Тема 1. Вступ до мікроекономіки: основні поняття (2 години).
4. Нормативний і позитивний аналіз.
Мікроекономіка в основному займається позитивним аналізом.
Позитивна економіка розглядає (описує) факти і залежності між ними. Прикладом позитивного аналізу є твердження типу: “Якщо Україна введе квоти на імпортні автомобілі, то їхня ціна для громадян України зросте”. Це твердження не оцінює ситуацію з точки зору “погано – добре”, а лише констатує факти і зв’язки між ними.
Як вплинуть вищі податки на тютюнові вироби на кількість курців? Як функціонувала економіка соціалістичних країн порівняно з капіталістичними? Ці питання розв’язуються тільки за допомогою фактів. Питання можуть бути простими або складними, але всі вони належать до позитивної економіки.
Крім цього, ми іноді прагнемо дати оцінку подіям з позиції “добре – погано”, “Справедливо чи навпаки”. Цим займається нормативна економіка. До неї відносяться твердження типу: “Я вважаю, що для пожвавлення ділової активності в країні потрібно здійснити приватизацію вугільної промисловості.”
Нормативна економіка охоплює моральні повчання і оціночні судження. Чи повинен уряд надавати допомогу бідним? Чи повинні соціалістичні країни запроваджувати приватну власність і фондові біржі? На ці запитання немає правильних чи неправильних відповідей, бо вони скоріше містять мораль та оцінки, ніж факти. З цих питань можна дискутувати, та їх ніколи не можна розв’язати за допомогою науки або через звертання до фактів.
Ці питання розв’язуються політичними рішеннями, а не економічною наукою.
Нормативний аналіз обов’язково міститиме елементи позитивного, так як результати позитивного аналізу допомагають визначити кращий шлях для досягнення нормативних цілей.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання