4. БІОЛОГІЧНІ ЕФЕКТИ ІОНІЗУЮЧОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА РОСЛИН І ТВАРИН
9. Біологічні ефекти радіоміметиків
Радіоміметики, або радіоміметичні речовини, – це хімічні сполуки, дія яких на клітини, органи, тканини і організм в цілому за багатьма показниками схожа до дії іонізуючих випромінювань. Насамперед до них відносять алкілуючі сполуки – хімічно надзвичайно високоактивні речовини, здатні через алкілування – приєднання алкільних вуглеводневих радикалів типу метилів (СН3), етилів (С2Н5) та інших утворювати ковалентні зв'язки з органічними сполуками, в тому числі і з біополімерами клітин, викликаючи в них порушення, аналогічні пошкодженням іонізуючою радіацією. Типовими представниками радіоміметиків цього класу є відома з часів першої світової війни отруйна речовина іприт („гірчичний газ”, дихлордиетилсульфід), а також не менш відомі в наш час хімічні мутагени етиленімін, диетилсульфонат, метилсульфонат.
Деякі дослідники відносять до радіоміметичних речовин різні перекиси, які хоча і не так близько імітують дію іонізуючих випромінювань, як алкілуючі агенти, однак в деяких відношеннях мають з ними схожість. Є також дані про те, що симптоми пошкодження організму в умовах підвищеного вмісту кисню схожі з ознаками радіаційного ураження.
Радіоміметики, як і іонізуючі випромінювання, здатні інгібувати синтез ДНК, індукувати виникнення аберацій хромосом, подавляти поділ клітин і, відповідно, ріст і розвиток організму, проявляти канцерогенну та мутагенну дію і, зрештою, як і радіація, вбивати клітину і організм.
Однак, загальна реакція далеко не завжди означає спільність механізмів дії. Деякі радіобіологи, в тому числі англійський дослідник П. Коллер, який вперше у 1954 р. показав невідмінність від дії іонізуючих випромінювань дії іприту у пошкодженні хромосом в клітинах кореневих меристем цибулі і в пилкові традесканції, вважають, що на основі подібності деяких кінцевих реакцій не можна вважати однаковим механізм дії цих факторів на організм. І все ж таки, багато дослідників впевнені, що в обох випадках мають місце аналогічні механізми. Про це свідчить те, що, як і іонізуючі випромінювання, перераховані речовини, яким приписуються радіоміметичні властивості, і в першу чергу алкілуючі сполуки, здатні індукувати глибокі зміни у фізичних і хімічних властивостях ДНК – мішені радіаційного ураження; те, що радіостійки організми звичайно виявляються і більш стійкими до їх дії; радіозахисні речовини також, як правило, знижують ступінь їх ушкоджуючої дії.
Щоб більше не повертатись до цієї вузькоспецифічної проблеми радіобіології, треба відмітити, що радіоміметики широко використовуються в селекції рослин і деяких інших організмів як мутагенний фактор (хімічній мутагенез). За їх допомогою одержано немало нових сортів сільськогосподарських культур, які мають важливі господарсько-корисні ознаки. На здатності радіоміметиків пригнічувати поділ клітин базуються деякі методи хіміотерапії ракових новоутворень.
Підсумовуючи викладене, слід підкреслити, що головним фактором, який визначає прояв того чи іншого радіобіологічного ефекту, є доза опромінення організму іонізуючою радіацією. За відносно невеликих доз проявляється радіаційна стимуляція, при більш високих виявляються морфологічні зміни, променева хвороба різних ступенів, прискорення старіння, ще при більш високих – загибель. Ступінь генетичного пошкодження також визначається величиною дози. Однак дози, які при опроміненні одних організмів викликають стимулюючу дію, при опроміненні інших можуть ініціювати променеву хворобу і навіть призводити до загибелі. Все визначається чутливістю до випромінювань організмів різних таксономічних груп – їх радіочутливістю.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання