Лекція № 7. Правове регулювання тваринництва та рослинництва

11. Правові аспекти вирощування наркотичних рослин

У сільському господарстві України вирощується досить доступ- на для споживачів наркосировина — мак снотворний і коноплі, з яких виготовляють наркотичні засоби. Найбільш поширене незаконне вирощування маку снотворного має місце в західних, а конопель — у південних областях. Такий стан висуває об'єктивну необхідність вста- новлення особливого режиму виробництва продукції рослинного по- ходження, що містить наркотичні речовини.

Правовий режим виробництва і обігу наркотичних засобів і ре- човин в Україні встановлено на законодавчому рівні Законом України

«Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 22 грудня 2006 р. При цьому наркотичні засоби визначаються як речови- ни природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердже- ного постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. за № 770 (далі — Перелік). Прекурсорами є речовини, які використовуются для виробництва і виготовлення наркотичних засобів.

Відповідно до п. 23 ст. 9 Закону України «Про ліцензування пе- вних видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 р. діяльність, пов'язана з культивуванням та використанням чи реалізацією рослин, включених до таблиці №1 Переліку, підлягає ліцензуванню. Згідно зі списком № 3 таблиці №1 зазначеного Переліку такими рослинами, що містять наркотичні речовини, є «мак опійний, снотворний» (у тому числі олійний та інші, що містять опій) та «коноплі» будь-якого виду.

При цьому культивування рослин виду мак снотворний для ви- робництва насіння допускається лише за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст морфіну не перевищував 0,15 відсотка. Щодо коноплі існує вимога, щоб вміст те-


трагідроканнабінолу не перевищував 0,15 відсотка.

Основним правовим регулятором діяльності з вирощування нар- котичних рослин є Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обі- гом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та ко- нтролю за їх обігом, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2009 р. № 589. Насамперед, встановлюється ви- мога щодо ліцензування цієї діяльності.

Також суб'єкти господарювання під час провадження зазначеної діяльності повинні забезпечити виконання умов для запобігання роз- краданню наркотичних рослин, визначених постановою Кабінету Мі- ністрів України від 26 листопада 2008 р. № 1026. Під час збирання врожаю маку знищення їх пожнивних залишків здійснюється суб'єк- том господарювання шляхом подрібнення і розкидання, після чого проводиться дискування поля з наступним переорюванням. Комбайни, що використовуються для збирання врожаю рослин маку, повинні бу- ти обладнані пристроями для подрібнення пожнивних залишків. Ме- ханізми комбайнів після збирання врожаю маку в той же день очищу- ються від відходів, пожнивні залишки щодня приорюються.

Знищення пожнивних залишків здійснюється суб'єктами госпо- дарювання у присутності комісії, до складу якої включаються керів- ники суб'єкта господарювання і представник територіального органу внутрішніх справ.

У разі коли суб'єкт господарювання приймає рішення про зни- щення посівів рослин з будь-яких причин, такі посіви підлягають знищенню шляхом переорювання на полях висіву скошених та подрі- бнених рослин у присутності комісії,.

За результатами будь-якого із наведених видів знищення нарко- тичних рослин складається акт у трьох примірниках, який засвідчу- ється підписами членів комісії і скріплюється печаткою суб'єкта гос- подарювання. Перший примірник акта залишається у суб'єкта госпо- дарювання, інші надсилаються МВС та Комітету з контролю за нарко- тиками. Суб'єкти господарювання щороку до 1 жовтня подають Комі- тету звіт про результати діяльності із зазначенням кількості вироще- них і перероблених рослин.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла