Лекція №6. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення

1. 1. Поняття земель сільськогосподарського призначення

Перетворення в структурі земельних відносин в Україні, у зв’язку з проведенням земельної та аграрної реформ, зумовило пере- гляд відносин стосовно правового регулювання використання земель сільськогосподарського призначення. За умов проведення  земельної та аграрної реформ землі сільськогосподарського призначення набули нових правових ознак, їхній правовий режим став значно багатшим, змінилися його юридичні акценти. По-перше, ці землі стали не лише об’єктом вкладення праці (переважно колективної на землях, що на- лежали державі), а й капіталу, через те, що виникли різноманітні фор- ми власності на них, у тому числі, приватна власність. По-друге, ці землі вперше було включено до сфери підприємництва.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільського- сподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

В ієрархії категорій земель, що визначені в ст. 19 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення посіда- ють перше місце, що підкреслює виняткову цінність земель сільсько- господарського призначення для України як для держави аграрно- промислового вектору розвитку.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прого- ни, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під госпо- дарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування:

а) громадянам - для ведення особистого селянського госпо- дарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

б) сільськогосподарським підприємствам - для  ведення това- рного сільськогосподарського виробництва;

в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та на- вчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, про- паганди передового досвіду ведення сільського господарства;

г) несільськогосподарським підприємствам, установам та ор- ганізаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ве- дення підсобного сільського господарства;

ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для роз- міщення власної інфраструктури.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ве- дення товарного сільськогосподарського виробництва використову- ються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають захо- ди з охорони земель.

До земель сільськогосподарського призначення належать також особливо цінні землі, склад яких передбачено ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України, серед яких, зокрема, чорноземи нееродовані несоло- нцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолон- цюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені та чорноземи опідзо- лені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерновобуроземні гли- бокі і середньоглибокі; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; торфо- вища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені не- залежно від глибини; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму; дернові глибокі ґрунти Закарпаття.

Визначальними факторами, що впливають на особливості пра- вового режиму земель сільськогосподарського призначення, є склад земель сільськогосподарського призначення (ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України) та цілі використання земель сільського- сподарського призначення, перелік яких не є вичерпним (ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України).


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла