10.3. МЕТОД ІЗОТОПНИХ ІНДИКАТОРІВ У ДОСЛІДЖЕННЯХ В ГАЛУЗІ БІОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЇ
4. Особливості застосування радіоактивних ізотопів у вегетаційних та польових дослідженнях
Для вивчення надходження та транспорту окремих елементів в рослину використовують і звичайну техніку постановки вегетаційних дослідів. При цьому слід дотримуватись запобіжних заходів проти поширення радіоактивного забруднення, що в умовах вегетаційного досліду, а тим більш у полі, здійснити значно важче, ніж в лабораторії.
На рисунку для прикладу наведена схема двокомпонентної вегетаційної посудини, яка використовується для вивчення надходження елементів живлення в різні органи рослин арахісу. Корені рослини розміщені у 15-літровій посудині, а плодоносні органи, які ростуть також у ґрунті, в окремій чашці. Кожна зона рослини може отримувати елементи живлення окремо. За таких умов легко прослідкувати долю будь-якого міченого елементу, що вводиться в рослину тим чи іншим шляхом, в тому числі і через надземні органи, його поглинання, транспорт і розподіл в коренях, листках, плодах. Саме у подібних дослідах з радіоактивними ізотопами була доведена більш висока ефективність підживлення рослин через листя у порівнянні з іншими видами підживлення такими елементами як фосфор, калій і сірка, які швидко поглинаються листям і рухаються по флоемі до інших органів. Водночас було показано, що кальцій, магній, залізо, мідь легко поглинаються листками, але пересуваються з них повільно і на незначні відстані.
Особливості поглинання елементів живлення рослинам з добрив за допомогою методу ізотопних індикаторів можуть бути добре вивчені в польових умовах, тобто максимально наближених до природних умов вирощування рослин. В цьому випадку важливим завданням є внесення в грунт мічених добрив, виготовлених за будь-яким з вищеописаних способів. В дослідах з однорічними рослинами мічене добриво, як і звичайне, може вноситись перед посівом (посадкою) при ретельному перемішуванні його з ґрунтом. В експериментах з багаторічними рослинами або внесенні мічених добрив під вегетуючу однорічну рослину, наприклад, в період формування продуктивних органів, використовують два способи внесення - поверхневий та глибинний.
Прийоми внесення мічених добрив в польових умовах під рослини винограду, описані американським дослідником А.Ульріхом, прийнято вважати типовими. За його методикою при поверхневому внесенні навколо виноградної лози влаштовують з ґрунту грядку або лунку зі стороною квадрату або діаметром 120 см. Спочатку для зволоження в грядку вливають 40 л води, а потім 20 л води з розчиненим міченим добривом. Після того, як розчин просочить грунт, додають ще 100 л води для більш рівномірного його розподілу в зоні кореневої системи.
При глибинному внесенні мічених добрив в кожному кутку квадратної грядки або лунки (якщо лунка кругла, то в місцях перетину з окружністю двох взаємно перпендикулярних її діаметрів) просвердлюють отвори діаметром 4 см і глибиною 40 см. Всю дозу добрива розчиняють у 600 мл води і розподіляють порівну по чотирьох отворах навкруг лози. Зараз же після цього під кожну лозу вносять по 150 л води.
Описані методики з урахуванням видової специфіки, фази розвитку чи віку придатні для внесення мічених добрив під вегетуючі однорічні рослини, під плодові культури та інші.
Іноді для глибинного внесення мічених добрив під вегетуючі рослини використовують спеціальні зонди, що діють за принципом шприца. Такий зонд являє собою досить тонку, щоб не пошкодити кореневу систему, загострену на кінці сталеву трубку звичайно діаметром близько 10 мм і довжиною, що забезпечує внесення добрива на необхідну глибину, оснащену поршнем або іншим механізмом впорскування розчину.
Дуже важливим при проведенні польових дослідів з радіоактивними ізотопами є дотримання мір радіаційної безпеки для запобігання забруднення ділянки. Досліди в польових умовах украй бажано проводити з коротко- та середньоживучими ізотопами, наприклад, застосовувати 89Sr замість 90Sr, 134Сs замість 137Сs.
На відміну від лабораторних досліджень з ізотопами, працюючи в умовах вегетаційного або польового експерименту з десятками, сотнями або й тисячами рослин, вносячи мічені сполуки в різні фази їх розвитку, проводячи відбір проб і оцінку радіоактивності протягом всього вегетаційного періоду, можна дослідити особливості динаміка надходження, розподілу та нагромадження мічених сполук в окремих органах в ході онтогенезу і визначити вплив найрізноманітніших факторів на ці процеси.
Саме у вегетаційних та польових дослідженнях з міченими добривами та іншими сполуками вдалося оцінити ефективність використання різних елементів живлення добрив в залежності від їх форми, способу внесення, типу ґрунту, видових особливостей рослин; встановити справжні швидкості рухливості різних елементів живлення, фізіологічно активних речовин та інших сполук в залежності від способу внесення; виявити особливості поглинання рослинами елементів живлення з різних типів добрив та багато іншого.
Безумовно, в умовах вегетаційних та польових досліджень з радіоактивними ізотопами можна вирішувати і завдання, пов'язані з перетвореннями у процесі метаболізму різних речовин, які були описані вище. Більше того, в цих умовах, як уже відзначалося, наближених до природних, одержувані результати будуть більш близькі до реальних.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання