Тема 3. Основні етапи становлення біоетичної свідомості.
2. Проблеми життя та смерті з позицій класичної, некласичної філософії.
В 1834 р. була опублікована книга англійського філософа і правознавця І. Бентама "Деонтологія, або наука про мораль". Заслуга І. Бентама полягає в розвитку відомої з часів Арістотеля концепції деонтології як науки про обов'язок і належну поведінку з позицій філософського напрямку "утилітаризм". І. Бентам вважав: "Основа деонтології — принцип користі..., певний вчинок є гарним або поганим, гідним або негідним, що заслуговує чи не заслуговує на схвалення залежно від його тенденції збільшувати або зменшувати суму суспільної користі". І далі: "Благо як індивіда, так і суспільства може бути гарантоване тільки готовністю до самовіддачі, що й повинно практикуватися в спілкуванні між людьми".
Істотний внесок у концепцію деонтології зробив і інший відомий англійський філософ-утилітарист Д. Міль (1806—1873). Ідеологічна спрямованість утилітаризму полягає у "даруванні найвищого щастя найбільшому числу людей", зменшенні до мінімуму страждань і болю, розширення сфери особистої свободи для більшості. Цим параметрам відповідає концепція "якості життя", що орієнтується в першу чергу на зменшення болю і часто — на зниження економічних витрат.
У сучасних дискусіях утилітаризм присутній у двох варіантах: теорія "вчинок — утилітаризм" і теорія "правило — утилітаризм".
Практичне застосування теорії "вчинок-утилітаризм" має такий алгоритм:
1. Визначити альтернативні шляхи рішення етичної проблеми.
2. Спробувати передбачати можливі наслідки (іноді множинні й віддалені) кожного альтернативного вчинку.
3. Спробувати в кожному випадку зробити оцінку наслідків з точки зору балансу добра і зла, з урахуванням впливу вчинку на кожного, кого він імовірно торкнеться.
4. Вибрати вчинок, що, ймовірно, призведе до найбільшої переваги добра над злом, і визначити його як морально виправданий у конкретній ситуації.
Якщо здається ймовірним, що обидві альтернативні дії забезпечать однаковий баланс добра і зла, то кожне з них визнається морально правильним. У деяких ситуаціях, незалежно від того, як людина чинить, баланс добра і зла стає негативним. У такому випадку морально правильно чинити так, щоб зробити у світі перевагу зла (болю і нещастя) над добром (задоволення і щастя) найменшою.
Теорія "вчинок — утилітаризм" може бути правильно зрозумілою як "ситуаційна етика". Теорія не вважає певні види дііі як внутрішні і за своєю природою неправильні. Певні види дііі (наприклад, неправда) можуть бути визнані морально непра- иильними за одних обставин і правильними за інших, оскільки наслідки дій значною мірою залежать від обставин. Інакше кажучи, моральність вчинку є функцією ситуації — звідси термін "ситуаційна етика".
Теорія "правило —
утилітаризм". Основним принципом цієї
теорії є таке: "Людина повинна діяти відповідно до такого правила, яке,
якщо ним у більшості випадків послуговуватися, дозволяє досягти для всіх
найбільшої переваги добра над злом". У загальних утилітаристських теоріях
принцип користі є основним етичним принципом. Однак, якщо в системі "вчинок
— утилітаризм" визначення морально правильного вчинку є питанням прямої
оцінки альтернативних дій стосовно стандарту користі, то в системі
"правило — утилітаризм" визначення моральності вчинку передбачає
непряму апеляцію до принципу користі. За теорією "правило —
утилітаризм" відповідно до принципу користі насамперед складають моральний
кодекс. Це означає розроблення набору значущих моральних правил шляхом
визначення того, які правила (порівняно з можливими альтернативами)
дозволяють, якщо ними в більшості випадків послуговуватися, досягти для всіх
найбільшої переваги добра над злом. Відповідно до цієї теорії, індивідуальні
вчинки морально правильні, якщо вони узгоджуються з цими правилами.
Важливий внесок у розвиток деонтологічних теорій зробив англійський філософ В. Росс (1930). Його теорія була присвячена прийняттю деонтологічних рішень у ситуації "конфлікту зобов'язань" і згодом відіграла важливу роль у формуванні сучасної теорії біоетики. Відправною точкою теорії В. Росса стало прагнення знайти вихід, коли одна група етичних зобов'язань схиляє в один бік, а інша — у зворотний. Для адекватного вирішення ситуацій, пов'язаних з конфліктом зобов'язань, В. Росс запропонував поняття умовних зобов'язань. В. Росс стверджував, що не існує арбітра відносно визначень їхньої пріоритетності в кожному конкретному випадку. До таких умовних зобов'язань він відніс:
1) зобов'язання вірності — виконувати обіцянки, поважати контракти й угоди, говорити правду;
2) зобов'язання відшкодування — компенсація заподіяної шкоди іншому;
3) зобов'язання подяки;
4) зобов'язання благодіяння, милосердя;5) зобов'язання ненанесення шкоди;
6) зобов'язання справедливості;
7) зобов'язання самоповаги.
За твердженням В. Росса, коли виникає конфлікт двох (або більше) умовних зобов'язань, перевага надається на підставі аналізу конкретних обставин. У тяжких випадках принципово не існує зрозумілого і швидкого правила — як учинити, і необхідно прийняти "зважене", "відповідне" рішення.
У процесі розроблення і поглиблення деонтологічних теорій з позицій різних філософських систем обґрунтовувалися принципи і постулати гідного виконання обов'язку, моральні вимоги і нормативи. Цікаво, що спочатку деонтологія як розділ етичної теорії охоплювала найрізноманітніші професії і спеціальності. Однак з часом вона більшою мірою стала розглядати етичні проблеми стосовно медицини, внаслідок чого наприкінці XIX століття медичну етику стали все частіше називати лікарською деонтологією. Саме у цьому зв'язку період інтенсивного розвитку деонтології, починаючи з класичних праць І. Бентама, названий деонтологічним етапом розвитку медичної етики. Деонтологія як учення про моральний обов'язок стала наукою практичного застосування принципів і норм лікарської етики в різних галузях медицини, школою медичного гуманізму та морального професіоналізму. Деонтологія бореться проти комерціалізації медицини, за дотримання інтересів хворих і професійних прав медиків.
Додатковим імпульсом до розвитку лікарської
деонтології стали підсумки Нюрнберзького процесу, на якому були засуджені
злодіяння лікарів-фашистів під час другої світової війни. Вражене людство
довідалося про наджорсткі дії нацистських медиків. Стало відомо про умертвіння
70 000 чоловік за расовими, соціальними і медичними критеріями. Виявилося, що
ними була розроблена надзвичайно ефективна програма евтаназії. Світові також
стало відомо, що деякі лікарі, усупереч даній ними клятві Гіппократа, ставили
злочинницькі досліди на військовополонених і на особах, депортованих із
зайнятих нацистами країн, тим самим збезчестивши
професію медика. Саме на Нюрнберзькому процесі світ уперше взяв під сумнів
сумлінність лікарів і лікарську етику. Недавно стало відомо, що такого роду злочинницькі
досліди ставили лікарі в Японії під час другої світової війни. Міжнародне
суспільство стало розуміти необхідність міжнародних кодексів медичної етики. В
обстановці емоційного підйому і взаєморозуміння Всесвітня медична асоціація
прийняла Женевську декларацію (1948), Міжнародний кодекс медичної
етики (1949). Лікарі виявилися в числі перших, хто виступив проти виробництва,
поширення і використання бактеріологічної, хімічної та ядерної зброї.
Значний внесок у формування і розвиток деонтологічної теорії і практики зробили видатні вчені-медики України — М. Максимович-Амбодик, Д. Самойлович, М. Пирогов, М. Стражеско, Ф. Яновський, Д. Заболотний, .О. Богомолець, М. Ясиновський, М. Амосов і багато інших. їм було властиве безкорисливе служіння людям і самопожертва під час виконання свого професійного обов'язку. Слід особливо зазначити вагомий внесок у розвиток медичної деонтології М. Пирогова, що розробив моральний кодекс медичної сестри, привернув увагу до взаємодії лікаря з медичною адміністрацією, і у своїй знаменитій фразі: "Учитися й жити є одне й те саме" сформулював принцип безперервності лікарської освіти.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла