Тема 15. Лідерство в трудовому колективі
3. Трудові відносини та форми впливу на людей у колективі
Трудовий колектив, група – це ланка, що поєднує суспільство і людину під час праці. Детальна характеристика трудового колективу необхідна для дослідження, вивчення трудових відносин під час трудової діяльності.
Між членами трудового колективу існують певні стосунки, які впливають на дії і настрої працівника. Це – трудові відносини. З правової точки зору трудові відносини – це врегульовані нормами трудового права суспільні відносини, що виникають як результат впливу норм трудового права на поведінку суб'єктів трудової діяльності в результаті укладення трудового договору, внаслідок якого між ними виникають правові зв'язки, а також відносини з приводу встановлення умов праці на підприємстві, навчання й перекваліфікації за місцем роботи та відносини, пов'язані з наглядом і контролем за додержанням трудового законодавства, вирішенням трудових спорів та працевлаштуванням громадян.
Трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини регулює Кодекс законів про працю України.
У трудовому колективі існують формальні і неформальні відносини. Формальні зв’язки виникають як результат певної формальної організації. Формальна організація трудового колективу визначає систему комунікацій, тобто те, хто і з ким у трудовій групі мусить спілкуватися і на якій основі.
Крім формальних зв’язків у трудовому колективі функціонують неформальні зв’язки, стосунки. Вони виникають як результат того, що формальні зв’язки недостатні й не задовольняють повноти соціальних потреб окремих членів колективу. Неформальні відносини виникають і тому, що формальна організація трудового колективу не спроможна передбачити всі можливі зв’язки між членами групи. Неформальні зв’язки, відносини певною мірою збагачують організацію трудової групи. Взаємовідносини людей у трудовому колективі багато в чому визначає його керівник. На думку Є. Мейо, гармонія трудових відносин можлива за таких умов: формування у працівників зацікавленості у справах виробництва, виховання почуття причетності до справ фірми;
встановлення дружніх стосунків між адміністрацією і працівниками, для чого адміністрація повинна відмовитися від зовнішніх ознак своєї вищості;
привертання на бік адміністрації профспілкових організацій, особливо їх лідерів;
заохочення критичних висловлювань з боку працівників, подання ними скарг на ім’я адміністрації, а також усунення небезпечного напруження у трудових колективах;
надання працівникам певних соціальних та комунальних послуг, наприклад, організація харчування за низькими цінами, будівництво соціально-культурних споруд, організації відпочинку тощо.
У 50-і роки цю доктрину піддавали гострій критиці соціологи – конфліктологи. «Теорія людських відносин», на їх погляд, акцентує увагу тільки на психологічних чинниках підвищення ефективності праці, а соціально-політичні аспекти залишає поза увагою.
Морально-психологічний клімат характеризує взаємовідносини працівників, настрої, що переважають у колективі, а також ступінь задоволеності окремих індивідів працею. Значний вплив на морально-психологічний клімат має стиль керівництва – це дзеркало особистості керівника. Він визначається вмінням керівника застосовувати різні форми впливу на людей у колективі залежно від ситуації. Розрізняють три форми такого впливу: примушення, спонукання, переконання.
Примушення – це форма безпосереднього впливу на підлеглих незалежно від їхнього бажання, думки і передається як наказ. Спонукання дає найкращі результати праці тоді, коли необхідно пов’язати інтереси керівника і виконавців; висловлюється у формі прохання. Переконання часто висловлюється у вигляді поради і використовується при залученні виконавця до спільного розв’язання загальних проблем.
Можна виділити такі критерії аналізу трудового колективу: організованість чи неорганізованість; структура; зміст трудової діяльності; число функцій; стадії розвитку тощо.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання