Тема 9. Монопольний ринок (4 години)

3. Максимізація прибутку монополіста. Коротко- і довгострокова рівновага

У випадку конкурентної фірми при максимізації прибутку фірма визначає лише обсяг випуску. Монополіст же приймає рішення і щодо випуску, і щодо ціни.

Правило граничного випуску МR = МС є вірним для усіх типів ринкових структур. Як же монополіст вибирає обсяг випуску? Розглянемо графік:

На перетині ліній грошової виручки та грошових витрат знаходимо обсяг випуску QМ. Ціну, за якого цей випуск слід подати, визначає попит. (накреслимо графік попиту і піднімемо перпендикуляр від точки QМ до перетину з Д) Отримали ціну монополіста РM.

Виручка монополіста ТR = РM × QМ дорівнює площі прямокутника ОРMЕMQM. Для того, щоб знайти прибуток, нам треба знати витрати. Накреслимо криву середніх витрат. На перетині вертикалі QMЕM з АС знаходимо розмір середніх витрат, помножимо їх на кількість QM, одержимо загальні витрати, які дорівнюють площі прямокутника OАСMBQM. Різниця площ вказаних прямокутників вказує на розмір економічного прибутку монополіста.

Для монополії умова беззбитковості та умова закриття такі ж, як і для конкурентної фірми:

РM=minАС (умова незбитковості)

Р=minАVСмова закриття).

При досягненні ціни РM та обсягу QM на монопольному ринку відсутня тенденція до їхньої зміни за інших незмінних умов, тому точка ЕM означає стан короткострокової рівноваги монополіста,

Що стосується кривої пропозиції для фірми-монополіста, то виявляється, то її не існує. Оскільки монополіст сам призначає ціну. (Доказ: станемо у точку перетину МR та МС і зафіксуємося, але збільшимо одночасно кути нахилу МR та Д, причому криві усіх витрат залишаються на місці. В результаті той самий обсяг продукції буде продаватися за більшою ціною. Це означає, що функції залежності між Р та Q немає).

Далі проаналізуємо довгостроковий період Головна особливість монополії наявності лише одного постачальника продукції та існування вхідних бар'єрів у галузі для фірм-новачків.

В довгостроковому періоді фірма обирає масштаби виробництва, а не лише обсяги використання змінних факторів.

Розглянемо на графіку довгострокові криві попиту та граничної виручки, і два варіанти розвитку фірми (АС0, МС0 та АС1, МС1

Якщо вважати, що фірма розробляє кілька сценаріїв свого перспективного розвитку залежно від обсягів використання фіксованих (у короткостроковому періоді) факторів, тоді для кожного варіанта вона може знайти оптимальні обсяг виробництва і ціну, які максимізують її прибуток. Звісно, при цьому фірма повинна мати також довгострокові прогнози щодо ринкового попиту на свою продукцію.

Для першого варіанту прибуток буде максимізуватись у точці ЕM 0,Q0), для другого у стані ЕM. Фірма обирає той варіант, який передбачає для неї більший прибуток, тобто ЕM. Отже, найкращий із короткострокових станів рівноваги є одночасно станом довгострокової рівноваги монополіста. Для цього стану в точці В (перетин МR та МС1) буде проходити і довгострокова крива граничних витрат (LRMC), тобто:

МR = МС1 = LRMC

Проведемо лінію довгострокових середніх витрат LRАC (по мінімумах 0 , 1). Крива LRMC перетинає її в точці її мінімуму Е.

На відміну від конкурентного ринку довгострокова ціна P1 більша за min LRАC, тобто

P1 > (LRMC = minLRAC)

На конкурентному ринку в довгостроковому періоді економічний прибуток щезає (діє парадокс прибутку).

Монополіст може зберігати економічний прибуток і в довгостроковому періоді оскільки існують бар'єри для входження в галузь конкурентів (конкурентний механізм не спрацьовує, парадокс прибутку не спостерігається). На графіку цей прибуток = площі прямокутника. Тому монополіст при максимізації прибутку не змушений працювати на рівні мінімальної довгострокової середньої вартості, яка досягається в точці F при випуску QF. Його обсяг випуску буде меншим за QF, який у випадку повної конкуренції відповідає ефективному масштабу виробництва фірми.

 

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання