Тема 10. Монополістична конкуренція та олігополія (2 години)

2. Олігополія.

Олігополія це такий тип ринкової структури, де:

1 - на ринку діє кілька продавців;

2 - продукція може бути і стандартизованою, і диференційованою;

3 - існують певні бар'єри для входу на ринок;

4 - виробники мусять враховувати поведінку конкурентів, тобто діють стратегічно;

5 - повна поінформованість.

Найважливіша рисастратегічна поведінка продавців: фірма-олігополіст мусить розробляти стратегію своїх дій на ринку з урахуванням потенційних зустрічних дій своїх конкурентів.

Фірми, прагнучи до максимальних прибутків в короткостроковому періоді, вступають у конкурентну боротьбу і взаємодію із суперниками.

Моделі поведінки фірм при олігополії досить різноманітні і виходять із різних підходів щодо сценаріїв стратегічної поведінки фірми.

Ми розглянемо 3 моделі стратегічної поведінки учасників олігопольного ринку. Це модель ламаної кривої попиту, картель та модель домінуючої фірми (або цінового лідерства).

 

 

 

 

 

1. Модель ламаної кривої попиту.

 

Фірма в умовах олігополії перебуває у стані рівноваги E(QE,PE). Основне припущення моделі полягає у різній реакції конкурентів на підвищення та зниження ціни окремою фірмою. При зниженні ціни конкуренти також будуть знижувати ціну, щоб не втратити своїх покупців, тому попит D1 на продукцію фірми у цьому випадку низькоеластичний. При спробі підвищити ціну на свою продукцію конкуренти залишать власні ціни без змін, тому фірма стрімко втрачатиме своїх покупців попит D2 у цьому випадку високоеластичний (Проведемо лінію D2 і МR2).

Об'єднана крива попиту має вигляд ламаної лінії, яка складається з двох відрізків ВЕ та ЕF. Об'єднана лінія граничної виручки МR також складається із двох відрізків ВА та КС.

Накреслимо лінії граничних витрат МС1 та МС2. Правило граничного випуску МR=МС за олігополії демонструє жорсткість цін (зміна МС1 до МС2 не приводить ні до зміни обсягу Q, ні до зміни ціни Pчерез існування розриву на кривій граничної виручки).

2. Картель

Олігополістична конкуренція досить жорстка і може вести до великих втрат для її учасників. Тому олігополісти з метою збільшення і гарантії отримання прибутків ідуть на утворення картелю - змови фірм щодо майбутніх обсягів випуску і цін.

Розглянемо галузь, де діє кілька однакових фірм.

Якби галузь була конкурентна, то ринкова рівновага досягалась би в точці Е0 (І), а кожна фірма перебувала би в стані рівноваги Е0 (ІІ), де немає економічного прибутку. Тому фірми домовляються про дотримання високої ціни і визначають обсяги кожної фірми. Таким чином, вони утворюють картель.

При організації картелю фірми повинні:

1) узгодити спільну ціну і галузевий обсяг випуску Q;

2) встановити квоти кожного учасника;

3) виробити механізми контролю за виконанням угоди.

Через те що мета угоди - максимізація прибутку її учасників, для розрахунку спільних ціни та обсягу використовується модель монопольного ціноутворення, яка забезпечує найвищі прибутки виробникам.

Ціна встановлюється високою – так, як при монополії (бо так забезпечуються найвищі прибутки). Рівноважний стан картелю у точці ЕK(І). Фірма ж сприймає цю ціну як задану (ІІ), а її обсяг випуску qK менший за q0. Ці qK для кожної фірми визначаються таким чином, щоб їх сума дорівнювала QK. Тоді фірма отримує прибуток, який чисельно дорівнює площі прямокутника.

Але тут завжди існує спокуса для фірми збільшити свою частку до q1 (щоб отримати більший прибуток). Та коли всі учасники підуть на порушення угоди, то галузевий випуск зросте до Q1 (І), а такий обсяг неможливо реалізувати не лише за ціною PK, а й за попередньою ціною P0 (через обмеженість попиту).

3. Модель домінуючої фірми.

Домінуюча фірма – та, яка в певній галузі забезпечує значну частину галузевого випуску, завдяки перевагам у нижчих витратах.

Домінуюча фірма визначає ринкову ціну і свій обсяг випуску, а всі інші фірми, які приймають ринкову ціну, встановлюють лише обсяг випуску.

У галузі є N малих фірм і одна домінуюча фірма. Якби її не було, то малі фірми могли б постачати на ринок кількість Q0 за ціною P0:

 

Попит на продукцію домінуючої фірми починається з ціни P0 (за якої і вище якої фірма нічого не продасть). За рахунок нижчих витрат домінуюча фірма може забезпечити нижчу ціну Рd (Qd – на перетині МR та МС).

За цією ціною на ринку буде продана кількість QРинк а малі фірми поставлять на ринок за такою ціною кількість QN

Різниця між QРинк та QN = Qd

Таким чином, домінуюча фірма визначає ринкову ціну і свій обсяг випуску, а всі інші малі фірми – лише обсяги (вони є ціноодержувачами).

Такий спосіб олігополістичного ціноутворення має назву лідерство у цінах.

Взагалі, коли одна фірма, не обов'язково домінуюча, оголошує про зміну цін, а інші фірми сприймають це як сигнал для такої ж зміни для себе – це також лідерство у цінах.

 

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2