Лекція 8. Методи вимірювання фізичних параметрів атмосфери (2 год)

3. Прилади для вимірювання метеорологічних параметрів

Для вимірювання характеристик вітру (напряму і швидкості) використовують такі прилади: 1) флюгер — для визначення напряму і швидкості; 2) анемометр ручний — для вимірювання швидкості.

За допомогою флюгера спостереження за характеристиками вітру ведуть на метеорологічних станціях. Ручні анемометри використовують в експедиціях та під час польових досліджень.

Швидкість та напрямок вітру визначають також за допомогою анеморумбометрів, анеморумбографів.

Оцінка сили вітру за видимими проявами

 

Вологість повітря – вміст у ньому водяної пари – є важливою характеристикою погоди і клімату. Характеристики вологості повітря на практиці вимірюють переважно психрометричним і гігрометричним методами. Суть першого полягає в тому, що вологість визначається на основі показів двох однакових термометрів, але поверхня резервуара одного з них щільно обгорнута білим батистом і протягом усього часу або на період спостережень змочується дистильованою водою. Другий термометр відміну від «змоченого» зветься «сухим». З поверхні батисту, яким обгорнуто резервуар змоченого термометра, вода випаровується в навколишній простір, на що витрачається певна кількість тепла. Завдяки цьому змочений термометр завжди буде показувати нижчу температуру, ніж сухий. Чим сухіше повітря, тим інтенсивніше випаровується вода, тим більша різниця показів сухого і змоченого термометрів. Отже, різниця показів сухого і змоченого термометрів буде характеризувати вологість повітря.

Гігрометричний метод вимірювання вологості повітря ґрунтується па здатності деяких гігроскопічних тіл (людська волосина, плівка кишечника тварин тощо) змінювати свою довжину залежно під зміни вологості повітря. Визначаючи тим чи іншим способом, наприклад, зміну довжини волосини, можна визначити пологість повітря, знаючи попередньо залежність між довжиною волосини і вологістю повітря.

Для вимірювання вологості повітря психрометричним методом використовують станційний і аспіраційний психрометри, а гігрометричним — гігрометри і гігрографи.

Для визначення кількості опадів можна використати прозору пляшку з лійкою, верхній діаметр якої має відповідати діаметру пляшки. Пляшку слід проградуювати у кубічних міліметрах або в кінці досліду переливати зібрану дощову воду у мірний циліндр. Визначивши об'єм зібраної води, розраховують кількість опадів на одиницю площі.

Для вимірювання атмосферного тиску використовують ртутні барометри і барометри-анероїди.

Ртутні барометри – це точні прилади, встановлюють їх у приміщеннях. Виміряти тиск ними може тільки підготовлений спеціаліст-метеоролог. Тому для практичних потреб сільського господарства найчастіше використовують менш точні прилади – барометри-анероїди.

Для вимірювання сонячної радіації використовується широкий набір приладів: піранометри, альбедометри, геліографи, актинометри і т.п.



Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла