Лекція № 1. Вступ до екологічної етики
2. Структура екологічної етики
Як правило, екологічну етику розділяють на дві складові частини: філософську екологічну етику і нормативну екологічну етику.
Нормативна етика стосується практичних питань, розробляючи етичні судження, правила і принципи наших відносин із природою, а також етичні оцінки. Більшість етичних суджень, що включають "погано – добре", "випливає", "повинні" чи "потрібно" – це нормативні вимоги. Вони визначають поведінку. Наприклад: "види, що знаходяться під загрозою знищення, варто охороняти", "полювати на тварин для розваги – погано". Нормативні судження явно або неявно звертаються до певних норм чи стандартів етичної поведінки.
Велике значення нормативної екологічної етики – в розробці спеціальних етичних правил і етичних принципів поведінки. Етичні правила стосуються більш вузьких питань і іноді можуть суперечити одне одному. У цьому випадку звертаються до етичних принципів, які є узагальненнями більш високого порядку. Принципи набагато універ- сальніші, ніж правила, і в будь-якій системі моралі їх не буває багато. Причому їх буває важко застосувати до конкретної ситуації без таких проміжних ланок, як правила.
Філософська етика припускає більш високий рівень
узагальнень і абстракцій, на
якому нормативні судження й оцінки, а також доводи, що приводяться на їх
користь, аналізуються й оцінюються. Це рівень загальних концепцій, ідей і
теорій, на основі яких пояснюються і захищаються нормативні судження.
Філософська екологічна етика розробляє такі важливі поняття як "цінності природи", "права природи",
"людські обов’язки перед
природою", "благо природи" і т. п.
Екологічна етика має головні функції: руйнівну і творчу. Перша спрямована на те, щоб зруйнувати старі, споживацько-утилітарні стереотипи відносин людини з природою, численні антропоцентричні міфи і цінності, відмовитися від марнотратних і негуманних видів природокористування. Творчі функції екологічної етики спрямовані на вироблення нового, екологічного світогляду, що дозволяє успішно співіснувати людині і природі.
Принципи і положення екологічної етики в даний час при загальному ресурсному, споживчому підході до природи багатьом здаються дуже радикальними. Але радикальна, авангардна роль, еколо- гічної етики саме полягає в тому, щоб оголосити ідеї, що відкидаються спочатку більшістю як абсурдні чи смішні, але які, зрештою, стають надбанням традиційних екологічних організацій і, згодом, приймаються більшістю населення.
Якщо ми спробуємо розглянути роль екологічної етики з історичних позицій, то це можна уявити у вигляді особливих стриму- ючих клапанів, що створила сама людина, і які не дозволяють їй знищувати природу. Жоден вид на Землі, крім людини, не здатний цілком знищити середовище свого існування, тому що його діяльність буде стримуватись екологічними законами. І лише людина, завдяки своєму розуму і високим технологіям практично, вийшла з-під влади екологічної необхідності. Тому її діяльність, щоб не стати всеруй- нівною, вимагає особливих етичних обмежень, виражених у моралі (волі до етичного самообмеження). Розробка таких "табу" – головне завдання екологічної етики.
Як справедливо вважає С. Д. Дерябо, розвиток свідомості на основі екологічної етики "представляет собой кардинальную смену образа мира, которую можно, пожалуй, сравнить с тем переворотом в сознании, который был произведен Коперником – сменой геоцент- рической модели солнечной системы на гелиоцентрическую. Как тогда
Земля потеряла статус центра вселенной и его заняло солнце, так и тепер человек должен отказаться от представления о себе, как "центре" природы, мира, а это место должен занять принцип экологической целесообразности, "экологический императив".
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла