Тема 21. Бюджетно-податкова політика та управління державним боргом (2 години)
2. Бюджетні дефіцити і надлишки
Оскільки здійснення державних видатків означає використання засобів державного бюджету, а податки є основним джерелом його поповнення, фіскальна політика полягає у маніпулюванні державним бюджетом.
Державний бюджет — це зведена відомість доходів та витрат держави, яка являє собою основний фінансовий план держави на поточний рік і має силу закону.
Адам Сміт стверджував: «Єдиним хорошим бюджетом є збалансований бюджет» (1776 р.). Таким чином, при формуванні державного бюджету основною задачею є його збалансованість або, говорячи іншими словами, якнайбільш наближення до ідеального варіанту — це повне покриття витрат доходами й утворення залишку коштів, тобто перевищення доходів над витратами (рис. 2.).
Рис. 2. Структура державного бюджету в умовах ринкової економіки
Цього стану можна досягти двома способами:
– зменшення розміру витрат;
– збільшення розміру доходів.
Отже, у фіскальної політики дві сторони: податкова та видаткова.
Політика державних видатків.
Державні видатки являють собою витрати, пов'язані з діяльністю держави.
Сукупні державні видатки (G) поділяються на чотири категорії:
– споживання в державному секторі (заробітна плата робіткам державного сектору, платежі за товари, що купуються для поточного споживання) — Сс;
–соціальні трансферти — Тг;
–проценти з державного боргу — i-DG;
–державні інвестиції — IG.
G = Ca+Tr + i-DG+IG
Три перші категорії утворюють поточні видатки, остання категорія— державні капітальні видатки.
Споживання в державному секторі може бути пов'язане з національною обороною, утриманням транспортної системи, освітою, енергетикою, наукою, системою правосуддя та виконанням службових обов'язків іншими гілками влади, охороною здоров'я, житловим будівництвом тощо. Для того, щоб товари і послуги, пов'язані з переліченими видами діяльності, були створені, уряд повинен виступити суб'єктом відносин на ринку факторів виробництва. Урядом «наймаються» працівники державних освітніх закладів, купується обладнання для державних підприємств. Частково держава виступає суб'єктом відносин на ринку благ, коли, наприклад, у приватних фірм купуються створені на державне замовлення будівлі або результати науково-технічних розробок.
Соціальні трансферти окремим особам охоплюють допомогу непрацездатним, пенсіонерам, безробітним, малозабезпеченим тощо.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання