва відкритого і закритого ґрунту.
Анотація: У курсі студенти знайомляться із рідкісною для України плодоовочевою продукцією та методами її отримання. Вивчаються сучасні тенденції вирощування малопоширених овочевих та екзотичних рослин в умовах відкритого і закритого грунту. Розкривається видовий та сортовий склад, особливості вирощування та догляду за ними, способи розмноження, агротехнічні заходи і використання продукції.

Рік останньої атестації: 2021

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство: Садівництво). ОС: Магістр. Семестр: 1. ЄКТС: 7.
Автор: Меженський Володимир Миколайович - професор кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка; Гаврилюк Олександр Сергійович - асистент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Анотація: Особливості й значення нішевих плодових культур для сучасного садівництва. Систематика і номенклатура плодових рослин. Походження і значення нішевих плодових культур. Біологічні особливості і біохімічний склад плодів. Сортовий склад нішевих плодових культур. Особливості розмноження, агротехніки, збору та переробки плодів.

Рік останньої атестації: 2022

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 3. ECTS: 4.
Автор: Слєпцов Юрій Віталійович - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Сутність дисципліни полягає у засвоєнні студентами знань з галузі вирощування овочевої продукції за правилами Міжнародної федерації Органічного руху – IFOAM, які мають свою специфіку. Як результат вивчення навчальної дисципліни магістр повинен знати сутність, особливості сертифікації, технології вирощування органічної продукції.

Рік останньої атестації: 2022
Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 3. ESTS: 4.
Автор: Мазур Борис Миколайович - доцент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 2. ESTS: 5.
Автор: Федосій Іван Олексійович - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту; Комар Олександр Олександрович – старший викладач кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Українські системи маркетингу свіжої плодоовочевої продукції в сучасних умовах досягнули світового рівня і стали комплексними, структурованими і динамічними. Вимоги до її якості продовжують зростати. У схемах постачання плодоовочевої продукції від «поля до столу» велике значення займає післязбиральна доробка. У дисципліні висвітлюються питання з біологічних основ плодових та овочевих культур, які впливають на показники якості, її критерії та компоненти. 
Доступ: Закритий.

Рік останньої атестації: 2020

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство (Садівництво та виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 2. ЄКТС: 5 (10).
Автор: Слєпцов Юрій Віталійович - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Розглядаються інноваційні агротехнічні, інженерні, енергоощадні, технологічні заходи в галузі закритого ґрунту.

Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 3. ЄКТС: 5.
Викладач: Гаврилюк Олександр Сергійович - асистент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка, доктор філософії (PhD).
Анотація: Спеціальне сортознавство – це агрономічна наукова дисципліна, яка всебічно вивчає сорти плодових і ягідних культур з метою визначення біологічно-господарського та селекційного потенціалу світового сортового розмаїття кожної культури та розробки шляхів ефективної реалізації цього потенціалу для задоволення потреб людини.
П23

Стале виробництво садовини за глобальних змін довкілля.
Спеціальність:
203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 1. ECTS: 10.
Автор: Андрусик Юрій Юрійович - доцент кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка.
Анотація: Курс формує у студентів всебічні знання (компетентності) з технологій сталого ви­робництва фруктів, ягід і винограду, що є основою забезпечення населення високоякісними про­дуктами харчування, а переробної промисловості сировиною.

Рік останньої атестації: 2020
Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОC: Магістр. Семестр: 3. ЄКТС: 4.
Викладач: Гаврись Іванна Любомирівна - доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Розкриваються питання історії поширення троянди, її видів, форм та груп. Описуються найбільші розарії світу. Розглядаються питання вимог троянди до умов навколишнього середовища і методи його регулювання. Вивчаються способи розмноження та питання сумісності підщеп з культурними сортами. Розкриваються особливості вирощування окремих груп троянди у культиваційних спорудах ґрунтовим та гідропонним способами, а також в якості горщечкової культури. Охоплюються питання догляду за рослинами, захисту від шкідників та боротьби проти хвороб.
П23

Спеціальність: 203 Садівництво і виноградарство (Садівництво і виноградарство). ОС: Магістр. Семестр: 1. ECTS: 4.
Автор: Завадська Оксана Володимирівна - доцент кафедри технології зберігання, переробки та стандартизації продукції рослинництва ім. проф. Б.В. Лесика.
Анотація: Дисципліна вивчає вплив факторів вирощування на якість плодів та овочів, придатність їх до зберігання та різних способів переробки, системи управління якістю плодів та овочів під час логістики запасів та переробки.

Рік останньої атестації: 2022
Спеціальність: 203 Садівництво та виноградарство. ОС: Магістр. Семестр: 3. ECTS: 4.
Лектор: Федосій Іван Олексійович – доцент, завідувач кафедри овочівництва і закритого ґрунту.
Анотація: Інтенсифікація овочівництва, яка вимагає широкого впровадження сучасних засобів хімізації, інтенсивних сортів та гетерозисних гібридів, проведення фізичної та хімічної меліорації, має низку специфічних способів впливу на овочеві фітоценози. У результаті інтенсифікації овочівництва значно зросло швидкість змін параметрів родючості грунту. Для своєчасного оперативного обробітку грунту, внесення мінеральних добрив, отрутохімікатів необхідно оперативно аналізувати інформацію про ріст рослин та прогнозувати можливі зміни у формуванні врожаю.
П23