Тема 20. Кейнсіанська модель макроекономічної рівноваги (4 години)
3. Ефект мультиплікатора Кейнса
Підтримувати ефективний попит Кейнс пропонує за допомогою мультиплікатора, який пов'язує приріст ефективного попиту з приростом інвестицій. Кожна інвестиція перетворюється на індивідуальний дохід, частина якого йде на споживання, а інша частина зберігається. У результаті приріст ефективного попиту стає помноженою величиною приросту первинної інвестиції. При цьому мультиплікатор знаходиться в прямій залежності від того, яку частину люди витрачають па споживання. Особисте споживання зростає разом із зростанням доходу, але в меншій мірі, ніж дохід. Схильність людей до заощаджень призводить до зниження частки споживання в сукупному доході. Оскільки на цей компонент сукупного попиту впливати неможливо, слід підтримувати іншу складову попиту - інвестиції. Це може і має робити держава. Підтримуючи приватні інвестиції через податкову, кредитно-грошову політику і здійснюючи державні витрати, держава поповнює нестачу "ефективного попиту" додатковим державним попитом. Кейнсіанська теорія з'явилася теоретичним обгрунтуванням необхідності втручання держави в ринкову економіку.
Алгебраїчно ця модель має найпростіший вигляд (без врахування функцій держави)
Y=C+I+ MPCxY
і зветься мультиплікатором випуску за витратами.
Він показує, на скільки одиниць зросте випуск якщо витрати збільшаться на одиницю. Формула мультиплікатора показує, що загальний випуск залежить від схильності до споживання: чим вона більша, тим більший і випуск (доход).
Якщо гранична схильність до споживання MPC=0, 8, то мультиплікатор дорівнює 5 і тому збільшення витрат C + I на 20 млн. грошових одиниць веде до зростання обсягу випуску на 20х5=100 млн. грошових одиниць.
Якщо у вказану модель ввести державу як збирача податків -Т та економічного суб’єкта, який здійснює витрати на придбання товарів поряд з домогосподарствами і підприємствами, то рівняння моделі матиме вигляд
Y=C+MPCх(Y-T) +I+G
тут G – державні витрати, які в даній моделі приймаються незмінними.
Розв’язок цього рівняння відносно Y дає відповідь у вигляді:
MPC C+I+G
Вираз зветься
мультиплікатором державних податків. Він відображає те явище, що зростання податків
на певну величину зменшує випуск на іншу (більшу) величину. Якщо MPC = 0, 6 то
мультиплікатор державних податків складатиме 1, 5 і якщо податки зросли на 20
млн. грошових одиниць, то обсяг випуску зменшиться на 30 млн. гр. од.
Попередню модель з участю держави можна представити у вигляді
Y = C + MPC × (1-t)Y + I + G,
де t- частка податків у сукупних доходах
Тут вже G не стала, а змінна величина. Вираз зветься мультиплікатором державних витрат і відображає, наскільки зміна державних витрат G може змінити сукупні доходи (випуск). Нехай гранична схильність до споживання MPC = 0,5, частка податків у доходах t = 0,4, а державні видатки зросли на 21 млн. гр. од. Тоді сукупні доходи (випуск) зростуть на 30 млн. гр. од., тому що мультиплікатор державних витрат складає 10/7.
Як бачимо, кейнсіанська модель ринкової рівноваги передбачає кількісну визначеність макроекономічних показників та їх кількісну залежність при певних змінах цих величин.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання