Спеціальність: 212 Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза. ОС: PhD. Третій (овітньо-науковий) рівень. Семестр: 2. ЄКТС: 6.
Автор: Якубчак Ольга Миколаївна, д-р вет. наук, професор кафедри ветеринарної гігієни ім. проф. А.К. Скороходька.
Викладачі: Якубчак Ольга Миколаївна, д-р вет. наук, професор кафедри ветеринарної гігієни ім. проф. А.К. Скороходька; Гриб Юлія Володимирівна, канд. вет. наук, асистент кафедри ветеринарної гігієни ім. проф. А.К. Скороходька.
Анотація: Вивчення дисципліни має на меті забезпечити підготовку доктора філософії для дослідницької та викладацької діяльності у сфері ветеринарної медицини, гігієни тварин, гігієни харчових продуктів та сировини тваринного і рослинного походження, кормів.

П21

Cпеціальність: 212 Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза.

Третій освітньо-науковий рівень: Доктор філософії (перший науковий ступінь). 

Семестр: 2. ЄКТС: 5.
Автор: Шевченко Лариса Василівна - доктор ветеринарних наук, професор, професор кафедри ветеринарної гігієни імені професора А.К. Скороходька.
Анотація: Дисципліна "Безпечність та якість кормів" передбачає освоєння основних методів санітарно-гігієнічного контролю якості та безпечності кормів і кормових добавок, а також розробку теоретичних і практичних основ аналізу ризиків з метою найповнішої реалізації гарантування здоров’я тварин, безпечності та якості кормів і кормових добавок з метою збереження здоров'я, високої продуктивності та якості продукції тваринництва.

Рік останньої атестації: 2019

Спеціальність: 212 Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза. 


Третій освітньо-науковий рівень: Доктор філософії (перший науковий ступінь). Семестр: 1. ECTS: 5.
Автор: Шевченко Лариса Василівна - доктор ветеринарних наук, професор, професор кафедри ветеринарної гігієни  ім. проф. А.К. Скороходька.
Анотація: Вивчення дисципліни передбачає оволодіння сучасними методами фізичних, хімічних та санітарно-гігієнічних методів досліджень, що використовуються у гігієні тварин та гігієні харчових продуктів. Дисципліна забезпечує теоретичну підготовку та набуття практичних навиків з порядком роботи сучасного обладнання для проведення досліджень у ветеринарній гігієні та санітарії, методами визначення хімічного складу кормів, тканин, контролю за фізіологічним станом тварин, показниками продуктивності тварин та якості і безпечності продукції тваринництва. Дисципліна передбачає освоєння методів наукових досліджень, планування, організації, проведення різних видів дослідів, аналізу одержаних результатів, правил підготовки наукових публікацій та представлення і захисту дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня Доктор філософії за спеціальністю 212 Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза.

Рік останньої атестації: 2018

Спеціальність: 212 Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза (Ветеринарна медицина). ОС: Доктор філософії. Семестр: 2. ECTS: 5.
ЄЗ
Лектор:  Галабурда Марія Алімівна, канд. біол. наук, доцент кафедри ветеринарної гігієни ім. проф. А.К. Скороходька.
Якубчак О.М., д-р вет. наук, професор кафедри ветеринарної гігієни ім. проф. А.К. Скороходька.
Викладач: Галабурда Марія Алімівна, канд. біол. наук, доцент кафедри ветеринарної гігієни ім. проф. А.К. Скороходька.
Анотація: Метою курсу є формування сучасних знань з теорії та практики основних концепцій Єдиного здоровя та ветеринарного громадського здоров’я. Дисципліна надає огляд ролі ветеринарного лікаря щодо охорони здоров’я населення. Під час курсу вивчаються шляхи, за допомогою яких збудники хвороби можуть передаватися від тварин людям та роль факторів довкілля в цьому, методи, які використовуються для оцінки ризику передачі, способи захисту громадськості від небезпечних факторів. Розглядаються підходи європейської політики до вирішення актуальних питань Єдиного здоровя.