Лекція 7. Тенденції розвитку оподаткування в міжнародних економічних відносинах

3. Запровадження трирівневої документації з трансфертного ціноутворення

3.   Запровадження трирівневої документації з трансфертного ціноутворення

 Зміни щодо урегулювання питань трансфертного ціноутворення передбачені Законом України від 16.01.2020 № 466-ІХ.

Так, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, разом із звітом про такі операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (пп. 39.4.2 ПКУ).

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються контролюючому органу засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Перелік інформації, яку має містити таке повідомлення визначено пп. 39.4.2.2 ПКУ. Форма та порядок складання такого повідомлення затверджуються Мінфіном.

Таблиця 2

Трирівнева структура документації з трансфертного ціноутворення (ТЦУ)

Пункт ПКУ

Пояснення

пп. 39.4.6 ПКУ

визачає документацію з ТЦУ з переліком інформації

пп. 39.4.7 ПКУ

глобальна документація з ТЦУ (майстер-файл, платником податку, що входить до складу міжнародної групи компаній при сукупному доході за рік понад 50 млн. євро та за наявності відповідного запиту контролюючого органу із вимогою надати таку документацію

пп. 39.4.10 - 39.4.14 ПКУ

звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній. Звіт подається якщо сукупний консолідований дохід групи компаній, в яку входить платник перевищує 750 млн. євро за рік

 

Відповідно до перехідних положень ПКУ, норми щодо подання платниками податків:

·   повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (МГК) - вперше застосовуються у 2021 році за 2020 рік;

·   глобальної документації з ТЦУ (майстер-файл) - вперше застосовуються щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році;

·   звіту у розрізі країн МГК вперше застосовуються щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році, але не раніше ніж у рік, в якому компетентними органами укладено багатосторонню угоду про автоматичний обмін міждержавними звітами.

Також Законом № 466 розширено вимоги та деталізовано окремі позиції документації з ТЦУ (локального файлу документації з ТЦУ) з обов’язковим (пп. 39.4.6 ПКУ):

·   вказання фізосіб, які є кінцевими бенефіціарним власниками (контролерами) платника податків (за наявності) (при вказанні даних про особу (осіб), яка є стороною КО, та про пов’язаних осіб платника податків);

·   наведення обґрунтування економічної доцільності і наявності ділової мети при здійсненні опису операцій з придбання;

·   надання копій істотних внутрішньо групових угод, що впливають на ціноутворення в КО, та копій договорів про попереднє узгодження ціноутворення і копій податкових роз’яснень компетентних органів держав (територій), що застосовуються в угодах між учасниками МГК щодо КО і в підготовці яких ДПС не брала участі (якщо платник входить до МГК);

·   надання копії аудиторського висновку щодо бухгалтерської (фінансової звітності платника податків за звітний період (звітні періоди), за який подається документація з ТЦУ (якщо його наявність є обов’язковою);

·   доповнення опису КО обов’язковим зазначенням ланцюга постачання (створення вартості) товарів (робіт, послуг) у контрольованій операції;

·   доповнення опису КО не тільки наданням копій відповідних договорів (контрактів), за якими здійснювалась КО, але й копіями будь-яких доповнень до таких договорів (контрактів).

Запит про надання глобальної документації може бути направлений не раніше 12 і не пізніше 36 місяців з дати закінчення фінансового року, встановленого МГК, до якої належить такий платник податків, а у разі відсутності відомостей про встановлений МГК фінансовий рік – не раніше 12 місяців і не пізніше 36 місяців після закінчення звітного року.

Глобальна документація з ТЦУ (майстер-файл) має бути надана платником податків до ДПС протягом 90 календарних днів з дня отримання запиту.

Отже, якщо в Україні зареєстровані два та більше платника податків, що входять до складу однієї і тієї ж МГК, ДПС може направити запит про надання глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу) лише одному з таких платників податків за своїм вибором.

У разі ненадання платником податків глобальної документації з ТЦУ, ДПС має право направити запит за той самий період іншому платнику податків, що входить до складу тієї самої МГК. При цьому, перший платник податків не звільняється від виконання обов’язку з надання до ДПС глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу).

У випадку, якщо така документація вже була надана до ДПС відповідно до пп. 39.4.7 ПКУ (в редакції яка буде чинною з 01.01.2021 р.) будь-яким іншим платником податків, що входить до складу тієї самої МГК, запит про надання глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу) платнику податків – не направляється.

Глобальна документація з ТЦУ (майстер-файл) – це сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі та має містити інформацію про організаційну структуру МГК, загальний опис діяльності МГК, нематеріальні активи, фінансову діяльність МГК, консолідовану фінансову звітність МГК.

Перші запити до платників податків про надання глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу), згідно з п. 53 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ, можуть бути направлені ДПС щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році.

За неподання глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу), передбачено застосування штрафних санкцій 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи (п. 120.3 ПКУ).

За несвоєчасне подання – 3 розміри прожиткового мінімуму, за кожен календарний день несвоєчасного подання, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму (п. 120.6 ПКУ).

Документація з ТЦУ та глобальна документація з ТЦУ (майстер-файл) відповідно до пп. 39.4.8 ПКУ подаються платником податків державною мовою в паперовому вигляді або в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

У разі подання разом із документацією документів, викладених іноземною мовою, платник податків одночасно подає переклад таких документів державною мовою.

Засвідчення автентичності перекладу документації з ТЦУ та глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу) державною мовою не здійснюється.

Значення вартісних показників глобальної документації можуть наводитись у валюті, в якій материнська компанія МГК складає консолідовану фінансову звітність.

 


Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання