10.3. МЕТОД ІЗОТОПНИХ ІНДИКАТОРІВ У ДОСЛІДЖЕННЯХ В ГАЛУЗІ БІОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЇ
3. Основні шляхи використання радіоактивних ізотопних індикаторів в дослідженнях з рослинами
За допомогою методу ізотопних індикаторів у біології рослин, зокрема фізіології, та агрохімії найчастіше вирішуються два основні завдання: дослідження транспорту і розподілу в рослині окремих елементів та вивчення ролі окремих речовин в метаболізмі.
Сформульовані в найзагальнішому вигляді, вони проте охоплюють практично всі можливі шляхи використання методу в рамках експериментальної біології рослини: шляхи надходження, транспорту та утилізації елементів живлення в рослині через корені та листя; дослідження просторового розподілу окремих елементів та речовин в рослині; вивчення впливу різних типів живлення рослин на обмін окремих речовин та дослідження участі в обміні окремих сполук; оцінка швидкості пересування речовин по рослині та багато інших.
Треба підкреслити, що введений в рослину мічений елемент залучається в метаболізм, в процесі якого з ним можуть відбуватися різні хімічні перетворення. Безперечно, кінетика надходження і розподілу елемента в значній мірі залежить від того, в якій формі він вводиться у рослину. Але в процесі включення в обмін речовин з ним можуть відбуватися певні метаболічні перетворення, внаслідок яких речовини "перемічуються", тобто мітка – ізотоп може потрапляти до складу зовсім інших сполук. Для ідентифікації того, в якій хімічній формі і до окладу якої сполуки включився мічений елемент, необхідно поєднувати метод ізотопних індикаторів з іншими фізіологічними, біохімічними, цитохімічними методами та засобами препаративного розділу і аналізу суміші речовин.
Дослідження транспорту та розподілу в рослинах окремих елементів. Кожний метод є логічним ланцюжком конкретних прийомів, які необхідно здійснювати при постановці та проведенні досліджень. Як типовий приклад такого завдання можна розглянути схему проведення експерименту з вивчення розподілу міченого елемента в рослині.
Дослід починається з вирощування рослини в умовах ґрунтової, піщаної або водяної культури до якого-небудь певного віку або фази, передбаченої його цілями і завданнями. По досягненні цього періоду готують розчин міченої сполуки з заданою питомою активністю. Частіше вводять мічений елемент в складі якої-небудь сполуки через кореневу систему. Якщо рослина вирощується в умовах ґрунтової або піщаної культури, то це проводять шляхом поверхневого поливу субстрату розчином, який містить мічену речовину, і підгрунтовим його введенням через дренажну трубку. В умовах ґрунтової культури для більш рівномірного розподілу розчини по посудині можна попередньо по колу гострим штирем зробити в ґрунті декілька наскрізних вертикальних отворів. Завдання введення і рівномірного розподілу мітки значно полегшується при проведенні досліду в умовах водяної культури. Іноді мічена сполука вводиться в субстрат ще при закладанні досліду перед посівом рослин. У цьому випадку вирішення питання рівномірного його розподілу по посудині також спрощується.
При позакореневому введенні ізотопу його нанесення звичайно проводиться двома шляхами: обприскуванням з пульверизатора або змочуванням поверхні листя. У випадку використання в майбутньому листя для аналізу з метою зняття з поверхні радіоактивних речовин їх відмивають водою і розчинами немічених солей, в фopмi яких вводилась мітка.
Існують і інші способи введення мітки в рослини. З них, в першу чергу, треба виділити ін'єкцію розчину ізотопу в провідну систему рослини за допомогою медичного шприца. Іноді використовують такі способи як поглинення розчину ізотопу "ґнотом" з листка, у якого відрізають бокові частини пластинки, а смужку, що залишилася з середньою жилкою („гніт”), занурюють в пробірку з ізотопом; всмоктування розчину з ізотопом через зріз черешка або пеньок бокового стебла; нанесення розчину з ізотопом на точку росту.
При роботі з радіоактивними ізотопами, для котрих розроблена розглянута схема, методика передбачає прижиттєве вивчення транспорту і розподілу міченої сполуки в рослині. Для цього використовують виносні детектори радіоактивності, виготовлені звичайно на основі малогабаритних газорозрядних лічильників Гейгера-Мюллера. За допомогою таких датчиків, підключених до радіометричної апаратури, можна реєструвати момент надходження мітки у той чи інший орган, оцінювати швидкість її пересування по стеблу і листку, а за ступенем радіоактивності визначити і місця локалізації. Зрозуміло, що таким шляхом можливо лише дуже приблизно виявити характер пересування ізотопу по рослині, а тим більше дати кількісну оцінку його розподілу. Але при вмілому використанні він може стати джерелом цінної, а іноді і зовсім унікальної інформації. Найбільш вдало даний засіб використовується в експериментах з великими рослинами - соняшником, кукурудзою, плодовими культурами, виноградом та іншими. В цьому випадку на рослині можна закріпити декілька датчиків і з досить високою точністю у перебігу онтогенезу рослини вивчати процеси транспорту та нагромадження міченої сполуки в різних її органах.
Для отримання більш змістовної картини розподілу міченого елементу по рослині або в окремому органі використовують метод радіоавтографії, про який буде сказано далі.
Але найбільш точну кількісну картину транспорту і локалізації в рослині міченого елемента можна одержати за допомогою радіометричного аналізу окремих частин і органів рослини. Для того на певних стадіях розвитку рослини чи їх частини фіксують. Фіксація - це штучне умертвіння рослини. Вона є дуже відповідальною операцією, яка повинна забезпечити по можливості досить швидке, щоб не допустити перерозподілу мітки після завершення експерименту, припинення обміну речовин.
Найбільш досконалим способом фіксації вважається занурення рослин або окремих органів в рідкий азот (-196 °С), що забезпечує практично миттєву зупинку метаболізму. Застосовують теплову фіксацію – прогрів рослин в термостаті при 105 °С, занурення в етиловий спирт, суміш спирту з оцтовою кислотою та деякі інші середовища. Але всі ці способи поступаються першому і при їх застосуванні характер розподілу мічених сполук може дещо змінюватися. Щоб звести до мінімуму ці порушення, рослини розчленовують на окремі органи, подрібнюють і якнайшвидше піддають висушуванню в термостаті. Потім проби змелюють до порошкоподібного стану і на радіометричному приладі оцінюють їх радіоактивність. Знання радіоактивності міченої сполуки, введеної в рослину, дає можливість розрахувати її кількість на орган і одиницю маси рослини.
Вивчення ролі окремих речовин в метаболізмі рослин. Коло питань, що вирішується попереднім дослідженням, може бути суттєво розширене за рахунок більш глибокого вивчення участі міченої сполуки в процесі метаболізму. Виділяючи з окремих органів рослин певні речовини і визначаючи в них вміст ізотопу, можна прослідкувати за метаболічними перетвореннями тої чи іншої сполуки. Саме таким шляхом були отримані за допомогою радіоактивних ізотопів унікальні відомості про особливості фосфорного, кальцієвого, сірчаного обміну в рослині, про фізіологічну роль багатьох мікроелементів, фундаментальні дині про перетворення окремих речовин та інші.
Застосування методу мічених атомів дозволило більш глибоко вирішити питання про роль вуглецю у фотосинтезі. Тільки з можливістю одержання міченого вуглекислого газу 14СО2 вдалося проникнути в таємниці зеленого листа, яке перетворює цю просту речовину у складні органічні сполуки. Цей шлях біосинтезу відомий під назвою циклу Кальвіна, або відновлювального пентозофосфатного циклу.
І В.В.Рачинський наводить схему досліду з вивчення хімічного перетворення вуглецю у фотосинтезі вже як типовий приклад вирішення задачі такого типу.
Згідно неї. підготовлену до досліду рослину разом з посудиною ставлять на певний час в камеру з міченим вуглекислим газом, який звичайно одержують шляхом додавання в пробірку зі злегка зволоженим міченим карбонатом барію (Ва14СО3) 30 %-ї хлорної кислоти. Невелика камера може бути створена для окремого листка. При цьому місце введення листка в камеру в зоні черешка, як і взагалі вся камера, повинно бути повітряно непроникним. У короткочасних дослідженнях з фотосинтезу можуть бути використані і зрізані з рослин окремі листки, черешки яких занурені в пробірки з водою, поживним розчином, а у випадку вирішення певних завдань і безпосередньо в розчин з міченим карбонатом. Після експозиції рослини фіксують і проводять групове фракціонування вуглецевмісних речовин, у перебігу якого виділяють, наприклад, амінокислоти, органічні кислоти, білки, вуглеводи, ліпіди та інші сполуки. Далі за допомогою методів аналітичної біохімії - хроматографії, електрофорезу та інших проводять розподіл цих речовий на індивідуальні хімічні сполуки і визначають їх радіоактивність.
В тому випадку, коли отримують паперові або тонкошарові хроматограми, електрофореграми з них можна зняти радіоавтографи (фотовідбитки), які відображають у повному смислі слова картину розподілу радіоактивного міченого елемента у складі різних сполук, тобто у які сполуки включився вуглець. Радіометричний їх аналіз дозволяє кількісно оцінити динаміку розподілу вуглецю. Саме такі підходи і дозволили вивчити і описати шляхи фіксації і перетворення вуглецю при фотосинтезі.
Подібні прийоми дають можливість вирішувати завдання, пов'язані з вивченням poлі в метаболізмі і більш складних сполук: окремих амінокислот, ферментів, фізіологічно активних речовин, нарешті, навіть таких складних утворень як нуклеїнові кислоти. Дуже ефективно використовується цей підхід в радіобіології для вивчення дії іонізуючих випромінювань на порушення окремих систем метаболізму, вияснення механізмів протирадіаційного захисту і післярадіаційного відновлення.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання