10.3. МЕТОД ІЗОТОПНИХ ІНДИКАТОРІВ У ДОСЛІДЖЕННЯХ В ГАЛУЗІ БІОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЇ
6. Особливості використання стабільних ізотопів
З зв'язку зі значно нижчою чутливістю методу можливості застосування в ролі мітки стабільних ізотопів в агробіологічних дослідженнях, як, до речі, і в багатьох інших, більш обмежені у порівнянні з радіоактивними ізотопами. Проте, стабільні ізотопи як індикатори можна застосовувати для вирішення практично всіх завдань, в яких використовуються радіоактивні ізотопи, хоча, як правило, з меншим успіхом і точністю.
Початкові стадії методик із застосуванням стабільних ізотопів не відрізняються від тих, де використовуються радіоактивні ізотопи. Специфіка методу проявляється лише на заключних етапах кількісного аналізу проб. Цей аналіз проводять на мас-спектрометрах - приладах, які призначені для розділення речовини за масами атомів і молекул. Принцип роботи мас-спектрометра оснований на дії магнітних і електричних полів на іонізовані пучки частинок у вакуумі з наступним їх сортуванням за атомними масами.
Із згаданих на початку підрозділу стабільних ізотопів найбільш широко використовуваним в агрофізіологічних та агрохімічних дослідженнях є ізотоп азоту 15N. Роботи з ним ведуться за такими основними напрямками: вивчення швидкості поглинання рослинами вільного азоту та азоту, що входять до складу різних азотистих сполук, в тому числі і добрив; визначення здатності до фіксації атмосферного азоту у різних видів рослин та вивчення швидкості процесів обміну азотистих сполук в рослинах.
В галузі агрохімії і ґрунтознавства використання 15N сприяло значному поширенню і поглибленню уявлень про трансформацію в ґрунті азоту самого ґрунту та азоту добрив, які в нього вносяться, зокрема, про суть процесів мобілізації та іммобілізації ґрунтового азоту, роль окремих видів мікроорганізмів при цьому. Застосування 15N в дослідах по живленню і обміну речовин в рослинах сприяло відкриттям, які дозволили проникнути в суть механізму початкових процесів засвоєння азоту і з'ясувати важливі сторони взаємодії між азотним живленням, фотосинтезом, забезпеченістю рослин іншими мінеральними елементами.
При цьому переваги прийомів і методів дослідження азоту на основі ізотопу 15N у порівнянні зі звичайними хімічними та агрохімічними настільки очевидні і загальновідомі, що важко зрозуміти, чому до тепер так обмежено використовуються. Відомий спеціаліст в галузі використання цього ізотопу при роботі з рослинами американський агрохімік Р.Мак-Вікар відмічає, що головна причина цього полягає в утрудненості визначення вмісту 15N в будь-якому об'єкті, так як з цією метою доводися вимірювати співвідношення молекулярних мас 15N і 14N на дорогих і складних в експлуатації приладах – згаданих мас-спектрометрах.
В чому ж полягають особливості застосування стабільних ізотопів, зокрема ізотопу 15N, у порівнянні з радіоактивними?
Відомо, що природний азот складається з двох стабільних ізотопів – 14N (99,63 %) та 15N (0,37 %). Живі організми не проявляють вибірковості у відношенні їх асиміляції, завдяки чому 15N може бути застосований в сполуках, що містять його до 60 %. Ступінь збагачення міченої сполуки ізотопом 15N характеризується величиною, яка являє собою різницю (в атомних процентах) між вмістом 15N в цій міченій сполуці та його вмістом в природній суміші ізотопів азоту. Цю величину називають надлишком атомного проценту 15N. Так, наприклад, якщо вміст 15N у якій-небудь міченій сполуці дорівнюватиме 0,48 %, то надлишок атомного проценту складе 0,48 - 0,37 = 0,11.
Мас-спектрометричному аналізу піддають аналізу суміш ізотопів у газоподібному стані. Для цього досліджуваний матеріал спалюють за загально відомим методом Кьєльдаля, а одержаний із сірчанокислого амонію аміак окислюють у вакуумі гіпобромітом до вільного азоту. Найменший надлишок атомного проценту, який можна виявити в пробі, складає 0,01-0,02, що відповідає приблизно 0,1-0,2 мкг 15N в 1 мл азоту за нормальних умов. Це досить висока точність.
І все ж таки, чутливість методу ізотопних індикаторів з використанням стабільних ізотопів не йде ні в які порівняння з чутливістю методу з використанням радіоактивних ізотопів. Якщо для першого межа точності оцінки вмісту ізотопу в зразках складає 10-4-10-6 %, то за допомогою другого можна фіксувати випромінювання ізотопу при кількості його в пробі в залежності від типу ізотопу 10-11-10-19%. Тому не дивно, що при можливості вибору дослідники завжди віддають перевагу методу радіоактивних ізотопів. На превеликий жаль, у випадку з азотом такого вибору немає.
В цілому ж з усією впевненістю можна констатувати, що завдяки широкому застосуванню методу ізотопних індикаторів як з використанням радіоактивних, так і стабільних ізотопів за останні десятиліття докорінно змінився експериментальний рівень багатьох біологічних дисциплін. Метод надзвичайно прискорив і поглибив процес пізнання основних закономірностей життя. Саме завдяки йому отримали потужній поштовх до розвитку такі області біологічної науки, як молекулярна і клітинна біологія, молекулярна генетика, клітинна інженерія, біохімія, фізіологія та багато інших.
В радіобіології мічені атоми давно стали ефективним інструментом для вирішення багатьох важливих проблем. За допомогою ізотопів вивчаються порушення процесів метаболізму при радіаційному ураженні та променевій хвороби, закономірності кінетики клітин в уражених критичних органах, механізмі дії різних радіомодифікуючих агентів, хід процесів післярадіаційного відновлення та багато інших.
Але цілком впевнено можна сказати, що і зараз далеко не досягнуті, а часом ще і не визначені межі застосування методу ізотопних індикаторів. Йому, особливо у поєднанні з іншими прийомами і методами, підкоряються все нові й нові області досліджень. Унікальним і чудовим методом озброїла ядерна фізика біологів.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання