Лекція 2. Концепції економічного аналізу та теорії, покладені в його основу
1. Концепція збереження і нарощування капіталу
Концепція (від лат. conceptio - розуміння) це система поглядів на що-небудь. Наприклад, концепція вартості - це елемент економічних відносин в кооперації праці при товарно-грошовій системі взаємозв'язків виробників. Вона утворює кількісні значення цих взаємозв'язків у виробництві, розподілі, обміні і споживанні продуктів як товарів.
На основі теорії вартості визначаються цілі та мотиви діяльності економічних суб'єктів, вибираються варіанти розподілу економічних ресурсів і доходів, функціонує процес ринкового обміну. Концепція закону вартості називається економічний закон, згідно з яким товари на ринку обмінюються у відповідно до кількості і якості витраченої на їх виробництво праці
Концепції збереження капіталу. Розглядаються дві концепції капіталу:
- фінансова та
- фізична.
Згідно з фінансовою концепцією капіталу (інвестовані кошти або інвестована купівельна спроможність) капітал є синонімом чистих активів або власного капіталу підприємства. Згідно з фізичною концепцією капіталу (виробнича потужність) капітал розглядається у вигляді продуктивності підприємства (напр. кількість випущеної продукції за день).
Згідно з концепцією збереження фінансового капіталу прибуток заробляться, тільки якщо фінансова (або грошова) сума чистих активів на кінець періоду перевищує фінансову (або грошову) суму чистих активів на початок періоду після вилучення будь-яких виплат власникам або внесків власників упродовж цього періоду. Згідно з концепцією збереження фізичного капіталу, прибуток заробляться, тільки якщо фізична виробнича потужність (або продуктивність) підприємства (або ресурси чи кошти, необхідні для досягнення такої потужності) на кінець періоду перевищує фізичну виробничу потужність на початок періоду після вилучення будь-яких виплат власникам та внесків власників упродовж цього періоду.
Загальна сума коштів, яку потрібно сплатити за використання фінансових ресурсів, виражені в відсотках до цього об'єму, називається ціною капіталу. Поточні активи фінансуються за рахунок короткострокових, а кошти тривалого використання - за рахунок довгострокових джерел коштів. Це сприяє оптимізації загальної суми витрат по залученню коштів.
Концепція збереження і нарощення капіталу є однією з базових у теорії капіталу. Вона полягає в обчисленні відсотків, які треба заплатити власникам фінансових ресурсів, а також характеризує ту норму рентабельності, яку повинно забезпечувати підприємство, щоб не зменшувати свою ринкову вартість.
Слід розрізняти два поняття - ціна капіталу даного підприємства і ціна підприємства в цілому як суб'єкта на ринку капіталів.
Ціна капіталу кількісно виражається в сформованих на підприємстві річних витратах по обслуговуванню своєї заборгованості перед власниками та інвесторами.
Ціна підприємства як суб'єкта на ринку капіталу може характеризуватися різними показниками, в Зокрема величиною власного капіталу. Обидва ці поняття кількісно пов'язані. Так, якщо підприємство бере участь в інвестиційному проекті, прибутковість якого менше, ніж ціна капіталу, ціна підприємства по завершенню цього проекту зменшиться. Таким чином, ціна капіталу є ключовим елементом теорії і практики рішень інвестиційного характеру.
Аналіз структури пасиву балансу показує, що основними джерелами коштів на підприємства є:
· внутрішні джерела (кошти власників або учасників у вигляді статутного капіталу, нерозподіленого прибутку і фондів власних коштів),
· позикові кошти (позики і позики банків та інших інвесторів), тимчасово залучені кошти (кредитори).
Причини їх утворення, а також величина і частка в загальній сумі джерел коштів можуть бути різними.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла