Тема 8. Інституціональні засади розвитку професії бухгалтера

3. Сертифікація бухгалтерів: організаційно-методологічні підходи. Професійні аспекти підвищення кваліфікації бухгалтерів

Певний час термін «професійний бухгалтер» був синонімом терміну «аудитор». Проте згодом було визнано, що бухгалтери, які відповідали ознакам наявності високого рівня знань, навичок та етики, професійного досвіду та які були членами професійних бухгалтерських організацій, що брали на себе відповідальність за постійне підвищення кваліфікації та етичну поведінку під час виконання їх членами професійних обов’язків, почали успішно реалізовувати свою компетентність не лише в аудиті, а й працюючи фінансовими директорами, головними бухгалтерами тощо. МФБ констатувала цей факт в словнику Кодексу професійної етики, адресуючи його особам, які працюють у бізнесі, державному секторі, освіті та в інших документах.

Поняття професійного бухгалтера, на думку проф.. Зубілевич С.Я., повинне складатися з кількох «рівнів» (рис. 8.4).


Рис. 8.4. Рівні змісту визначення поняття «професійний бухгалтер»

Отже, «професійний бухгалтер» - це особа, яка завдяки формальній освіті та практичному досвіду є експертом у сфері бухгалтерського обліку, що демонструє і підтримує компетентність, відповідає кодексу етики, дотримується високих професійних стандартів і діяльність якої регулюється через професійну організацію бухгалтерів або інший механізм регулювання.

Протягом останніх років Міжнародні стандарти освіти (МСО)  професійного бухгалтера були переглянуті. Їх склад наведений у табл. 8.2.

Таблиця 8.2

Динаміка МСО професійного бухгалтера МФБ

№з-п

Попередні МСО професійних бухгалтерів

Етапи професійного розвитку

Переглянуті МСО професійних бухгалтерів

Дата набрання чинності

 

 

Докваліфі-каційна освіта

Початковий професійний розвиток

Концептуальна основа міжнародних документів у сфері освіти

2009

 

МСО1

Вимоги щодо вступу до програми професійної бухгалтерської освіти

Початковий професійний розвиток – Вступні вимоги

1 липня 2015

 

МСО2

Вимоги щодо вступу до програми професійної бухгалтерської освіти

Докваліфі-каційна освіта

Початковий професійний розвиток

Початковий професійний розвиток – технічна компетентність

1 липня 2015

 

МСО3

Професійні навички і загальна освіта

Початковий професійний розвиток – професійні навички

1 липня 2015

 

МСО4

Професійні цінності, етика і ставлення

Початковий професійний розвиток – Професійні цінності, етика і ставлення

1 липня 2015

 

МСО5

Вимоги щодо практичного досвіду

Початковий професійний розвиток – практичний досвід

1 липня 2015

 

МСО6

Оцінка професійних вмінь і компетентностей

Початковий професійний розвиток – оцінка професійної компетентності

1 липня 2015

 

МСО7

Безперервний професійний розвиток:програма навчання протягом усього життя і безперервний розвиток професійної компетентності

Післякваліфікаційна освіта

Безперервний професійний розвиток

Безперервний професійний розвиток - проект

 

 

МСО8

Вимоги щодо компетентності професіоналів аудиту

Вимоги до професійного розвитку партнерів, відповідальних за завдання з аудиту фінансової звітності - проект

 

 

 

Перегляд МСО спонукало ухвалення Концептуальних основ міжнародних документів у сфері освіти 2009 року, який ґрунтується на понятті професійного розвитку бухгалтера.

Перші кроки на шляху розбудови національної системи сертифікації бухгалтерів наведено в табл.8.3.

Таблиця 8.3

Огляд концептуальних підходів до вирішення проблеми професійної сертифікації бухгалтерів

з/п

Положення Концепцій

1.

Концепція професійної освіти бухгалтера в Україні (Голов С.Ф., 2004 р.)

Концепція Національної системи підвищення кваліфікації професійних бухгалтерів в Україні (Жук В.М., 2009 р.)

Концепція сертифікації бухгалтерів України (Бондар М., Шигун М. 2014 р.)

2.

Мета професійної освіти і перспектива професійного бухгалтера

Мета та задачі національної системи підвищення кваліфікації професійних бухгалтерів

Місія, завдання, основний зміст проекту системи національної сертифікації

3.

Гармонізація підходів до професійної освіти бухгалтера

Учасники національної системи

Вимоги до освіти

4.

Міжнародні стандарти освіти, система і елементи освіти бухгалтера

Участь у Програмах підвищення кваліфікації

Базовий рівень – Сертифікований бухгалтер України

5.

Викладання, своєчасність освіти, фокусування, оцінка результатів

Результати підвищення кваліфікації

Другий (професійний) рівень – Професійний бухгалтер України

6.

Досвід Росії та умова подальшого розвитку

Розробка та затвердження навчальних програм

Третій (професійний (спеціальний) рівень – Аудитор

 

Аналіз табл. 8.3 засвідчує відсутність у наукових колах єдиного бачення щодо формулювання концептуальних засад у сфері національної сертифікації бухгалтерів. Проект Концепції сертифікації бухгалтерів України, який був запропонований авторами М.І. Бондар та М.М. Шигун був представлений 12 червня 2014 року на Другому міжнародному бізнес-форумі «Наука – бізнес – освіта: стратегічне партнерство» в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана.

Концептуальна основа МСО зявилась у 2009 році. В ній чітко викладений підхід до розвитку компетенції професійного бухгалтера як основної умови існування професії (табл. 8.4).

Таблиця 8.4

Мета і завдання МСО професійного бухгалтера МФБ

Основні аспекти розробки та застосування МСО

Зміст

Цілі

розвиток компетентності професійних бухгалтерів з метою задоволення потреб суспільства

Субєкти застосування

професійні організації-члени МФБ, університети, державні органи, інші провайдери освітніх послуг, регулюючі та наглядові органи, працедавці, особи, які прагнуть здійснити кар’єру професійного бухгалтера

Період застосування

процес розвитку компетентності розбитий на два етапи: початковий професійний розвиток (до моменту отримання статусу професійного бухгалтера) і безперервний (відбувається протягом кар’єр и професійного бухгалтера)

Обєкти розвитку

професійна компетентність - здатність виконувати робочу роль, визначену стандартом, з урахуванням умов робочого середовища. Складові професійної компетентності: технічні знання, професійні навички, цінності і ставлення

Послідовність досягнення цілей

розвиток універсальної компетентності, а на її основі - фахової (аудитора, фінансового менеджера тощо)

 

Метелиця В.М. сформулював основні принципи, на яких повинна будуватися національна система професійної сертифікації бухгалтерів і її галузеві складові (табл. 8.5).

Таблиця 8.5

Принципи функціонування національної системи професійної сертифікації бухгалтерів і її галузевих складових

з/п

Принципи

1.

Саморегулівної відповідальності (в усьому світі питання професійної компетентності бухгалтерів є сферою діяльності бухгалтерських організацій)

2.

Чіткого функціонального розподілу у сфері організації та змістовного наповнення професійної освіти (схема сертифікації, порядок акредитації навчальних центрів, предмети програм освіти, механізм оцінки знань)

3.

Об’єднання зусиль науково-професійної спільноти (професійна сертифікація повинна проводитись із залученням державних органів влади, наукових установ і вищих навчальних закладів)

4.

Вільного волевиявлення при проходженні сертифікації (вітчизняна бухгалтерська професія повинна пройти еволюційний шлях до неформального усвідомлення «в головах» бухгалтерів, що допуск до професійної діяльності здійснюється через добровільну сертифікацію та набуття членства у професійній організації)

5.

Врахування вітчизняного досвіду професійної підготовки і оцінки компетентності (ігнорування понад 15-річного досвіду професійної сертифікації вітчизняних бухгалтерів з компонентом незалежної оцінки знань не сприятиме побудові дієвої національної системи професійної освіти, яка враховує особливості вітчизняної бухгалтерської професійної діяльності)

6.

Конкурентності ринку сертифікаційних послуг (з метою уникнення загрози монополізації сертифікації бухгалтерів на ринку сертифікаційних послуг повинні бути представлені декілька конкуруючих програм професійної освіти і незалежних екзаменаційних центрів)

7.

Взаємовизнання навчальних дисциплін на рівні професійних організацій і вищих навчальних закладів (практика взаємозаліків навчальних дисциплін за програмами академічної і професійної освіти дозволяє значно підвищити мобільність людського капіталу)

8.

Визнання програм професійної освіти на національному і міжнародному рівнях (освітні програми повинні містити знання та навички застосування міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і фінансової звітності (МСФЗ), таксономій МСФЗ, Кодексу етики професійних бухгалтерів МФБ; Директив і Регламентів, визначених в додатках ХХХІV – ХХХVІ до глави 13 розділу V Угоди про асоціацію з Європейським Союзом)

 

Застосування цих принципів, на думку автора, дозволяє запропонувати розподіл сфер функціональної відповідальності всіх сторін, зацікавлених у сертифікації бухгалтерів.

Бажаючі стати професійними бухгалтерами і в майбутньому дійсними членами цих організацій повинні мати диплом бакалавра (незалежно від фаху) та відповідний рівень компетенцій з конкретних предметних областей. Претенденту надається вибір отримання цих компетенцій на вході через відповідні освітні програми або додаткові курси, які пропонуються університетами, коледжами та іншими установами. Предметні області охоплюють: фінансову звітність; стратегію та нагляд; управлінський облік; аудит та послуги з надання впевненості; фінанси; оподаткування.

МСО 2 визначений основний перелік навчальних дисциплін, покладених в основу технічної компетентності, та рівень компетентності, яким повинен володіти майбутній професійний бухгалтер за цими дисциплінами (таблиця 3). Зауважимо, що МФБ надає право своїм організаціям-членам:

·               змінювати перелік сфер компетентності;

·               визначати інший рівень компетентності;

·               розбиватинавчальні дисципліни на кілька курсів;

·               встановлювати послідовність вивчення навчальних дисциплін;

·               розробляти нові результати навчання;

·                               регулярно (раз на 3-5 років) переглядати сфери та рівень компетентності.

Таблиця 8.6

Сфери компетентності, визначені МСО 2

Перелік навчальних дисциплін

Рівень компетентності, що вимагається

1. Фінансовий облік

 

 

 

 

 

 

Середній

Середній

2. Управлінський облік

3. Фінанси і фінансовий менеджмент

4. Оподаткування

5. Аудит і надання впевненості

6. Нагляд, управління ризиками і внутрішній контроль

7. Господарське право і регулювання

8. Інформаційні технології

9. Бізнес- та організаційне середовище

10. Бізнес-стратегія і менеджмент

11. Мікро- і макроекономіка

Базовий

 

Рівень спеціальних знань та навичок перевіряється шляхом складання кваліфікаційного іспиту, який проходить в три етапи. Програма і порядок складання іспиту визначається Комітетом з питань професійної освіти і затверджується Радою Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України (ФПБАУ).

В Україні здійснюється сертифікація бухгалтерів як професіоналів на основі російськомовної програми міжнародної сертифікації професійних бухгалтерів СІРА (Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер).

Власники сертифікатів САР/СІРА набувають права додавати назву сертифіката до свого підпису, що відповідає міжнародній практиці.

Програму СІРА було започатковано Міжнародною радою сертифікованих бухгалтерів та аудиторів (МРСБА) у 2001 році за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку. Україна у складі МРСБА представлена Федерацією професійних бухгалтерів та аудиторів України (ФПБАУ). Членами МРСБА, крім України, є 13 професійних організацій у 7 країнах: Україні, Росії, Молдові, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані та Узбекистані.

Сертифікація за програмою СІРА включає два кваліфікаційні рівні:

1. САР – Сертифікований бухгалтер-практик. Вважається, що САР здатний вести систему бухгалтерського обліку на підприємстві та складати всі основні звіти, включаючи податкові декларації.

2. СІРА – Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер.

Передбачається, що СІРА здатний застосовувати професійне судження до питань фінансового управління та брати участь у прийнятті управлінських рішень.

Сертифікат першого рівня (САР) претендент – дійсний член ФПБАУ отримує за умови успішного складання кваліфікаційних іспитів з дисциплін:

«Фінансовий облік – 1» (за міжнародними стандартами), «Управлінський облік-І», «Податки та право в Україні».

Власник сертифіката САР отримає сертифікат «Сертифікований бухгалтер-практик ФПБАУ».

Отримати сертифікат другого кваліфікаційного рівня (СІРА) може лише власник сертифіката САР, який складе додатково іспити з таких дисциплін: «Фінансовий облік-ІІ», «Управлінський облік-ІІ», «Аудит», «Фінанси», «Інформаційні технології».

Власники сертифікатів заносяться до бази даних, доступної потенційним роботодавцям, переважно спільним підприємствам та підприємствам з іноземними інвестиціями, для яких такий сертифікат є «знаком якості» бухгалтера. Претенденти мають право одержати сертифікат після успішної здачі всіх трьох етапів кваліфікаційного іспиту та представлення доказів стажу роботи за спеціальністю, який відповідає вимогам Комітету з питань професійної освіти ФПБАУ.

Протягом п’яти років претендент повинен скласти всі три етапи іспиту.

Якщо він не виконав цієї умови, то він має право здати їх повторно.

Щоб одержати сертифікат ФПБАУ, необхідно обов’язково мати загальноосвітню підготовку. Сертифікація бухгалтерів здійснюється за розробленим Міжнародною федерацією бухгалтерів (МФБ) переліком дисциплін, який включає: фінансовий облік, управлінський облік, інформаційні технології, аудит, оподаткування, вступ до фінансового менеджменту, Кодекс етики професійних бухгалтерів і аудиторів України.

Питання підготовки та підвищення кваліфікації бухгалтерів набувають особливої актуальності у зв’язку із впровадженням в Україні Міжнародних стандартів фінансової звітності. Цей складний процес потребує об’єднання зусиль освітніх закладів та професійних організацій.

С.Голов таким чином пропонує відобразити процес підготовки професійного бухгалтера (рис.8.5), при чому два останніх етапи розглядаються ним як підвищення кваліфікації, яке здійснюється професійною організацією.

 

 

Рис. 8.5. Основні етапи процесу підготовки професійного бухгалтера

 

Зважаючи на досвід України, професійна організація від моменту свого створення сприяє успішному виконанню реформ в обліку і аудиті, здійснює переклад міжнародних стандартів обліку і звітності, професійної етики, освіти, готує та проводить перенавчання, підвищення кваліфікації тощо.

 


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла