1. ВСТУП ДО РАДІОБІОЛОГІЇ. ІСТОРІЯ
2. Напрями розвитку радіобіології та її задачі
Сучасна радіобіологія являє собою комплексну міждисциплінарну область біологічної науки, що має чітко виділені окремі напрями. Основними з них є такі: медична радіобіологія, що включає протирадіаційний захист і терапію, радіаційну гігієну, радіаційну імунологію і радіобіологію пухлин; радіаційна екологія; радіаційна генетика; сільськогосподарська радіобіологія, у яку самостійною дисципліною входить ветеринарна радіобіологія; радіаційна цитологія; радіаційна біохімія; радіаційна біофізика; космічна радіобіологія і деякі інші.
Одні з цих напрямів мають конкретний об'єкт вивчення, інші – не мають. Але в кожного напряму є свої визначені задачі.
Головною задачею радіобіології, що складає предмет її досліджень, є вивчення закономірностей біологічної дії іонізуючої радіації на живий організм з метою оволодіння керуванням його реакціями на опромінення.
Виходячи з цієї загальної задачі формулюються конкретні задачі кожного напряму радіобіології з урахуванням специфіки об'єктів досліджень та інших особливостей.
Так, медична радіобіологія вивчає дію іонізуючих випромінювань на організм людини, принципи профілактики і лікування радіаційних уражень, можливих наслідків опромінення населення.
Радіаційна екологія досліджує шляхи міграції радіоактивних речовин у компонентах біогеоценозу, дає оцінку їхніх кількостей і біологічної дії при інкорпорації (надходженні усередину) організмами.
Задачами сільськогосподарської радіобіології є вивчення радіочутливості видів сільськогосподарських рослин і тварин, пошук можливостей її модифікації, розробка прийомів мінімізації нагромадження радіоактивних речовин у продукції рослинництва і тваринництва.
Самостійним напрямком сільськогосподарської радіобіології вважається ветеринарна радіобіологія, що вивчає особливості патологічних процесів, що протікають під впливом іонізуючих випромінювань в організмі домашніх тварин. Її задачею є також розробка радіозахисних заходів при веденні тваринництва на забруднених радіоактивними речовинами територіях, профілактика і лікування тварин у цих умовах, проведення радіометричного санітарного контролю продукції тваринництва.
Більшість цих задач є похідними головної задачі радіобіології і тісно зв'язані з проблемами інших її напрямів. Самостійне значення має задача окремого великого напряму так називаної прикладної радіобіології, що слугує практичному втіленню проблем і завдань усіх напрямів радіобіології.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання