Тема 6 Сила волі, як шлях до влади над собою

3. Самодисципліна

В основі кожного проекту лежить перелік послідовності дій на кожен день. У міру виконання завдання викреслюються, наприкінці тижня ми підбиваємо підсумки. Так, в ідеалі. Насправді ж у список додаються нові завдання, старі не виконуються і накопичуються. Як зробити так, щоб список справ допомагав, а не ставав тягарем?

Перший крок у самоконтролі поставити собі чітке завдання. Без усвідомлення того, чого саме ви хочете досягти, саморегуляція зведеться до безглуздих і безцільних змін. Однак проблема не в тому, що ми не маємо цілей, а в тому, що часто їх занадто багато і деякі суперечать один одному.

 Коли дослідники просили учасників психологічних тестів перерахувати свої особисті цілі, то у багатьох утворювалися списки з 15 і більше завдань, і деякі з них співпадали.

Але багато цілей вступали в протиріччя - важко знайти другу роботу і одночасно планувати більше часу проводити з сім'єю. Коли таких несумісних цілей більшість, з'являється незадоволеність собою, зростає стан незадоволеності.

У такій ситуації необхідно визначити, які цілі важливіші, і розставити пріоритети з урахуванням довгострокової перспективи - як у байці, коли далекоглядна мурашка зуміла краще підготуватися до суворої зими, ніж легковажна бабка, яка займалася виключно короткостроковим плануванням.

Перевага щоденних планів у тому, що людина точно знає, що вона повинна робити в кожний момент часу. Але життя рідко йде за планом, тому внесення до нього правок і доповнень деморалізує.

Щомісячний план дає більше маневреності: якщо щось не вдалося сьогодні, це можна безболісно виконати в інший день. Думки про незакінчені справи мають тенденцію регулярно спливати в голові і сильно відволікати. Однак якщо ви хоча б складете план того, коли і яким чином ви їх плануєте завершити, потік нагадувань від підсвідомості вичерпається.

Коли у списку важливих справ у вас стоїть 50 термінових завдань, ви починаєте стрибати з одного на інше і ще більше нервуєте. Припустимо, вам потрібно прочитати документ перед зустріччю, яка відбудеться у четвер. Якщо ви вирішите, що документ потрібно роздрукувати зараз, покласти його в папку і прочитати в середу, це допоможе вашій підсвідомості (і вам) розслабитися. Визначтеся з приводу кожного завдання зі списку справ, як потрібно з нею вчинити: виконати, делегувати, відкласти або «не потрібно подальших дій» (в останньому випадку викресліть її зі списку або збережіть у папці під назвою «коли-небудь»). Дотримуйтесь «правила двох хвилин»: якщо виконання будь-якої задачі не займе у вас більше двох хвилин, не записуйте її до списку справ, а вирішіть негайно.


Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання