Тема 10. Спредові операції на ринку ф'ючерсних угод
3. Стратегії внутрішньоринкового та міжтоварного спредів.
Операцію внутрішньоринкового спреда іноді називають також арбітражем в часі. Суть її полягає в одночасному продажу ф'ючерсного контракту з одним строком та купівлі ф'ючерсного контракту з іншого позицією по одному і тому ж товару на одній і тій же біржі. Наведемо приклад найпростішого спреда.
На ринку пшениці протягом осені зазвичай існує різниця між цінами листопадового контракту і березневого (наступного року) на рівні 20 центів (листопадовий дешевше березневого). У якийсь момент зміна кон'юнктури може збільшити ціни ближніх позицій, і листопадова пшениця буде котируватися вище, ніж зазвичай, а березнева позиція залишиться на колишньому рівні. При цьому розрив зменшиться до 16 центів. Якщо спредер вважає, що ця ситуація тимчасова і нормальний розрив незабаром відновиться, то він може використовувати цю ситуацію.
На першому етапі він здійснює продаж листопадової позиції і покупку березневої позиції. Після очікуваного зниження цін на ринку обидва контракти ліквідуються при нормальному співвідношенні цін. Результат операції представлений в табл. 1.
У наведеному прикладі спредер закрив свою позиції, коли спред повернувся до колишнього значення. У той же час можна відзначити, що прибуток виникла б і при зміні спреда хоча б на один цент, тобто позиції можна було б закрити з прибутком при спреді в 17 центів, але це дало б прибуток тільки 50 дол.
Зміни спреда можуть виражатися як в більшому, так і в меншому розриві цін, відповідно внутрішньоринковий угода може проводитися як на підвищення (угода "бика"), так і на зниження (угода "ведмедя").
Стратегія "бика" зазвичай передбачає довгу позицію по ближньому місяця і коротку позицію по далекому. Стратегія "ведмедя" передбачає довгу позицію по далекому місяця і коротку-за ближнього.
Для більшості реальних товарів саме ціни ближніх місяців лідирують в своєму русі вгору і вниз. Спред, пов'язаний з витратами зберігання, має тенденцію до звуження на підвищувальному ринку, так як приріст найближчих позицій перевищує зростання далеких. При перевернутому ринку (ближні позиції дорожче далеких) рух вперед також зазвичай задається ближніми позиціями, а не далекими.
Однак існує невелика група реальних товарів, для яких така поведінка цінового розриву є ненормальним. На цих ринках ціновий спред розширюється при підвищувальної тенденції ринку і звужується при знижувальної. Ця група включає такі товари, як золото і срібло. Коли ціни цих ринків підвищуються, котирування далеких місяців збільшують премію до ближніх, а коли ціни падають, котирування далеких місяців падають в більшій мірі, ніж ближніх. На перший погляд це здається парадоксальним, але вся справа полягає в особливостях попиту на ці товари. Попит на золото і в меншій мірі на срібло визначається схильністю до інвестування, а не до споживання. Тому майже завжди цінової спред відображає витрати зберігання. У такій ситуації підвищення цін веде до підвищення витрат зберігання, що в свою чергу і призводить до розширення цінового спреду.
Існує і ще одна група товарів, яка не демонструє ні нормального цінового співвідношення, ні зворотного. Для цих товарів не існує ні позитивної, ні негативної кореляції між загальним рухом цін і зміною цінового спреду. Ці товари не підлягають зберіганню і включають живу велику рогату худобу і живих свиней. Така поведінка цін пояснюється особливістю попиту і пропозиції на ці товари в окремі місяці року.
Стратегії внутрішньоринковий спреда. Існують чотири типи цінових ситуацій при внутрішньоринковий спреді:
1. Купівля контракту на найближчий місяць і продаж контракту далекого місяця в нормальному ринку в очікуванні звуження спреда. Для більшості фізичних товарів така позиція займається при прогнозі на підвищення цін і при цьому не очікується підвищення процентних ставок. Для золота і срібла така стратегія вибирається в очікуванні падіння цін і також при сталості процентних ставок. Спреди такого типу відомі як спреди з обмеженим ризиком в тому випадку, якщо довга ближня і коротка далека позиції встановлені зі спредом, близьким до повних витрат зберігання.
2. Продаж контракту найближчого місяця і покупка контракту далекого при нормальному ринку в очікуванні розширення спреду. Це стратегія "ведмедя" для більшості товарів і стратегія "бика" для золота і срібла.
3. Купівля контракту ближнього місяці і продаж контракту далекого в перевернутому ринку в очікуванні подальшого розширення цінового спреду. Ця стратегія використовується, коли очікується, що зростаюча тенденція стане ще більш явною (зміцнення ринку "бика").
4. Продаж контракту найближчого місяця і покупка контракту далекого в перевернутому ринку в очікуванні звуження цінового спреду або переходу до нормального ринку. Ця стратегія використовується зазвичай тими, хто припускає знижувальну тенденцію в балансі попиту і пропозиції.
Міжурожайна угода. За сільськогосподарські товари вельми поширена так звана міжурожайна всередині ринкова угода, яка має на увазі купівлю ф'ючерсних контрактів в одному сільськогосподарському році і продаж в іншому. Ціни в період збирання врожаю падають, і ф'ючерсні контракти нового врожаю виявляються дешевше контрактів старого врожаю. Очікуючи подальшого зростання цін на старий врожай у порівнянні з новим, учасник угоди може придбати контракт на старий врожай і одночасно продати контракт на новий. Якщо ж він передбачає зростання цін на новий урожай, то купує ф'ючерс на новий урожай і продає поставку старого. В обох випадках угоди здійснюються за один прийом.
Спред "метелик". (butterfly spread) називають операцію, яка фактично включає в себе два спреда, здійснюваних з трьома або чотирма різними термінами поставки одного ф'ючерсного контракту. Один з спредів передбачає поєднання: довга ближня позиція / коротка далека позиція, а інший - коротка ближня / довга далека. Як приклад можна розглянути спред на ринку золота типу: довга серпнева 1992 г. / коротка жовтнева 1992 року і коротка груднева 1992 г. / довга лютнева 1993 р Спред "метелик" може стосуватися і тільки трьох місяців поставки, якщо середній служить в як позиції і для одного, і для іншого спредів. Приклад: довга позиція на серпень 1992 г. / дві короткі на жовтень 1992 г. / довга на грудень 1992 р
Спреди "метелик" є як би спредами в квадраті, тому що являють собою офсетний комбінацію двох внутрішньоринковий спредів. Завдяки цьому вони мають меншу ступінь ризику, ніж звичайні спреди, а й менший рівень можливого прибутку. Оскільки кожна операція включає багато угод, комісійні витрати досить високі по відношенню до обмежених можливостей прибутку. З цих причин спреди "метелик" використовуються головним чином членами біржі, які мають пільги на операційних витратах.
Спреди "кеш енд керрі". Як зазначалося вище, операції на різниці цін є чисто ф'ючерсні угоди, проте в деяких випадках вони можуть бути пов'язані і з реальною поставкою товару за ф'ючерсними контрактами. Подібні спреди отримали назву "кеш енд керрі спред" (cash and carry spread). Наприклад, на ринку нафти і нафтопродуктів, коли ціна віддаленого місяці стає вище, ніж ціна найближчого місяця плюс витрати на зберігання, виникає можливість використання такої ситуації. В цьому випадку починаючи операцію покупкою контракту на найближчий місяць і продажем на більш дальній, гравець завершує її прийняттям поставки товару за першим контрактом і його вторинної постачанням по другому.
Міжтоварний спред
Міжтоварна угода використовує різницю в цінах на різні, але взаємопов'язані фактори. Такі товари є або взаімозаменімимі, або похідними, тобто мають загальні фактори попиту і пропозиції. За технікою ці угоди відрізняються тим, що збіг позицій контрактів не обов'язково, хоча є звичайною практикою.
Ціни товарів, що мають загальне застосування, знаходяться в тісному взаємозв'язку. Наприклад, такі товари, як кукурудза і овес, є головним чином кормовими культурами, використовуваними для корму худоби. Коли ціни кукурудзи стають вищими за ціни вівса з урахуванням їх харчової цінності, то використання кукурудзи зменшується, а використання вівса збільшується. Це призводить до зворотних рухів цін і відновлення нормальних цінових пропорцій.
Наприклад, бушель вівса важить 32 фунта, тоді як бушель кукурудзи важить 56 фунтів. Отже, на ваговому базисі бушель вівса повинен коштувати приблизно 57% вартості бушеля кукурудзи. Однак харчова цінність вівса в розрахунку на фунт приблизно на 3% вище, ніж кукурудзи. Отже, ціна вівса повинна складати приблизно 60% ціни кукурудзи в розрахунку на бушель, тобто коли ціна вівса становить 60 центів за бушель, то ціна кукурудзи повинна бути приблизно 1 дол. за бушель.
Ціновий розрив між вівсом і кукурудзою зазвичай досягає найбільшого значення в період липень - • серпень, коли новий урожай вівса призводить до зниження цін на нього щодо цін на кукурудзу. Ціни кукурудзи не обов'язково падають разом з цінами вівса, оскільки збір кукурудзи починається тільки в жовтні. Ціни на неї можуть навіть демонструвати протилежну тенденцію в липні - серпні, якщо, наприклад, з'явиться несприятливий прогноз на новий урожай. Відповідно ціни на овес протягом літа зазвичай залишаються низькими по відношенню до цін кукурудзи, падаючи іноді до рівня менше 50% цін останніх. Подібна ситуація і є досить привабливою для спредера. Починаючи операцію в період збору врожаю вівса (липень - серпень), він може здійснити покупку грудневого контракту на овес і продаж грудневого контракту на кукурудзу.
Коли настає осінь, і ціни на овес починають зміцнюватися, на ринку з'являється новий урожай кукурудзи (в жовтні-грудні), що веде до зниження цін на цей продукт. Коли співвідношення цін між вівсом і кукурудзою стає більш-менш нормальним, спредер закриває угоду, продаючи грудневий контракт на овес і купуючи грудневий контракт на кукурудзу.
Типовим прикладом спреда по синоніми товарам є і операції по пшениці і кукурудзі. Оскільки ціна на пшеницю, як правило, вище ціни на кукурудзу, різниця звичайно позитивна. Зміни цього диференціала мають сезонний характер, так як ця різниця зменшується, коли падають ціни на пшеницю (в травні - липні), однак розрив збільшується в період збирання кукурудзи (у вересні - листопаді). Плануючи рух цін, учасник операції починає спред з покупки контракту одного типу і продажу іншого.
Чекаючи нормальне співвідношення цін між пшеницею і кукурудзою при малому диференціалі влітку і більшому - восени, торговець купує ф'ючерсні контракти на пшеницю і продає на кукурудзу. Через кілька місяців обидві позиції ліквідуються.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла