Лекція № 7. Правове регулювання тваринництва та рослинництва
1. Загальна характеристика правового регулювання галузі тваринництва
Тваринництво є провідною галуззю сільського господарства, основним постачальником повноцінного харчового білка й сировини для переробної промисловості АПК. Під час переходу країни до рин- кових методів господарювання криза охопила, насамперед, сільське господарство, найбільшого ж спаду зазнало тваринництво.
Тваринництво - це галузь сільського господарства, пов'язана з діяльністю по утриманню і розведенню сільськогосподарських тварин для одержання продуктів харчування і сировини для промисловості. Харчові продукти тваринного походження — це продукти, що вжива- ються людиною в натуральному вигляді чи після відповідної обробки продовольчої сировини тваринного походження: консерви м'ясні, м'я- со-рослинні та рибні, сири, молоко та молочні продукти, продукти дитячого харчування, маргарин, жири, ковбасні вироби, м'ясні конце- нтрати тощо.
Виробництво продукції тваринництва забезпечують закони України «Про молоко та молочні продукти» від 24 червня 2004 р.,
«Про бджільництво» від 22 лютого 2000 р., «Про рибу, інші водні жи- ві ресурси та харчову продукцію з них» від 6 лютого 2003 р. Розве- дення тварин здійснюється на основі законів України «Про племінну справу у тваринництві», «Про внесення змін до деяких законів Украї- ни щодо запровадження ліцензування певних видів господарської дія- льності у племінній справі в тваринництві» від 20 лютого 2003 р. За- ходи з розвитку селекції у тваринництві і адаптації законодавства України у сфері племінної справи у тваринництві до законодавства Європейського Союзу здійснюється на основі «Загальнодержавної програми селекції у тваринництві на період до 2010 року», затвердже- ної Законом України від 19 лютого 2004 р. Крім зазначених законів, правовому врегулюванню аграрних відносин з виробництва продукції тваринництва присвячено значну кількість підзаконних актів.
Програмне значення має постанова Кабінету Міністрів України
«Про заходи щодо активізації роботи з розвитку тваринництва» від 20 серпня 2008 р. № 729, у якій визначено цілу низку заходів спеціальних державних органів з розвитку тваринництва. Розвиток ринкових від-
носин у тваринництві передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання координації міжгалузевих відносин на ринку продукції тваринного походження» від 25 грудня 2002 р. № 1964. Було утворено Міжвідомчу комісію з питань координації міжгалузевих від- носин на ринку продукції тваринного походження, за якою затвер- джено функції з моніторингу цін, нарахування та виплат переробними підприємствами дотацій за реалізовані їм молоко та м'ясо в живій вазі, узгодження дій, спрямованих на створення взаємовигідних умов для функціонування всіх суб'єктів господарювання на ринку продукції тваринного походження виходячи з необхідності забезпечення прибу- ткової діяльності сільськогосподарських виробників продукції тва- ринництва з урахуванням цінової ситуації, яка складається на цьому ринку, та у разі необхідності з питань, що потребують вирішення на державному чи регіональному рівні.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла