Лекція № 7. Правове регулювання тваринництва та рослинництва
10. Карантинний режим як прояв особливого режиму захисту рослин
Серед заходів захисту рослин слід виділити особливий каран- тинний режим, спрямований на запобігання занесенню та поширенню відсутніх на території України регульованих шкідливих організмів. Як правило, такі організми заносяться в Україну із-за кордону і виявля- ються шляхом проведення фітосанітарного контролю на митному ко- рдоні. Таким чином, карантинний режим належить до митних техніч- них бар'єрів у зовнішньоекономічній діяльності. Взагалі за своїм зна- ченням карантинний режим є особливим режимом захисту рослин.
Врегульовує відносини з карантинного захисту рослин Закон
України «Про карантин рослин» від 30 червня 1993 р. (у редакції За- кону від 19 січня 2006 р. № 3369-ІУ). Карантином є утримання об'єк- тів регулювання у визначених місцях для проведення їх моніторингу або подальшого інспектування, фітосанітарної експертизи та обробки.
При цьому фітосанітарною експертизою є перевірка та аналіз об'єктів регулювання в лабораторних умовах на предмет наявності або відсутності регульованих шкідливих організмів, а інспектуванням — візуальна перевірка об'єктів регулювання для визначення наявності регульованих шкідливих організмів та/або відповідності фітосанітар- ним правилам. До шкідливих організмів належать будь-який вид, штам або біотип рослин, тварин, патогенний агент, шкідливий для ро- слин чи продуктів рослинного походження, у тому числі комахи, клі- щі, грибки, бактерії, віруси, нематоди та бур'яни.
Державне управління у сфері карантину рослин здійснюється Кабінетом Міністрів України, Міністерством аграрної політики Укра- їни, органами Державної служби з карантину рослин України, яка діє на основі Положення, затвердженого наказом Мінагрополітики Украї- ни від 8 травня 2007 р. № 310, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 травня 2007 р. за № 532/13799.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про карантин рослин», а також п. 67 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» проведення знезараження підкарантинних матеріалів та об'єктів підлягає ліцензуванню. Згідно із п. 1 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 р. № 1698, органом ліцензування ви- значено Мінагрополітики України.
Загальні засади процедури проведення фумігації (знезараження) встановлює відповідний Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 705. Поряд із цим існують акти, що врегульовують процедуру фумігації окремих культур, напри- клад Інструкція із знезараження плодів цитрусових від середземно- морської плодової мухи методом рефрижерації, затверджена наказом Головної державної інспекції з карантину рослин України від 18 бере- зня 2003 р. № 40, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 кві- тня 2003 р. за №250/7571.
Важливе значення у боротьбі з карантинними організмами віді- грає фітосанітарний контроль за переміщенням рослинницької проду- кції як із-за кордону, так і всередині країни. Правовою основою такого
контролю є Правила перевезення вантажів, які підлягають фітосаніта- рному контролю, затверджені наказом Міністерства транспорту Укра- їни від 21 листопада 2000 р. № 644, зареєстровані в Міністерстві юс- тиції України 24 листопада 2000 р. за № 873/5094, а також Фітосаніта- рні правила ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, тран- зиту, експорту, порядку переробки та реалізації підкарантинних мате- ріалів, затверджені наказом Міністерства аграрної політики України 23 липня 2005 р. № 414, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 29 вересня 2005 р. за № 1121/11401.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла