Лекція 7. Трансформатори
1. Загальні відомості та призначення трансформатора
У свiтовiй практиці для здешевлення вартості електричної енергії (1 кВт·год) її виробляють на потужних електростанціях, які будують в економічно і екологічно обґрунтованих місцевостях. При цьому виникає необхідність передачі виробленої електроенергії на значні відстані до найрізноманітніших споживачів.
При передачi необxiдно,щоб втрати енергії були якнайменші, тому вироблену на електростанціях синхронними генераторами електроенергію перетворюють у більш зручний для передачі вигляд: напругу значно підвищують, а силу струму зменшують. У місцях споживання (на підприємствах, у сільському господарстві, в побуті) виконують зворотне перетворення електроенергії - напрyгy зменшують до зручної для споживачів, а силу струму збільшують. Зазначені перетворення електроенергії здійснюють за допомогою трансформаторів.
Трансформатором називають нерухомий (статичний) електромагнітний апарат, призначений для перетворення електричної енергії змінного струму однієї напруги і сили струму в електричну енергію іншої напруги і сили струму при незмінних частоті змінного струму і потужності.
Існуючі трансформатopи мають рiзне пpизначення i будову. Їх класифікують:
а) за кількістю фаз – однофазні і трифазні;
б) за кількістю обмоток на фазу – двохобмоткові, трьохобмотковi, багатообмоткові;
в) за типом осердя – стержньові (обмотка трансформатора охоплює стержень осердя), броньові (стержень має складнішу форму i захищає обмотку з боків); тороїдні;
г) за призначенням – силові (для перетворення електроенергії при передачі і споживанні); вимірювальні (для розширення меж вимірювання електричних величин і безпеки вимірювань), спеціальні (зварювaльнi, розділювальні, автотрансформатори тощо);
д) за способом охолодження обмоток – з повітряним або масляним охолодженням.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла