Тема 20. Кейнсіанська модель макроекономічної рівноваги (4 години)

2. Принципи побудови кейнсіанської моделі макрорівноваги

Рушійною силою економіки в цій моделі вважається сукупний попит - АД тому, що сукупна пропозиція в короткостроковому періоді є величиною незмінною, сталою.(Крива пропозиції - горизонтальна пряма).Спрощена модель закритої економіки (без міжнародного сектору) передбачає рівність сукупного попиту (обсягу виробництва) - Y сумі споживання - С та інвестицій - І, Y=C+I.

Особливістю кейнсіанської моделі є й те, що в ній розрізняють заплановані і фактичні витрати. Заплановані витрати відрізняються від фактичних на величину непередбаченого перевищення створеної продукції над реалізованою або, навпаки, реалізованої продукції над створеною в межах певного періоду. Коли підприємства створюють більше продукції, ніж здатні реалізувати, вони змушені її частину перетворювати в запаси. Перевищення обсягу реалізації над створеною означає, що підприємства реалізують не лише те, що вироблене, а й те, що перебувало в запасах. Фактичні витрати тотожні отриманим доходам або сукупному випуску і його позначають буквою-Y. Заплановані витрати позначаються як АД. Тобто як сукупний попит. Тоді Y=AD + UI.

UI - непередбачене нагромадження запасів або обсяг запасів, які використані додатково для збільшення пропозиції на товарному ринку.

Більш глибший аналіз кейнсіанської моделі передбачає розгляд таких категорій, як споживання та заощадження, схильність до споживання та схильність до заощадження, інвестиції, функції споживання, функції заощадження та функції інвестицій.

Споживання - С залежить від граничної схильності до споживання - MPC та сукупних доходів - Y. Її функція має вигляд

 С = С +MPCxY.

C - певний рівень споживання, який не залежить від рівня доходів і тяжіє до мінімального споживання, тобто є сталою величиною.

MPC - гранична схильність до споживання, що показує, яка частка з кожної одиниці додаткових доходів буде спрямована на споживання.

 

Гранична схильність до споживання

Гранична схильність до споживання - це відношення любої зміни в споживанні до тієї зміни в величині доходу, яка викликала зміну споживання. Аналогічно - частка любого приросту (скорочення) доходу, яка йде на заощадження, зветься граничною схильністю до заощадження - MPS. Тобто це відношення зміни в заощадженнях до тієї зміни в доході, яка його викликала.

де-С - приріст споживчого попиту

 Y - приріст сукупного доходу.

Функція заощаджень:


Функція заощаджень

де MPS=(1 - МРС) - гранична схильність до заощадження;
s=(-а) - автономні (тобто не залежать від розміру доходу) заощадження.
Гранична схильність до заощадження (MPS) показує, на яку величину зміниться обсяг планованих заощаджень при збільшенні сукупного доходу на одиницю:

Гранична схильність до заощадження

де- S - приріст заощаджень;Y - приріст сукупного доходу.

Оскільки в простій моделі кожна додаткова одиниця сукупного доходу розподіляється тільки між приростом споживання і приростом заощадження, то МРС + MPS=1.

Граничні схильності до споживання і заощадження необхідно відрізняти від середніх схильностей до споживання і заощадження.
Середня схильність до споживання (АРС) показує частку планованих споживчих витрат у загальному обсязі сукупного доходу:


Середня схильність до споживання

Середня схильність до заощадження (APS) показує частку планованих заощаджень в загальному обсязі сукупного доходу:

Середня схильність до заощадження

Оскільки в простій моделі весь сукупний дохід розподіляється тільки між споживанням і заощадженням, то АРС + APS=1.

Слід мати на увазі, що MPC + MPS = 1.

Крива, що відображає залежність між величиною споживання С та доходом - Y зветься кривою споживання і є графіком функції споживання. Вона має додатній нахил, який вимірюється саме MPC.

Крива, що відображає залежність між величиною заощаджень - S і доходом Y зветься кривою заощаджень і є графіком функції заощаджень. Вона також має позитивний нахил, який вимірюється граничною схильністю до заощаджень – MPS.

Більшість економістів вважає, що для економіки в цілому гранична схильність до споживання та гранична схильність до заощадження є незмінними протягом певного часу.

Криві споживання та заощадження взаємозв’язані між собою. При кожному рівні доходу крива заощаджень віддалена від абсциси на відстань, рівну відстані графіка споживання від бісектриси координатного кута.

Графічне зображення функції споживчого попиту і функції планованих заощаджень показано на рис.1.


Рис.1. Функції споживчого попиту і планованих заощаджень

Окрім доходу, який визначає величину споживання і заощадження, є фактори-детермінанти, які впливають на споживання, а отже і заощадження і зміщують криві CC та SS вправо і вниз при їх збільшенні, вліво і вверх при їх зменшенні. До цих детермінантів відносять:

а) рівень багатства домогосподарств;

б)очікування змін в цінах, грошових доходах і наявності товарної маси;

в)рівень цін на товари і послуги;

г)наявність і величина заборгованості споживачів, г)рівень оподаткування населення.

Економісти-представники всіх шкіл вважають, що криві споживання і заощадження є незмінними, якщо держава не приймає якихось рішень щодо їх змін.

Як відмічалось раніше, другим компонентом чистих видатків є інвестиції - І. Інвестиції означають видатки на будівництво нових заводів, на верстати і обладнання з тривалим строком використання тощо. Рівень чистих видатків на інвестиції визначається двома основними факторами: а)очікувана норма чистого прибутку, яку підприємці розраховують одержати від видатків на інвестиції, та б)ставка процента. Крива попиту на інвестиції має від’ємний нахил і відображає обернену залежність між реальною ставкою процента (ціною інвестування) і сукупною величиною інвестицій. При цьому слід мати на увазі, що інвестиції слід здійснювати до тих пір, коли ставка процента рівна очікуваній нормі чистого прибутку.

Детермінантами інвестицій, тобто факторами окрім доходу, які впливають на інвестиції і зміщують криву інвестицій вліво і вправо є:

а)Витрати на придбання, експлуатацію та обслуговування обладнання;

б)податки на підприємців;

в)технологічні зміни;

г) наявний основний капітал;

д) очікування майбутніх прибутків.

Якщо витрати на обслуговування обладнання зростають, то витрати на інвестиції будуть зменшуватись і крива інвестицій буде зміщуватись вліво; при зростання податків на підприємців також крива буде зміщуватись вліво; прискорення технічного прогресу викликає зростання інвестицій а отже зміщення кривої вправо; наявність достатнього капіталу на підприємствах не буде спонукати до зростання інвестицій а його надлишок приведе до зміщення кривої вліво; якщо підприємці оптимістично дивляться на майбутні прибутки від інвестицій, то крива інвестицій зміститься вправо.

Існує декілька поглядів на залежність величини інвестицій від доходу. Одні вважають, що інвестування не залежить від рівня поточних доходів населення та обсягів виробництва. В цьому випадку крива інвестицій в координатах - Y і є горизонтальною прямою. Інші вважають, що інвестиції знаходяться в прямій залежності від рівня доходів, а тому крива інвестицій має додатній нахил, який визначається граничною схильністю до інвестицій. В реальній дійсності видатки на інвестиції змінюються значно інтенсивніше за зміни в доходах під впливом невизначеності в строках служби основного капіталу, нерегулярності інновацій, змінності в прибутках і в очікуваннях підприємців щодо прибутковості їх інвестиційних намірів.

Для визначення рівновагового обсягу виробництва використовуються два методи - метод співставлення сукупних видатків і обсягу виробництва: Y= C+I та метод “ін’єкцій” і “вилучень” – S = I. Графічно рівноваговий обсяг виробництва знаходиться в точці перетину кривої сукупних видатків (С+ І) з бісектрисою координатного кута в системі координат ВИТРАТИ - ОБСЯГ (коли використовується перший метод) або в точці перетину кривих заощаджень (вилучень) - S і інвестицій - (ін’єкцій)- І.

Зображення моделі Y=AD на графіку з допомогою кривої витрат та бісектриси координатного кута зветься “кейнсіанським хрестом”. Перетин вказаних кривих вказує на рівновагу на товарному ринку.


Рис.2. Кейнсіанська модель рівноваги

Для досягнення макроекономічної рівноваги сукупний попит повинен бути ефективним. За Кейнсом, ефективний попит складається з витрат па споживання та інвестиції.


Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання