ЛЕКЦІЯ 4" Методологічні аспекти оцінки і прогнозу якості земель"

2. Якісна оцінка земель методом спеціального бонітування

На першому етапі складається еколого-агрохімічний паспорт поля, який характеризує стан родючості ґрунту та ступінь його забруднення токсичними агрохімікатами, важкими металами, радіонуклідами тощо.

На другому етапі проводиться оцінка родючості ґрунту поля (земельної ділянки). Для цієї мети розробляються норма­тивні дані урожайності зернових культур (озима пшениця, ярий ячмінь, горох, просо, овес) на різних типах грунтів. Нормативні врожаї розробляють на рівні адміністративних районів і областей. Вони відповідають переважно середнім показникам родючості ґрунту.

На конкретному полі нормативна врожайність корегується на фактичні показники родючості ґрунту, які наведено в еколого-агрохімічному паспорті поля. Для корегування розроблено поправочні коефіцієнти на еродованість, заболоченість, солонцюватість, засоленість, гранулометричний склад, ступінь кислотності, вміст рухомих поживних речовин та інші. Корегування нормативної врожайності проводиться на найбільш істотні фактори. Спочатку на еродованість, заболоченість, засоленість, а потім на ґрунтові показники (гранулометричний склад, ступінь кислотності, вміст рухомих поживних речовин). Кількість поправочних коефіцієнтів повинна бути обмеженою і диференціюва­тися в залежності від розміщення поля (рельєф, експозиція тощо).

Алгоритм розрахунку наступний:

Уроз. = Унор. 1 ∙К∙К3 ....Кn ),

де: Уроз.  - урожай розрахунковий, ц/га;

Унор. - урожай нормативний, ц/га;

К1 ∙К∙К3 ....К- поправочні коефіцієнти.

Для прикладу наведемо розрахунок на конкретному полі. Основні показники характеристики ґрунту:

- чорнозем звичайний слабоеродований середньогумусний важкосуглинковий на карбонатних суглинках;

- нормативний врожай зернових культур – 30,5 ц/га;

- поправочний коефіцієнт на еродованість ґрунту – 0,90 (К1);

- поправочний коефіцієнт на гранулометричний склад ґрунту – 0,90 (К2);

- поправочний коефіцієнт на вміст обмінного калію -1,10 (К3).

Інші фактори чи ґрунтові показники слабо впливають на величину врожаю, тому в розрахунки не вводяться. Розрахунковий врожай складає:

Уроз. = 30,5 ц/га • (0,90 • 0,90 • 1,10) = 30,5 • 0,89 = 27,1 ц/га.

Розраховують середньозважені врожаї на різних рівнях управління: поле, сільгосппідприємство, адміністративний рай­он, адміністративна область. Між фактичною врожайністю зер­нових культур і розрахованою визначається коефіцієнт кореляції. Якщо встановлено тісний кореляційний зв'язок, то розрахунки можна вважати коректними.

Наступним етапом є екологічна оцінка ґрунту. Як правило, встановлюється рівень забруднення ґрунту важкими металами, радіонуклідами, пестицидами та іншими токсичними речовинами. До визначеного агрохімічного балу вводиться поправка на забрудненість.

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2