Лекція 9 Свідомість. Екологічна свідомість
5. Штучний інтелект.
Людський мозок навіть порівнюють із комп’ютером, що має процесор із тактовою частотою 20 ГГц і жорстким диском місткістю до 100 ГБт. Однак способи, у які мозок людина і машина розв’язують завдання, принципово різняться між собою:
· мозок працює за цільовим планом задля досягнення певної мети, що ясно усвідомлюється. Машина ж діє за певними формальними правилами, вона не розуміє сутності самого завдання і наслідків своїх дій;
· кінцевим результатом дій людини є чуттєвий образ об’єкта, а машини – код із певною послідовністю чисел;
· людська пам’ять діє за принципом смислової системи, що дозволяє черпати потрібну інформацію з необхідного смислового контексту, тоді як машина мусить перебрати підряд всі можливі варіанти. Саме тому найважливішою характеристикою будь-якої машини залишається показник її швидкодії.
7. «Маніпуляції свідомості».
Останніми роками у зв’язку з прогресом науки постала проблема маніпуляції свідомістю. Маніпуляція свідомістю означає факт зовнішнього цілеспрямованого втручання в процес сприйняття людиною певної інформації. Парадоксальність згаданої проблеми полягає в тому, що маніпуляційні дії є цілковито усвідомленими з боку того, хто їх вчиняє, тоді як людина, яка є об’єктом маніпуляції, не усвідомлює факт втручання у власний духовний світ. Власне відбувається штучне створення змісту свідомості однієї людини в інтересах іншої. Переважно така підміна є абсолютно корисливою. Наприклад, в політиці, де маніпуляція свідомістю навіть виокремилася в особливу сферу професійної діяльності – «політтехнології», остання застосовується тим частіше, чим менше влада чи певна політична сила, яка претендує на владу, впевнена у своїх реальних силах.
Сьогодні найчастіше вживаними є суто технологічні прийоми маніпуляції свідомістю. Одним із найзастосовуваніших у ЗМІ прийомів є перекручування інформації. Крім замовчування «непотрібної» інформації й створення в такий спосіб «віртуальної» реальності замість відбиття дійсності, ЗМІ широко використовують принцип демократії шуму – затоплення повідомлення, якого неможливо уникнути, у хаотичному потоці безглуздої, пустопорожньої інформації. Водночас активно тривають пошуки медикаментозних засобів безпосередньої корекції людської свідомості, аж до повного її підкорення.
ВИСНОВКИ
Отже, свідомість є складним і багатофункціональним феноменом, однією з особливостей людини, які визначають її специфічний стан у світі, її особливий онтологічний статус. Зрозуміти повною мірою свідомість у всьому багатстві її функцій, у розмаїтті її виявів можна лише в контексті всієї культури людства, всієї його історії.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання