Тема 8. Ринок досконалої конкуренції (4 години)

2. Попит, виручка і прибуток конкурентної фірми.

Коли ми розглядаємо повністю конкурентний ринок, то рівноважні ціна і обсяг на ньому встановлюються внаслідок взаємодії тисяч учасників, і графік буде таким.

 

Головна особливість жодна окрема фірма не може відхилитись від рівноважної ціни. Якщо окрема фірма спробує підняти ціну, то залишиться без покупців, оскільки на ринку є багато продавців ідентичної продукції, і покупці не будуть платити більше за те, що можна купити дешевше. Немає сенсу і знижувати ціну, оскільки покупців не стане більше, фірма просто втратить гроші. Також окремий виробник не може вплинути на рівноважну ринкову ціну і при змінах обсягу своєї пропозиції, тому що його частка дуже мала в галузевому обсязі пропозиції.

Отже, конкурентна фірма будь-який можливий обсяг свого випуску може продати за ціною ринкової рівноваги Р*, тобто ціна попиту на продукцію окремої конкурентної фірми є незмінною для різних обсягів Q. Значить попит на продукцію конкурентної фірми є абсолютно еластичним, а відповідна крива попиту Д – горизонтальна лінія.

Через це фірма на повністю конкурентному ринку зветься ціноодержу-вачем тому що вона зовсім не впливає на ринкову ціну, а одержує її як встановлену ринком.

Фірма в результаті продажу своєї продукції на ринку отримує певну ви­ручку. Розглянемо показники виручки, які використовуються в економічному аналізі.

Сукупна виручка (ТR) сума грошей, яку отримає фірма від продажу своєї продукції на ринку, вона дорівнює:

ТR= Р*Q (ціна*кількість)

Оскільки P=const, то функція ТR лінійна відносно Q.

Середня виручка (АR) це виручка від реалізації одиниці продукції:

Видно, що АR=MR=Р, а значить, лінія попиту на графіку є одночасно і лінією ринкової ціни, середньої і граничної виручки.

Прибуток – це різниця між виручкою та загальними витратами:

П=ТR-ТС,

причому ТС – це економічні витрати, які більші від бухгалтерських на величину нормального прибутку. Тобто П – це економічний прибуток, він менший ніж бухгалтерський (на величину неявних витрат).

Економічний прибуток (П) + Нормальний прибуток (неявні витрати) = Бухгалтерський прибуток

Нормальний прибуток це альтернативна вартість використання у ви­робництві власних факторів виробництва підприємця. Нормальний прибуток повинен відшкодувати власникові фірми вартість його власних ресурсів (наприклад підприємницьких здібностей) на рівні ринкових цін цих ресурсів.

На досконало конкурентному ринку в стані рівноваги бухгалтерський прибуток позитивний, а економічний дорівнює нулю.

Надалі, під словом прибуток розумітимемо саме економічний прибуток.

 

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2