Тема 2. Система заходів у галузі охорони земель

4. Районування (зонування) земель

Природно-сільськогосподарське, еколого-економічне, протиерозійне та інші види районування (зонування) земель включають:

поділ земель за цільовим призначенням з урахуванням природних умов, агробіологічних вимог сільськогосподарських культур, розвитку господарської діяльності та пріоритету вимог екологічної безпеки;

установлення вимог щодо раціонального використання земель відповідно до району (зони);

визначення територій, що потребують особливого захисту від антропогенного впливу;

установлення в межах окремих зон необхідних видів екологічних обмежень у використанні земель або ґрунтів з урахуванням їх геоморфологічних, природно-кліматичних, ґрунтових, протиерозійних та інших особливостей відповідно до екологічного району (зони).

Порядок здійснення природно-сільськогосподарського, еколого-економічного, протиерозійного та інших видів районування (зонування) земель визначає Кабінет Міністрів України.

 Відповідно  до  статті  179  Земельного  кодексу   України природно-сільськогосподарське  районування є основою для оцінки земель  і розробки  землевпорядної  документації  щодо використання та охорони земель. 

 Згідно зі статтею 26 Закону України "Про охорону земель" 

природно-сільськогосподарське  районування  земель  є 
основою  для  поділу земель за цільовим призначенням з урахуванням природних  умов,   агробіологічних   вимог   сільськогосподарських культур,  розвитку  господарської  діяльності та пріоритету вимог екологічної безпеки,   встановлення   вимог   щодо   раціонального використання   земель  відповідно  до  району  (зони),  визначення територій,  що потребують особливого  захисту  від  антропогенного 
впливу,   встановлення   в  межах  окремих  зон  необхідних  видів екологічних обмежень у використанні  земель  з  урахуванням  їхніх геоморфологічних,  природно-кліматичних, ґрунтових, протиерозійних та інших особливостей територій. 

   Природно-сільськогосподарське   районування   є    також 
інформаційною  базою  державного земельного кадастру й основою для розробки схем  землеустрою  і  техніко-економічного  обґрунтування використання   та  охорони  земель адміністративно-територіальних утворень,  систем  ведення  сільського  господарства  і   проектів землеустрою. 

Природно-сільськогосподарське районування земель будується за системою, яка являє собою ієрархічні взаємопідпорядковані таксономічні виділи, - від природно-сільськогосподарської зони до природно-сільськогосподарського району в межах рівнинної частини України і від гірської природно-сільськогосподарської області до природно-сільськогосподарського району в межах гірських систем України. 

    Таблиця 1.

Відділи

Характеристика відділу

Природно-сільськогосподарська зона

найвища таксономічна одиниця районування території України, яка характеризується відповідним балансом тепла і вологи, що визначає головні особливості ґрунтоутворення, формує зональні типи і підтипи ґрунтів, яким притаманні зональні типи сільськогосподарського виробництва, визначеним співвідношенням земельних, у тому числі сільськогосподарських угідь, а також певними системами агротехнічних і меліоративних заходів.

Природно-сільськогосподарська провінція

частина зони, що характеризується фаціальними особливостями ґрунтового покриву, з наростанням континентальності клімату (у тому числі тривалості вегетаційного періоду, його тепло- і вологозабезпеченості, сніжності зими, наявності суховійних явищ тощо). Для кожної провінції притаманні певний набір вирощуваних сільськогосподарських культур і відповідна агротехніка.

Природно-сільськогосподарський округ

частина провінції, яка відрізняється геоморфологічними та гідрологічними особливостями, характером ґрунтоутворюючих порід, макро- і мезокліматом, а також контурністю сільськогосподарських угідь і особливостями прояву процесів деградації земель та ґрунтів. Округи виділяються головним чином за узагальненим типом рельєфу і характером ґрунтоутворюючих порід.

Природно-сільськогосподарський район

ареал у межах адміністративно-територіальної одиниці - області, який є частиною природно-сільськогосподарського округу та характеризується відносно однорідними ґрунтово-кліматичними умовами, подібністю розчленування і дренованості території та інших показників, що впливають на продуктивність використання земель. Районам притаманна певна структура ґрунтового покриву, подібність основних генетичних властивостей ґрунтів, єдність кліматичних, гідрологічних і геоморфологічних умов, тобто факторів, які кардинально впливають на родючість ґрунтів, рівень використання земель і ефективність сільськогосподарського виробництва.

Гірська природно-сільськогосподарська область

гірська система, що відзначається різнорідними типами висотної поясності, з якими пов’язані особливості сільськогосподарського використання земель. Поділ гірської природно-сільськогосподарської області на провінції, округи і райони здійснюють аналогічно поділу природно-сільськогосподарської зони.

 

За результатами робіт із районування (зонування) земель складається відповідна схеми (карта). Схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель розробляють послідовно - від найвищих таксономічних одиниць (природно-сільськогосподарських зон та гірських природно-сільськогосподарських областей) до нижчих таксонів (провінцій, округів, районів). Для кожної таксономічної одиниці враховують притаманні їй поєднання природних умов і пов’язані з ними особливості використання земель, насамперед сільськогосподарського призначення. 
Схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель розробляють у певному масштабі:

в електронній формі - не менше 1:10000; 

в паперовій формі - не менше 1:500000. 

Схема (карта) природно-сільськогосподарського районування земель є складовою технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

За  результатами  робіт  з районування земель складаються відповідні схеми (карти), на яких відображаються природно-сільськогосподарськіеколого-економічніпротиерозійніекологічніінші дані. Таблиця 2.

Таблиця 2.

Група даних

Об'єкти відображення

природно-сільськогосподарські

межі природно-сільськогосподарських зон, провінцій, округів, районів, гірських природно-сільськогосподарських областей, ґрунтовий покрив, його якісний стан, наявність особливо цінних, а також деградованих і малопродуктивних ґрунтів тощо.

еколого-економічні

ступінь перетворення природного середовища внаслідок антропогенного впливу, рівень використання (залучення) природних ресурсів, характеристика природно-ресурсного потенціалу, стійкості природного середовища до антропогенного навантаження, рівня цього навантаження, несприятливі природно-антропогенні процеси та еколого-економічна оцінка території

протиерозійні

стан еродованості ґрунтів, інтенсивність ерозійних процесів, їх динаміка, природні та антропогенні передумови розвитку ерозії. На основі таких схем (карт) здійснюється прогнозування процесів ерозії з метою визначення відповідних протиерозійних заходів

екологічні

забруднення ґрунтів пестицидами, важкими металами, радіонуклідами тощо

інші дані

ступінь забезпечення ґрунтів поживними речовинами, мікроелементами та придатність для вирощування основних сільськогосподарських культур

 

     Для  потреб  сільського  господарства  здійснюється  також 
районування  земель  за  ступенем  забезпечення  ґрунтів поживними 
речовинами,  мікроелементами  та  за  придатністю  для вирощування 
основних сільськогосподарських культур. Критеріями природного-сільськогосподарського районування є кліматичні, геоморфологічні,  гідрологічні  умови,  властивості ґрунтів, площа деградованих і малопродуктивних земель тощо; еколого-економічного -   рівень    перетворення    природного середовища,  його  стійкість  до  антропогенного  навантаження  та  ступінь ураженості території негативними геологічними процесами;  протиерозійного -  інтенсивність   ерозійних   процесів,   їх причини,  ступінь  та динаміка еродованості ґрунтів, однотипність протиерозійних заходів;  інших видів - кількісний вміст токсичних забруднюючих речовин  (пестициди,  важкі метали,  радіонукліди тощо),  мікроелементів та ступінь придатності ґрунтів для вирощування  сільськогосподарських культур. Проведення        природно-сільськогосподарського, еколого-економічного,  протиерозійного  та інших видів районування земель  та  затвердження  відповідної документації здійснюється за спільним    наказом    Мінагрополітики    та   Міндовкілля   (крім природно-сільськогосподарського  районування  у  складі  технічної документації  із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення).

В Україні виділяється п’ять природно-сільськогосподарських зон (зона Полісся, зона Лісостепу, зона Степу, зона Степу Посушливого, Сухостепова зона) та дві гірські природно-сільськогосподарські області (Карпатська, Кримська).

 


Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2