ТЕМА 12. ЕКОНОМІКА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
2. Об’єкти та суб’єкти права інтелектуальної власності
Інтелектуальна власність у юридичному розумінні означає закріплене законом тимчасове виключне право (а також особисті немайнові права авторів) на результат інтелектуальної діяльності або засоби індивідуалізації. Законодавство, яке визначає права на інтелектуальну власність, встановлює монополію авторів на певні форми використання результатів своєї творчої діяльності, які, отже, можуть використовуватися іншими особами лише з дозволу перших. Система інтелектуальної власності складається з п’яти підсистем і зв’язків між ними (рис. 1). Об’єктами права інтелектуальної власності визнаються результати інтелектуальної, творчої діяльності
Рис. 1. Структура системи інтелектуальної власності
Рис. 2. Класифікація об’єктів права інтелектуальної власності
На рис. 2 наведено класифікацію об’єктів інтелектуальної власності. З розвитком людської цивілізації будуть з’являтися все нові й нові об’єкти права інтелектуальної власності, насамперед, в галузі високошвидкісних інформаційних технологій, генної інженерії тощо. Для зручності всі об’єкти розділено на три групи: об’єкти авторського права та суміжних прав, результати науково-технічної творчості, комерційні позначення. Такий поділ обґрунтований тим, що кожна з цих груп об’єктів має чітку спрямованість на використання в певних галузях економіки.
Об’єкти авторського права та суміжних прав використовуються переважно в культурі, результати науково-технічної творчості - в промисловості, комерційні позначення - в торгівлі.
Об’єкти авторського права та суміжних прав. У цій групі об’єктів права інтелектуальної власності можна виділити дві підгрупи - власне об’єкти авторського права: твори літератури і мистецтва, комп’ютерні програми, компіляції даних (збірки творів, бази даних) та об’єкти, суміжні з авторськими правами, до яких належать права виконавців на їх виконання, права виробників фонограм на їхні фонограми і права на програми (передачі) організацій мовлення.
Об’єкти науково-технічної творчості. Винахід (корисна модель) - це результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології. Він може бути секретним, якщо містить інформацію, віднесену до державної таємниці. Якщо винахід (корисну модель) створено працівником під час виконання службових обов’язків або за дорученням роботодавця за умови, що трудовим договором не передбачено інше, або з використанням досвіду, виробничих знань, секретів виробництва й обладнання роботодавця, то він вважається службовим винаходом (корисною моделлю).
Промисловий зразок - це результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання.
Сорт рослин - це окрема група рослин (клони, лінія, гібрид першого покоління, популяція) в рамках нижчого з відомого ботанічного таксона.
Під породою тварин зазвичай розуміють селекційні досягнення у тваринництві. Зафіксоване на матеріальному носії просторово-геометричне розміщення сукупності елементів інтегральної мікросхеми та з’єднань між ними визначене законом як топографія інтегральної мікросхеми.
Комерційна таємниця - це технічна, комерційна, організаційна та інша інформація, яка здатна підвищити ефективність виробництва або іншої соціально доцільної діяльності, забезпечити інший позитивний ефект.
Відкриттям визнається встановлення невідомих раніше закономірностей властивостей та явищ матеріального світу.
Раціоналізаторська пропозиція - визнана юридичною особою пропозиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення в будь-якій сфері її діяльності.
Комерційні позначення. До цієї групи відносяться: товарний знак, географічне зазначення, комерційне (фірмове) найменування.
Під товарним знаком розуміють позначення, за яким товари та послуги одного підприємства відрізняються від товарів та послуг іншого підприємства.
Географічне зазначення - це назва географічного місця, що використовується для позначення товару, який походить із цього географічного місця та має певні якості, репутацію або інші характеристики, в основному зумовлені характерними для цього географічного місця природними умовами чи людським фактором, а можливо й поєднанням цих природних умов і людського фактора.
Сутність фірмового найменування постає із самої назви цього об’єкта. Фірмові найменування є об’єктом охорони за законодавством у багатьох країнах, однак правові режими, які регулюють їхнє використання, різні.
Правова охорона надається комерційному найменуванню, якщо воно дає можливість вирізнити одну особу з-поміж інших осіб і не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності. Отже, комерційне (фірмове) найменування, як об’єкт права інтелектуальної власності, є тим найменуванням, під яким особа діє в цивільному обігу і яке індивідуалізує цю особу серед інших його учасників.
Суб’єктами права інтелектуальної власності є: творець (творці) об’єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, винахідник тощо) та інші особи, яким належать за заповітом або за договором особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності. Тобто такими суб’єктами є тільки фізичні або юридичні особи. Держава не є суб’єктом права інтелектуальної власності на тій підставі, що право інтелектуальної власності є інститутом цивільного (приватного) права.
Суб’єктами права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки є автори або фізичні чи юридичні особи, до яких право авторів перейшло за договором або заповітом.
Суб’єктами права на товарні знаки можуть бути юридичні особи, а також фізичні особи, якщо вони здійснюють підприємницьку діяльність.
Суб’єктом правовідносин, які виникають у процесі створення і використання сортів рослин, може бути будь-яка юридична чи фізична особа.
Суб’єктом права на раціоналізаторську пропозицію є раціоналізатор, тобто автор раціоналізаторської пропозиції, що створив її своєю творчою працею.
Оскільки комерційною таємницею визнаються, в основному, відомості щодо підприємницької діяльності, суб’єктами права на комерційну таємницю (ноу-хау) є особи, які займаються підприємницькою діяльністю і можуть бути як фізичними, так і юридичними особами.
До суб’єктів авторського права належать:
• автори творів;
• спадкоємці та інші правонаступники;
• організації, які керують майновими правами авторів на колективній основі.
Авторами визнаються особи, які своєю творчою працею створили твір. Авторами визнаються не тільки творці оригінальних творів, а й творці похідних (залежних) творів, таких як: переклади, переробки, копії витворів мистецтва тощо. Поряд із фізичними особами власниками авторських прав можуть бути юридичні особи які придбали окремі авторські повноваження за договором з автором або отримали їх за заповітом чи в інший спосіб. Суб’єктами авторського права після смерті автора стають його спадкоємці. Спадкування авторських прав здійснюється або за законом, або за заповітом. У разі спадкування за законом спадкоємцями можуть стати тільки громадяни, які є законними спадкоємцями. У разі спадкування за заповітом авторські права можуть бути передані будь-якому громадянину. Суб’єктами авторського права можуть бути також видавництва, театри, кіностудії та інші організації, які займаються використанням творів. Організації, які керують майновими правами автора на колективній основі, не є власниками авторських прав. У відносинах з третіми особами вони виступають як представники авторів і діють від їхнього імені в їхніх інтересах. Для України це порівняно нове явище і до кінця законодавчо воно не врегульоване.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла