Лекція 5. Категорійно-понятійна база економічного аналізу
1. Філософське трактування категорій і понять
У спеціальній літературі відомо надзвичайно широке коло визначень поняття економічного аналізу. У буквальному розумінні економічний аналіз — це аналітичне дослідження економіки, як частини об’єктивної дійсності, що виявляється на всіх рівнях суспільної діяльності (країни, регіону, низового адміністративного району, населеного пункту (територіальної громади), окремих суб’єктів господарювання та їх об’єднань).
Економіка у найширшому розумінні — це господарська діяльність (англ. ekonomic activity) суспільства, спрямована на задоволення потреб людей і забезпечення матеріальних умов їхнього життя, що виявляється у сукупності відношень (господарських відносин), які виникають у процесі цієї діяльності та складаються в системі виробництва, розподілу, обміну і споживання.
За змістом господарська діяльність є складною та включає окремі аспекти (підсистеми), явища і процеси. Господарську діяльність у сучасному суспільстві безпосередньо здійснюють суб’єкти господарювання, тому господарську діяльність розуміють як діяльність суб’єктів господарювання. У найбільш загальному розумінні економічний аналіз має розглядатися з двох позицій: як система спеціальних знань (наука) та вид управлінської діяльності.
Теорія економічного аналізу є його фундаментальною основою і становить систему узагальнених знань, що сформувалися у результаті логічного узагальнення та систематизації існуючих знань про економічний аналіз і досвід його використання на практиці у вигляді загальних наукових положень. Вони є універсальними та стосуються аналізу різних видів господарської діяльності та суб’єктів господарювання не зважаючи на їх специфіку на всіх рівнях економіки.
Положення, представлені в теорії економічного аналізу, відображають:
1) сутність, значення та основні категорії економічного аналізу;
2) логічну організацію, принципи, підходи, методи, методику, технології та умови здійснення економічного аналізу.
У першому випадку вони розкривають основи теорії, або теорію у вузькому розумінні, у другому — методологію економічного аналізу, логічну єдність основ теорії та методології складає теорія економічного аналізу в широкому розумінні. Таким чином, теорію економічного аналізу представляємо як закономірну єдність двох складових: основ теорії та методології
Основні складові теорії економічного аналізу Теорія економічного аналізу Основи теорії — сукупність загальних наукових положень про сутність, значення і основні категорії економічного аналізу Методологія — сукупність загальних наукових положень про організацію економічного аналізу, його принципи, підходи, метод (методи), методику, технології та умови здійснення.
Отже, теорія економічного аналізу як система знань — це цілісна сукупність загальних наукових положень про сутність, значення і основні категорії економічного аналізу, його організацію, принципи, підходи, метод (методи), методику, технології та умови здійснення.
Теорія економічного аналізу як фундаментальна основа економічного аналізу є універсальною. Її положення єдині для економічного аналізу всіх рівнів економіки, галузей та видів економічної діяльності, суб’єктів та об’єктів господарської діяльності.
Рівень розвитку теорії економічного аналізу, а також ступінь оволодіння нею управлінського персоналу, визначає можливості отримання об’єктивної, точної та вірогідної аналітичної інформації про стан суб’єктів господарювання, галузей та видів економічної діяльності, окремих економічних явищ і процесів, а також факторів, що на них впливають, і, таким чином, безпосередньо впливає на якість розроблення й прийняття управлінських рішень на всіх рівнях економіки і, як наслідок, на ефективність господарської діяльності загалом. Аналіз господарської діяльності як система знань — це сукупність наукових положень про організацію та методику аналізу окремих видів господарської діяльності, різних її аспектів, явищ і процесів та на його основі розроблення й обґрунтування управлінських рішень.
Під категорією (від грецької kategorіа - висловлення, обвинувачення, ознака) розуміють загальне поняття, що відображає найбільш істотні зв'язки й відносини реальної дійсності й пізнання.
Зокрема, категорія економічного аналізу - це загальне фундаментальне поняття, яке відображає найбільш суттєві, закономірні зв'язки та відносини у господарській діяльності. Кожна категорія підлягає окремому дослідженню, але у невідривному зв'язку з іншими категоріями.
Категорії економічного аналізу визначаються, коригуються, удосконалюються та розвиваються економічною теорією та теорією економічного аналізу на підставі загальних філософських категорій та стану розвитку соціально-економічних систем.
Разом з тим, практичне виконання економічного аналізу діяльності суб'єкта господарювання потребує ґрунтовних знань практично з усіх загально наукових, професійно-орієнтованих та спеціальних дисциплін внаслідок щільного зв'язку з ними, оскільки економічний аналіз базується саме на них.
Тому для вивчення економічного аналізу необхідні знання та використання категорій як економічного аналізу, так і загальних економічних дисциплін.
Перелік та сутність деяких категорій економічного аналізу в ринкових умовах і в перехідний до них період потребує їхнього коригування за формою та змістом у зв'язку з постійною зміною умов діяльності суб'єктів господарювання, розширенням видів діяльності, підвищенням самостійності, відповідальності та ін. Наприклад, поява нових учасників (засновників, власників) підприємств викликає необхідність урахування їхніх інтересів при постановці цілей економічного аналізу, вирішенні аналітичних задач, виборі методів економічного аналізу. При цьому глобалізація економічних відносин вимагає обґрунтування інтеграційних процесів на підприємствах, у тому числі металургійної промисловості.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла