Лекція 2.1. Панлейкопенія

1. Панлейкопенія

1.4. Клінічні ознаки.

Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів. Переважно хвороба проявляється раптовим пригніченням, підвищенням температури тіла до 40–41°С, блювотою і проносами.

 

Блювотні маси спочатку водянисто-жовті або коричневі, пізніше стають слизистими, часто з домішкою крові. Одночасно або через короткий проміжок часу розвивається пронос.

Фекалії рідкі, смердючі, безбарвні, жовтуваті з домішкою крові, іноді з пластівцями фібрину. Перераховані ознаки є наслідком катарального або геморагічного запалення шлунка і кишечника.

 

Рис. 76. Кошеня з важкими ознаками зневоднення. ©Diane Addie

 

Часто запальний процес має змішаний характер – катарально-геморагічний або фібринозно-геморагічний. Пози і поведінка пацієнтів свідчать про болючість у ділянці черева і паху. Хворі тварини шукають затишні темні, при гарячці прохолодні, а при видужанні – теплі місця.

Хвороба проявляється в двох формах – нервовій і легеневій.

Нервову форму найчастіше реєструють у кошенят до одного року, проявляється клінічними симптомами ураження нервової системи. Спостерігається сильне збудження, втрата апетиту, відмова від води, лякливість, наявність пінистої білуватої або жовтуватої блювотної маси. Кошенята ховаються в темні прохолодні місця. Може з'явитися пронос. Шкіра стає малоеластичною, шерсть тьмяною, скуйовдженою. При нервовому синдромі швидко розвиваються судоми клонічного характеру як на окремих ділянках тіла, так і по усій тварині. Можливий розвиток парезів і паралічів, сфінктерів внутрішніх органів і кінцівок. Ця форма дуже швидкоплинна і без активної ветеринарної допомоги закінчується загибеллю впродовж 24–48 годин.

У деяких випадках панлейкопенія проявляється в легеневій формі. При ній від запального процесу страждають верхні дихальні шляхи, бронхи і легені. На слизових оболонках очей і носа з'являються каламутні гнійні нашарування і плівки, іноді виразки і крововиливи. Слизова оболонка носової і ротової порожнин, гортані гіперемійована і набрякла. У кутах очей і носа накопичується і засихає каламутний гнійний ексудат, який зменшує просвіт носових ходів і закупорює слізні протоки.

У результаті зменшення просвіту носових ходів проходження повітря ускладнюється, дихання частішає, з'являється задишка. При важкому перебігу хвороби ніс стає сухим і шорстким, часто гарячим.

За прогресуючої інтоксикації і зневоднення організму слизові оболонки стають блідими, часто з синюшним відтінком.

Запалення верхніх дихальних шляхів, бронхів і легенів супроводжується частим диханням, задишкою, кашлем, чханням. При аускультації легенів прослуховують часте жорстке напружене дихання з сухими хрипами, рідше з вологими, особливо під час одужання.

Аускультація серця характеризується посиленням серцевого поштовху, частим серцебиттям, зливанням першого і другого тонів, тахікардією і екстрасистолією. В агональній стадії серце прослуховується погано, серцевий поштовх ослаблений, тони слабкі, тихі, прогресує аритмія, брадикардія, наростає серцево-судинна недостатність.

Важливим показником є різко виражена лейкопенія. Число лейкоцитів може бути 4000, 3000 і нижче – до 50 в 1 мл крові. Кількість нейтрофілів зменшується, що може призвести до абсолютної нейтропенії.

За своєчасного і активного лікування коти видужують через 4–10 днів.

 

http://www.abcdcatsvets.org/wp-content/uploads/2015/04/01-09-FPL-

cerebellar-hypoplasia-%C2%A9Marian-C.-Horzinek-1024x642.jpg

Рис. 77. Cerebellar hypoplasia (below) in a kitten infected in utero with feline panleukopenia virus;

a normal brain is shown for comparison (above) ©Diane Addie

 

 

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла