Тема 1. Загальна методика наукової творчості.
5. Дисертаційна робота як вид наукового видання та результат наукових досліджень.
Відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту» в Україні науковими ступенями є:
доктор філософії;
доктор наук.
Доктор філософії – це освітній і водночас перший науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра. Ступінь доктора філософії присуджується спеціалізованою вченою радою вищого навчального закладу або наукової установи в результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді. Третій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти відповідає восьмому кваліфікаційному рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв’язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.
Особа має право здобувати ступінь доктора філософії під час навчання в аспірантурі (ад’юнктурі). Особи, які професійно здійснюють наукову, науковотехнічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи, мають право здобувати ступінь доктора філософії поза аспірантурою, зокрема під час перебування у творчій відпустці, за умови успішного виконання відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді.
Відповідно до Порядку проведення експерименту з присудження ступеня доктора філософії дисертація подається у вигляді спеціально підготовленої кваліфікаційної наукової праці на правах рукопису, виконується здобувачем особисто, повинна містити наукові положення, нові науково обґрунтовані теоретичні та/або експериментальні результати проведених здобувачем досліджень, що мають істотне значення для певної галузі знань та підтверджуються документами, які засвідчують проведення таких досліджень, а також свідчити про особистий внесок здобувача в науку та характеризуватися єдністю змісту.
Дисертація (лат. dissertation − дослідження, міркування) − наукова кваліфікаційна праця, що пройшла попередню експертизу і представлена до захисту на здобуття наукового ступеня у спеціалізованій вченій раді.
Дисертація як вид наукової роботи — це: • кваліфікаційна наукова праця;
• праця, що містить нове вирішення актуальної наукової проблеми;
• наукові результати дослідження є суттєвими для розвитку певної галузі науки;
• праця, що дає підстави присудити її автору науковий ступінь.
Дисертація готується одноосібно. Це завершена робота, яка має внутрішню єдність змісту, містить сукупність нових наукових результатів і положень, висунутих автором для прилюдного захисту. Нові рішення, запропоновані здобувачем, повинні бути аргументовані й критично оцінені у порівнянні з відомими положеннями. У дисертаціях, що мають прикладне значення, додатково до основного тексту наводяться відомості та документи, що підтверджують можливість практичного використання отриманих автором результатів, а в дисертаціях, що мають теоретичне значення — рекомендації щодо використання наукових висновків.
Термін «дисертація» асоціюється з терміном «науковий результат». Науковий результат – нове наукове знання, одержане в процесі фундаментальних або прикладних наукових досліджень та зафіксоване на носіях інформації.
Кандидатська дисертація:
може бути подана до захисту у вигляді опублікованої монографії; повинна містити нові науково обґрунтовані результати проведених здобувачем досліджень, які розв’язують конкретне наукове завдання, що має істотне значення для певної галузі науки;
подається до захисту лише за однією спеціальністю.
Згідно з Переліком галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, в Україні визначено такі галузі знань:
01 «Освіта/Педагогіка»;
02 «Культура і мистецтво»;
03 «Гуманітарні науки»;
04 «Богослов’я»;
05 «Соціальні та поведінкові науки»;
06 «Журналістика»;
07 «Управління та адміністрування»;
08 «Право»;
09 «Біологія»;
10 «Природничі науки»;
11 «Математика та статистика»;
12 «Інформаційні технології»;
13 «Механічна інженерія»;
14 «Електрична інженерія»;
15 «Автоматизація та приладобудування»;
16 «Хімічна та біоінженерія»;
17 «Електроніка та телекомунікації»;
18 «Виробництво та технології»;
19 «Архітектура та будівництво»;
20 «Аграрні науки та продовольство»;
21 «Ветеринарна 12 медицина»;
22 «Охорона здоров’я»;
23 «Соціальна робота» (спеціальність «Соціальне забезпечення»);
24 «Сфера обслуговування»;
25 «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону»;
26 «Цивільна безпека»;
27 «Транспорт»;
28 «Публічне управління та адміністрування»;
29 «Міжнародні
відносини».
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла