Тема 5. Класицизм та ампір в архітектурі та інтер’єрі
1. Стиль класицизм
Класицизм виник у Франції в середині XVII століття, як протиставлення архітектурі бароко. Архітектурі класицизму властиві симетрія, супідрядність частин, пов'язаних з системою строгих естетичних законів, сувора велич на основі наслідування античної архітектури.
В Україні це Воронцовський палац в Одесі, палац Розумовського в Батурині, Церква Сен-Мадлен у Парижі (рис. 5.1 – 5.3).
Рисунок 5.1 – Класицизм. Воронцовський палац,
Одеса
Рисунок 5.2 – Класицизм. Палац Розумовського,
Батурин, Україна
Рисунок 5.3 – Класицизм. Церква Сен-Мадлен у
Парижі, Франція
Класицизм панував в архітектурі впродовж XVII, XVIII і початку XIX століть. Епоха класицизму завершується стилем ампір (стиль імперії Наполеона), який відрізняється монументальністю, лаконічністю, контрастом рельєфних деталей на тлі нейтральної поверхні стіни, використанням елементів давньоєгипетської і пізньої античної архітектури. Характерними рішеннями стилю ампір є театральна площа Великого театру (рисунок 5.4)
Рисунок 5.4 – Великий театр Росії, Москва,
Росія
У другій половині ХVІІІ століття, з визначенням принципів нового напрямку в мистецтві класицизму, корпусні меблі (шафи-буфети, секретери, бюро) здобувають легкості тектонічних, строго геометричних форм із широкими поверхнями цінної деревини, підкресленими стриманою бронзовою обробкою (часто у вигляді античних орнаментальних мотивів) (рис. 5.5).
Рисунок 5.5 – Зразки меблів епохи класицизму:
а – столик; б – їдальня; в – етажерка
Особливістю стільців і крісел цього часу, що опиралися на прямі каннелюровані ніжки, стало помітне відділення спинки від сидіння, у чому також знайшов вираження класицистичний принцип тектонічно зрозумілого розчленовування форм.
Рисунок 5.6 – Класицизм. Великий Тріанон,
палата імператриці Жозефіни, Версаль, Франція
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла