Лекція 3 Філософія Середньовіччя та Відродження

3. Філософія доби Відродження

XV-XVI ст. в історії філософської думки прийнято називати епохою Відродження або Ренесансу (від фр. – відродження). Цей термін вживається для означення періоду відродження античної культури під впливом суттєвих перемін в соціально-економічному та духовному житті Західної Європи. Філософія епохи Відродження не є якимсь повторенням, копіюванням античної філософії, а суттєво відрізняється від неї. Вона, хоча і протиставляє себе середньовічній схоластиці, несе на собі відбиток середньовічної культури, і їй притаманні певні риси, що не властиві античності.

Антропоцентризм

Філософське мислення цього періоду прийнято називати антропоцентричним, в центрі уваги якого була людина, тоді як античність зосереджувала увагу на природно-космічному житті, а в середні віки в основу брався Бог та пов’язана з ним ідея спасіння. Звідси – характерна риса світогляду епохи Відродження: орієнтація на мистецтво. Якщо середньовіччя можна назвати епохою релігійною, то Відродження – епохою художньо-естетичною. Адже саме за допомогою мистецтва замальовується розмаїтий світ людського почуття та його величезна цінність. Саме людина з її тілесністю почуття вперше в епоху Відродження усвідомлюється і замальовується такою, якою вона є насправді: не носієм гріховності, а як вища цінність і онтологічна реальність.

Ідеалом людини епохи Відродження є її різнобічна діяльність. Виникає тип культурного, гуманістичного індивідуалізму, який орієнтується не на практичну економічну діяльність, а на культуру. Пріоритетним в ієрархії духовних цінностей стає не походження чи багатство, а особисті достоїнства та благородство. Метою життя виступає тепер не спасіння душі, а творчість, пізнання, служіння людям, суспільству, а не Богу. Отже, однією з характерних рис епохи Відродження є також її гуманізм (від. лат. людяний) – принцип, відповідно до якого людина, її вільний творчий розвиток є вищою цінністю світобудови.

Світоглядною спрямованістю Відродження було відкриття самоцінності людської особистості, гуманістична спрямованість пізнання. Людина відчуває таку самостійність, яку вона не мала ні в античності, ні в середньовіччі. Її сила, влада над усім існуючим і над самою собою не потребує ніяких зовнішніх сил – ні природи (античність), ні Бога (середні віки).

Значну роль в утвердженні нового погляду відіграли мислителі Відродження, що називалися в Італії гуманістами (Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарка, Калюччо Салютаті, Поджо Браччоліні, Лоренцо Валла, Джаноццо Манетті).  

Основним смислом свого життя вони вважали заняття філософією, літературою, стародавніми мовами, своєю діяльністю гуманісти прагнули утвердити нову систему духовних цінностей. Згідно з новою системою в суспільному житті на перше місце висувалися особисті достоїнства, власна гідність, а не походження, належність до суспільного стану, багатства чи влада. Культура виступає головним критерієм особистого благородства та достоїнства. Звідси – проповідь гуманістами індивідуального вдосконалення шляхом прилучення до культури.

Філософія Відродження переглядає також середньовічне ставлення до природи. Вона заперечує тлумачення останньої як начала несамостійного. Але в той же час це не означає повернення до космоцентризму античного мислення, природа трактується пантеїстично (від грец. все та бог; всебожжя): Бог зливається з природою, неначебто розчиняється в ній, внаслідок чого сама природа обожнюється. Звідси походить назва принципу розумінні Бога – пантеїзм. Християнський бог немов би приземлюється, він перестає бути чимось поза природним, трансцендентним. Пантеїстичні ідеї притаманні Николi Кузанському, Джордано Бруно. 

Справжній світоглядний переворот епохи Відродження проявився також у поглядах на світобудову Ніколая Коперніка та Джордано Бруно. Геліоцентрична теорія, створена і обґрунтована Коперніком, повністю заперечувала середньовічні теологічні уявлення про Всесвіт і місце людини у ньому. Вона розкривала принципово нові шляхи для розвитку природознавства, зокрема фізики та астрономії. Д. Бруно, розвиваючи геліоцентричну теорію, висунув ідею безкінечності Всесвіту та множинності в ньому світів. Він сформулював основний принцип природознавства: Всесвіт єдиний, безкінечний; він не породжується і не знищується, не може зменшуватися або збільшуватися. В цілому Всесвіт нерухомий, але в його просторі рухаються лише тіла , які є складовими часками Всесвіту.

Нове бачення світобудови вимагало пошуку та обґрунтування адекватного методу пізнання дійсності. В цілому концепціям мислителів Відродження була властива діалектична тенденція. Діалектичні тенденції в філософії властиві, зокрема, Н. Кузанському (принцип збіжності протилежностей), Бернардіно Телезіо (все в світі відбувається через боротьбу протилежностей), Д. Бруно (збіжність протилежностей в максимумі і мінімумі).

Мислителі Відродження піддають перегляду також середньовічні погляди на суспільство, державотворення. Розвиток нових виробничих відносин, поява нового класу – буржуазії вимагали створення сильної єдиної національної держави. Розробляються перші спроби теоретичного обґрунтування ідеї громадянського суспільства, незалежного від релігійно-теологічних настанов, природного права (Гуго Гроцій).

У поглядах на державотворення виділяються дві протилежні концепції: 1) наділення вищим суверенітетом і розпорядчою владою абсолютного монарха; обґрунтованість необхідності сильної монархічної влади, абсолютизму (Жан Боден, Нікколо Макіавеллі); 2) наділення таким суверенітетом народу (Ла Боесі, Йоган Альтузій).

В епоху Відродження з’являються перші ідеї утопічного соціалізму. Найяскравіше вони висвітлені у творах Томаса Мора «Утопія» 

 та Томазо Кампанелли «Місто Сонця». Їм властива переконаність, що приватна власність спричиняє всі суспільні негаразди та злиденність абсолютної більшості народу. Автори сформулювали основні принципи майбутнього суспільства, що базується на розумних «природних» засадах: планове суспільне господарство; обов’язкова для всіх праця, результати якої розподіляються за потребами; всі дорослі члени суспільства беруть участь у політичному управлінні тощо.

Таким чином, перегляд провідних філософських ідей доби Відродження дає можливість виразно побачити суперечливий, неоднозначний характер епохи. Характерними рисами філософського мислення Відродження були антропоцентризм, пантеїзм, гуманізм. Загалом філософська думка Відродження еволюціонувала від етичного гуманістичного антропологізму до натурфілософії. Філософія, природознавчі досягнення епохи Відродження відкривали шлях розвиткові філософії та науки Нового часу.

                                 



Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання