3. ДЖЕРЕЛА РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН ТА ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ
6. Вміст природних радіонуклідів у навколишньому природному середовищі
Вміст радіонуклідів у земній корі і, відповідно, воді варіює у дуже широких межах, що визначається, головним чином, їх вмістом у земних породах. Осадкові породи – глини, вапняки, вугілля, як правило, слаборадіоактивні. Виверженні гірські породи – граніти, базальти містять значно більші кількості радіоактивних елементів. Дуже багаті на торій і радій так звані монацитові піски, основу яких складає мінерал монацит – фосфати рідко земельних елементів переважно церієвої групи. Відомі і радіоактивні водні джерела.
Природні радіонукліди ділять також на легкі та важкі. У групу важких природних радіонуклідів виділяють у зв’язку з високою радіотоксичністю нукліди радіоактивних родин – радіоактивні елементи і ізотопи атомною масою більше 200. Решта віднесена до легких природних радіонуклідів. Вміст найбільш значимих з них у грунтах, рослинах і організмі тварин наведено на.
Масова кількість природних радіоактивних елементів, як і радіоактивних ізотопів звичайних елементів, у земній корі, а, відповідно, у воді, рослинах, тваринах, дуже мала. Так, вміст у грунтах радію складає 1–13.10–11%, урану – 2,6–4.10–4%, торію – 5–12.10–4%. Невелика і кількість радіоактивних ізотопів стабільних елементів. Так, вміст у грунті 14С варіює в межах 1–30.10–9%, 40К – 1–5.10–4%. Вміст 3Н у воді складає приблизно 10–18 частку по відношенню до водню.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання