6. ПРОТИРАДІАЦІЙНИЙ ЗАХИСТ І РАДІОСЕНСИБІЛІЗАЦІЯ
6. Радіоблокатори і радіодекорпоранти
У теперішній час, коли мільйонні контингенти населення опинились на забруднених радіонуклідами територіях і до 90–95% дози одержують за рахунок внутрішнього опромінення, основним прийомом радіаційного захисту слід вважати мінімізацію надходження в організм радіонуклідів з продуктами харчування і водою. Це досягається за допомогою радіоблокаторів – речовин, які зменшують надходження в організм радіонуклідів. І захист від 90Sr і 137Cs за у такій ситуації треба будувати за принципом збільшення надходження в організм речовин – їх хімічних аналогів, відповідно, кальцію та калію, які, вступаючи в антагоністичні взаємодії з радіонуклідами зменшують їх надходження в організм; застосування ентеросербентів і комплексонатів, які поглинаючи і зв’язуючи їх, не дають включитись у процеси метаболізму.
Радіодекорпоранти – це речовини, які прискорюють виведення радіонуклідів з організму. Виведення – це вже терапевтичний захід. І як будь-яка терапія, він менш результативний, ніж профілактичні прийоми, до яких належить використання радіоблокаторів і радіопротекторів.
Проте відомі як природні, так і синтетичні препарати, які здатні прискорити цей процес, вибірково зв’язуючи радіонукліди і разом з продуктами обміну виводити їх з організму. Це комплексони – деякі природні речовини і штучні препарати, які можуть утворювати із стронцієм і цезієм міцні, проте добре розчинні сполуки, котрі, беручи участь в обміні речовин, прискорюють їх виведення.
Зрештою виділяють четверту групу протирадіаційних речовин – так звані ростові фактори, або радіовідновники. Це дуже велика кількість всіляких неспецифічних речовин, які стимулюють метаболізм, прискорюють поділ клітин, активують процесі відновлення, сприяють дезактивації токсичних продуктів та прискорюють їх виведення з організму.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання