Лекція № 8. Правове регулювання охорони довкілля в сільському господарстві
4. Правове регулювання хімізації сільського господарства
Хімізація сільського господарства є чи не найбільшою його еко- логічною проблемою. І це не випадково, адже саме застосування хімі- чних засобів у сільському господарстві заподіює велику шкоду до- вкіллю під час ведення сільського господарства. Саме хімізація ство- рює загрозу для здоров'я людини. Сьогодні ринкові умови і вибір по- купця — на боці екологічно чистої продукції. Аграрне й екологічне законодавство регулюють хімізацію сільського господарства, що має стати запорукою екологічно обґрунтованого його ведення в Україні.
Хімізацію сільського господарства можна визначити як застосу- вання хімічних препаратів у сільському господарстві. Існує два на- прями такого застосування: а) для нищення тварин, бур'янів і мікроор- ганізмів, що є шкідниками сільського господарства і б) для здійснення
хімічної меліорації земель, тобто для удобрювання ґрунтів.
Важливими нормативними актами, які регулюють хімізацію сільського господарства, є закони України «Про захист рослин», «Про карантин рослин», «Про пестициди і агрохімікати».
З точки зору аграрного права всі засоби хімізації сільського гос- подарства, незалежно від назви, поділяються на дві групи: пестициди і агрохімікати.
Згідно із Законом України «Про пестициди і агрохімікати», пес- тициди — це токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімі- чного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуля- ції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльнос- ті яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди мате- ріальним цінностям, а також гризунів, бур'янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічувальних видів риб. Агрохімікати ж визначаються Законом як органічні, мінеральні й бактеріальні добрива, хімічні мелі- оранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості грунтів, урожайності сільськогосподарсь- ких культур і поліпшення якості рослинницької продукції. Простіше кажучи, пестициди — всі ті хімікати, що застосовуються для знищен- ня шкідників, а агрохімікати — добрива, що використовуються для хімічної меліорації грунтів.
Відповідно до ст. 4 Закону, пестициди й агрохімікати повинні мати високу біологічну ефективність і відповідати вимогам екологіч- ної безпеки. Закон забороняє ввозити на митну територію України, виробляти, реалізовувати, застосовувати та рекламувати пестициди та агрохімікати до їх державної реєстрації.
Пестициди та агрохімікати реєструються терміном до 5 років. Але в разі надходження нових даних про небезпеку препаратів, Мінп- рироди може достроково заборонити їх використання. Обов'язковій державній реєстрації підлягають також технічні засоби застосування пестицидів і агрохімікатів.
При застосуванні пестицидів і агрохімікатів здійснюється ком- плекс заходів відповідно до регламентів, встановлених для певної ґрунтово-кліматичної зони, з урахуванням попереднього агрохімічно- го обстеження ґрунтів, даних агрохімічного паспорта земельної ділян- ки (поля) й стану посівів, діагностики мінерального живлення рослин, прогнозу розвитку шкідників і хвороб. Переліки хімічних препаратів, дозволених для продажу населенню й до застосування авіаційним
способом, мають бути затверджені Мінприроди за погодженням з МОЗ.
Сільськогосподарські підприємства, установи й організації зо- бов'язані вести облік наявності та використання пестицидів і агрохімі- катів і надавати інформацію органам Держкомстату в порядку пері- одичної державної статистичної звітності. Слід мати на увазі, що ця вимога стосується лише юридичних осіб і не поширюється на суб'єк- тів аграрного права — фізичних осіб.
Стаття 13 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» ви- значає, що пестициди й агрохімікати, які становлять підвищену еколо- гічну небезпеку, застосовуються лише за спеціальним дозволом Мінп- рироди і МОЗ.
Особливі вимоги ставляться законодавством до умов виробниц- тва продукції дитячого харчування. Сільськогосподарська сировина для виготовлення продукції дитячого й дієтичного харчування має вироблятися у спеціальних сировинних зонах. У спеціальних сиро- винних зонах забороняється використання пестицидів. Застосування агрохімікатів провадиться за спеціальними технологіями, що забезпе- чують отримання продукції, яка відповідає санітарно-гігієнічним ви- могам щодо дитячого та дієтичного харчування.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла