ТЕМА 15. УПРАВЛІННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЮ ВЛАСНІСТЮ ПРИ КОМЕРЦІАЛІЗАЦІЇ ІННОВАЦІЙ
4. Обґрунтування доцільності та способу правової охорони інтелектуальної власності
Після завершення розробки об’єкта права інтелектуальної власності виникає завдання його правової охорони (оформлення прав).
Правова охорона необхідна для того, щоб запобігти можливому порушенню прав недобросовісним конкурентом. Можлива також відмова від правової охорони на користь охорони прав у режимі комерційної таємниці. Іноді таке рішення буває ефективнішим.
Існує кілька стратегічних напрямів правової охорони:
• захист від конкурентів;
• напад на конкурентів;
• створення іміджу компанії;
• оптимізація фінансово-господарської діяльності.
Відповідно до стратегії захисту від конкурентів здійснюють охорону прав на ті об’єкти інтелектуальної власності, які використовують у виробництві інноваційної продукції. Внаслідок цього власник прав отримує монопольне право на нову продукцію, захищаючи її одночасно і від конкурентів. Отримавши виключні права на використання винаходу, підприємство стає монополістом у невеликому сегменті. Але чим більше патентів буде у фірми, тим більше шансів закріпитися в цьому сегменті ринку.
Аналіз конкурентної боротьби на ринках технологій свідчить про те, що наявність не менше кількох десятків патентів визначає рівень монополізації ринку. Це той мінімум, який дозволяє утримувати скромні позиції в конкурентній боротьбі.
Отримавши один сильний патент А, підприємство забезпечує монополію на невеликій частині ринку, межі якої визначаються формулою винаходу. А для того, щоб утримувати ринок, необхідно навколо основного патенту створити «заслін» із патентів, які його доповнюватимуть, щоб захистити від конкурентів свій основний патент.
Стратегію нападу на конкурентів здійснюють шляхом отримання монопольних прав на результати досліджень і розробок, які поки не мали правової охорони і якими користуються або мають намір скористатися конкуренти.
Стратегія створення іміджу компанії. Багато компаній прагне перебувати в списку лідерів за кількістю отриманих патентів. Це формує позитивну оцінку технологічного рівня компанії з боку громадськості. Патенти є важливим свідченням зростання такого рівня щодо світового технічного рівня. Важливим є також факт їхньої наявності, оскільки в зарубіжній практиці це основний критерій оцінки ефективності роботи керівників і символ технічної переваги компанії над конкурентами. Є й зворотний бік медалі. Збільшення кількості об’єктів права інтелектуальної власності призводить до зростання витрат із підтримки дії прав на них. Тому необхідно перевіряти, чи дійсно ті чи ті об’єкти інтелектуальної власності потрібні для підприємства.
Оцінка доцільності правової охорони. Для відповіді на це запитання необхідно проаналізувати пов’язані з об’єктом інтелектуальної власності правові, економічні та ринкові аспекти. Рішення про необхідність правової охорони результатів творчої діяльності можна ухвалити за прикладом (табл. 2).
Таблиця 2 Приклад визначення необхідності правової охорони
За даними табл. 2 результат 8:6 на користь правової охорони. При такому результаті враховано не всі вагомі компоненти факторів, які впливають на рішення щодо правової охорони. У разі рівності «за і проти» доцільніше спочатку охороняти об’єкт комерційною таємницею, яка дозволить зберегти фінансові ресурси, необхідні у випадку правової охорони. Надалі, якщо виникне необхідність у правовій охороні, то її можна буде здійснити. Перш ніж ухвалювати рішення щодо правової охорони і наступного використання об’єкта охорони, необхідно переконатися в тому, що використання об’єкта охорони не порушуватиме прав.
Обґрунтування способу прав охорони. На цьому етапі слід відповісти на такі запитання:
• чи можливо взагалі захистити отриманий результат інтелектуальної діяльності?
• якщо так, то яку форму охорони слід обрати?
• варто запатентувати нове рішення чи захистити його в режимі комерційної таємниці?
• чи треба реєструвати права на об’єкти авторського права?
Вибір форми охорони інтелектуальної власності є дуже важливим, оскільки дозволяє максимально посилити ступінь правової охорони результатів інтелектуальної діяльності.
В одній ситуації комерційна таємниця може забезпечити кращу охорону, ніж будь-який патент, навіть якщо доступними є обидва способи. В іншій ситуації патент може забезпечити кращу охорону, ніж комерційна таємниця. Рішення ухвалюють на основі планів використання охороноздатних результатів на ринку.
Оцінка доцільності отримання патенту. Щоб це з’ясувати, необхідно відповісти на два запитання:
1) чи відповідає об’єкт критеріям охороноздатності?
2) чи достатньо вигідна правова охорона з позиції стратегії бізнесу?
Патентування буде вигідним у разі дотримання умови:
Ця формула не претендує на точність, але може бути використана для попередньої оцінки.
Оптимальний період часу для здійснення правової охорони. Стратегічною помилкою вважають оформлення прав на об’єкт права інтелектуальної власності на ранніх етапах інноваційного процесу. Така помилка трапляється досить часто, іноді ще на концептуальній стадії, коли тільки виникла ідея винаходу. Винахідник подає заявку на винахід до патентного відомства, причому, якщо він не зробить цього відразу, то його випередять конкуренти. Це побоювання зрозуміле, але воно є помилковим, і ось чому. Патентне відомство публікує в офіційному бюлетені опис патенту, який містить формулу й опис винаходу, а також креслення, на які є посилання в описі винаходу. Тобто з цього моменту повна інформація про винахід стає відомою конкурентам. За час, поки патентовласник допрацьовуватиме свій винахід до стану придатності для промислового використання, конкурент матиме можливість обійти цей патент з усіма негативними наслідками для першого патентовласника.
На недоліки раннього патентування вказує також низька ймовірність на ранніх стадіях інноваційного процесу комерційної реалізації патенту. Вважають, що ймовірність успіху на концептуальній стадії не перевищує 10 %, на стадії лабораторного зразка - 20 %, на стадії дослідного зразка - 66 %, а при виході товару на ринок - 75 %.
Оптимальним є патентування в момент виходу товару на ринок. У такому разі в конкурента не залишиться часу на те, щоб спотворити винахід або створити контрвинахід. Але для цього слід точно спрогнозувати початок етапу виведення товару на ринок і відняти від нього інтервал часу, який, відповідно до обраної процедури патентування, є необхідним для отримання патенту. І саме в цей момент варто подавати заявку на винахід.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла