Тема 5. Індивідуальний і ринковий попит (2 години)
5. Ефекти доходу і заміщення.
Загальний ефект від зміни ціни може бути розділений на два окремих ефекти: ефект доходу і ефект заміщення. Так відбувається, тому що зміна ціни блага має неоднозначний вплив.
Якщо, наприклад ціна зменшилась, то:
1) споживач може придбати таку кількість товару за меншу суму грошей і в нього ще залишаться гроші для додаткових покупок. Рівень добробуту зростає. Це рівнозначно збільшенню доходу. Тобто зміна ціни призводить до зміни реального доходу (І – номінальний доход, І/р – реальний доход). Це ефект доходу.
2) покупці споживатимуть більше товару, який подешевшав. А оскільки інші товари стали більш дорожчими, їхнє споживання зменшується. Тобто споживач замінює один товар іншим. Це ефект заміщення.
Розглянемо окремо дію кожного ефекту.
Є початкова лінія бюджетного обмеження ІN1 ( рівняння: У = І – РX × X, РX – нахил) та початковий оптимальний вибір споживача E1. Обсяг попиту на товар X буде X1.
Зниження ціни поверне лінію бюджетного обмеження у положення ІN2 (нахил, тобто РX’, зменшиться).
Новий opt вибір – E2, а новий обсяг – X2. Загальний ефект X2 – X1.
Як же конкретно проявляється ефект заміщення?
Заміщення – це коли ми пересуваємося вздовж кривої байдужості, тобто споживання одного блага збільшується, а іншого зменшується.
Представимо, що після зменшення ціни споживач залишається на початковому рівні корисності U1, зменшення ціни дозволяє йому купувати більше товару Х, тобто споживач змінює свій opt вибір і переходить у точку E0. Для того щоб з’ясувати положення цієї точки, треба провести допоміжну бюджетну лінію M0N0. Вона дотична до U1 у точці E0 (забезпечує попередній рівень корисності) і паралельна ІN2 (яка відображає нове співвідношення цін).
Залишаючись на попередньому рівні задоволення, споживач все рівно змінює свій opt вибір на користь блага, що подешевшало і переходить з точки E1 у точку E0. X0 > X1
При переході із точки E1 у точку E0 реальний доход споживача не змінюється. Ефект заміщення визначається як різниця:
ES = X0 – X1, ES > 0 завжди
(оскільки цей ефект завжди призводить до збільшення обсягу попиту на товар, який став дешевшим)
Але це ще не все. Внаслідок зменшення ціни зростає реальний доход споживача, і він має додаткові кошти, що вивільнилися, і може придбати більшу кількість інших товарів.
Споживач із точки E0 переходить у точку E2.
При цьому лінія бюджетного обмеження ІN2 паралельна M0N0, значить нахил той самий, (а нахил –це ціна), тобто збільшення споживання від X0 до X2 показує зміну у споживанні за рахунок збільшення доходу при однаковій відносній цінні товару.
Отже, ефект доходу:
EI = X2 – X0
Загальний ефект визначається як:
EТ = X2 – X1
Отже, ET = ES + EI.
Для нормальних товарів EI >0, ⟾ ET > 0
Для товарів нижчої якості при збільшенні доходу обсяг споживання зменшується. Ефект доходу для таких товарів з «мінусом». Але він рідко перевищує ефект заміщення, котрий ES >0 (бо для товарів нижчої якості значення попиту діє), тому загальний ефект залишається з «плюсом».
Для товарів Гіффена значення попиту не діє, тому ефект доходу, котрий зі знаком «-» переважає додатний ефект заміщення, і загальний ефект ET < 0.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка