Лекція 3. Класифікація і основні характеристики екоаналітичних засобів (2 год)

2. Відомості про вимірювання екологічних параметрів

Вимірювання є кількісним пізнанням властивостей того чи іншого матеріального об'єкта та ланкою, що пов'язує науку про матеріальний світ з самим матеріальним світом. Отже, вимірювання - це метод експериментального виявлення об'єктивно існуючих закономірностей та практичної перевірки теоретичних співвідношень. Таким чином, вимірювання є доцільно організованою дією людини, що чиниться з метою визначення фізичної величини (ФВ), необхідної для кількісного і якісного пізнання властивостей матеріального об'єкта.

Відповідно до ДСТУ 2681-94, вимірювання це відображення ФВ їх значеннями за допомогою експерименту та обчислень із застосуванням спеціальних технічних засобів.

За характером знаходження значення вимірюваної величини, вимірювання класифікують на прямі, непрямі, опосередковані, сукупні та сумісні. Розрізняють також статичні та динамічні вимірювання та ін.

Пряме вимірювання - вимірювання, в якому значення величини (однієї) знаходять безпосередньо без перетворення її роду та використання відомих залежностей. До таких вимірювань можна віднести вимірювання маси, часу, довжини, сили електричного струму, атмосферного тиску тощо.

Непряме вимірювання - вимірювання, в якому значення однієї чи декількох величин, що вимірюються, знаходять після перетворення роду величини чи обчислення за відомими їх залежностями від декількох величин, що вимірюються прямо. До непрямих вимірювань відносять сукупне, сумісне та опосередковане. Опосередковане вимірювання є різновидом непрямого вимірювання однієї величині з перетворенням її роду чи обчисленням за результатами вимірювання інших величин, з якими вимірювана величина пов'язана явною функціональною залежністю. Наприклад, при вимірюванні площі прямокутної ділянки потрібно визначити прямими вимірюваннями довжину (а) та ширину (b), а значення площі обчислити за функціональною залежністю: S=ab.

Сукупне вимірювання - непряме вимірювання, в якому значення декількох одночасно вимірюваних однорідних величин отримують розв'язанням рівнянь, які пов'язують їх з іншими величинами, що вимірюються прямо чи опосередковано.

Наприклад, при визначенні струмів в розгалуженому електричному колі, за наявності значень опорів резисторів та е.р.с., складають систему рівнянь за першим і другим законами Кірхгофа.

Сумісне вимірювання непряме вимірювання, в якому значення декількох одночасно вимірюваних різнорідних величин отримують розв'язанням рівнянь, які пов'язують їх з іншими величинами, що виміряються прямо чи опосередковано.

Статичне вимірювання вимірювання величини, яку можна вважати незмінною за час вимірювання.

Динамічне вимірювання вимірювання величини, що змінюється за час проведення вимірювань.

Одноразове вимірювання вимірювання, яке здійснюється одноразово за один прийом (вимірювання часу по годиннику).

Багаторазові вимірювання вимірювання однієї і тієї ж ФВ, результат яких отримують за декілька вимірювань, впорядкованих одне за одним.

Рівноточні вимірювання - ряд вимірювань будь-якої ФВ, що виконано однаковими за точністю засобами вимірювальної техніки (ЗВТ) в одних і тих самих умовах

Нерівноточне вимірювання ряд вимірювань ФВ, виконаних різними за точністю ЗВТ в різних умовах.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла