Лекція 2.1. Панлейкопенія
1. Панлейкопенія
1.5. Патолого-анатомічні зміни.
Трупи загиблих котів зневоднені. Спостерігаються ознаки кахексії. Шкіра суха, шерсть тьмяна, скуйовджена. Спостерігають кон'юнктивіт, риніт, ларингіт. Характерним є ураження шлунково-кишкового тракту (ознаки гастроентериту), слизова оболонка кишечника катарально або геморагічно запалена. Тонка і клубова кишки – розширені і набряклі, а на поверхнях серозних і слизових оболонок, як правило, виявляють гіперемію або ж петехіальні кровотечі (рис.78).
Рис. 78. Ураження шлунково-кишкового тракту
Рис. 79. Hemorrhagic enteritis as a consequence of feline panleukopenia virus infection
©Vet.Pathol. Utrecht
http://www.abcdcatsvets.org/abcd-guidelines-on-feline-panleukopenia-2012-edition/
У лімфоїдних тканинах, особливо в мезентеріальних лімфатичних вузлах і селезінці спостерігається зниження кількості лімфоцитів, лімфопенія і гіпоплазія клітин. У молодших тварин ураження стосується і тимуса. У кістковому мозку відзначають загальне придушення мієлоїдної активності з редукцією нейтрофілів і виснаженням ретикулярної клітинної сітки.
У печінці і нирках реєструють зміни, характерні для вираженого геморагічного діатезу. Часто виявляють пневмонію і гострий панкреатит.
За гістологічного дослідження діагностують цитоморфологічні зміни в кістковому мозку і лімфоїдній тканині. Ворсинки тонких кишок зруйновані, в ядрах епітеліальних клітин знаходять тільця-включення.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла