Лекція 13. Екологізація медицини

2. Природні фактори навколишнього середовища, які негативно впливають на здоров’я людини

Екологічна медицина - це комплексна наукова дисципліна, яка розглядає всі аспекти впливу навколишнього середовища на здоров'я населення з центром уваги на серед-вих захворюваннях.

Оформилась в Клівленді (США) в 1986 р. Включає в себе основні розділи медицини, присвячені внутрішнім хворобам, токсикології, епідеміології, біохімії, імунології, фізики, Хімії, передбачає знання деяких технологій та ін

Як відомо, структура захворюваності за останні 200 років істотно змінилася. До початку XIX в. домінуючими захворюваннями були гострі інфекційні захворювання, травми і нещасні випадки. У XX в. стала зростати частка хронічних захворювань, які зараз переважають. До них слід віднести онкологічні захворювання, захворювання сполучної тканини, імунної системи, нейродегенеративні, аутоімунні захворювання, ефект хронічного стомлення і ін Причин цьому, як вважають, декілька.

  • Накопичення в довкіллі хімічних, чужорідних сполук. За згаданий період відбулося збільшення їх виробництва, яке досягає 4 млн т щорічно. Підраховано, що зараз в навколишньому середовищі знаходиться приблизно 60 тис. різних хімічних сполук, і щороку додається 2 тис. нових. При цьому в організмі будь-якого індивідуума знаходиться близько 1 тис. різних токсичних компонентів, які не залишаються індиферентними, а здатні надавати той чи інший вплив на людину.
  • Виснаження систем, що відповідають за знешкодження токсичних сполук. Як відомо, людський організм у процесі еволюції виробив лише спеціальні механізми, необхідні для знешкодження (детоксикації) шкідливих факторів зовнішнього та внутрішнього середовища. Останні можуть утворюватися всередині організму (продукти розпаду амінокислот у шлунково-кишковому тракті (ШКТ), гемопротеидов та ін.), а також надходити ззовні, будучи продуктами життєдіяльності бактерій, грибів та ін До механізмів знешкодження відносяться системи окси-даз зі змішаними функціями, освіти УДФ-похідних, активної форми сірчаної кислоти (ФАФС), глютен-тионов, метилювання та інші механізми.

Потік чужорідних для організму сполук, як зазначено вище, наростає лавиноподібно, що призводить до декомпенсації систем знешкодження. Іноді це генетично закріплюється.

Індуктором захворювання у людини можуть бути різні причини. З одного боку, це генетичні дефекти спадкового апарату, які у вигляді пігментного ксеродерма, синдрому Дауна та ін З іншого боку, середовищні впливу в поєднанні з генетичними змінами формують величезну кількість нозологічних форм захворювань (рис. 1.1).

На підставі цього можна зробити висновок, що зростання кількості хронічних захворювань визначається багато в чому факторами навколишнього середовища (абиотическими і біологічними). Згідно з даними ВООЗ 75% всіх щорічних смертей у світі обумовлено дією навколишнього середовища і неправильним способом життя. З них 4 млн - випадки дитячої смерті. Ще більш драматична ситуація складається в області онкологічної захворюваності. За даними ВООЗ 90% всіх злоякісних новоутворень викликається факторами навколишнього середовища і тільки 10% - іншими факторами (рис. 1.2). Аналіз причин, що призводять до виникнення онкологічної патології, показує, що головні з них - екологічно небезпечні продукти харчування і куріння (рис. 1.3).

Звідси стає очевидним, що діагностика, лікування та профілактика ряду хронічних захворювань будуть мати свої особливості.


(а) і онкологічну захворюваність (б) (за даними ВООЗ)

Розвиток екологічно залежного захворювання індукується:

  • пролонгованим впливом будь-якого фактора (фізичного, хімічного, біологічного);
  • дією його на дуже малій, підпороговому (субпоро-говом) рівні.

Хронічний вплив зовнішніх факторів здатне ініціювати патологічний процес шляхом включення наступних механізмів:

  • декомпенсація процесів знешкодження;
  • ушкодження імунної системи;
  • пошкодження інших систем організму (ШКТ, ендокринної системи);
  • безпосереднє пошкодження органа-мішені.

Є декілька чинників, що грають важливу роль в

розвитку екологічного захворювання.

  • Спадковість. Це може стосуватися дефектів імунної системи, здатності до детоксикації токсичних сполук. Встановлено, що приблизно 50% людей мають ті чи інші дефекти в механізмах ацетіпірованія різних сполук - одного із способів знешкодження чужорідних сполук.

Більше того, одна людина з шести (17% населення) успадковує від батьків дефектний ген по ферменту глютаті-OH-S-трансфераза-Зета-І (GSTT1), який відповідальний за знешкодження канцерогенних речовин. Згідно з цим всі індивідууми поділяються на три групи: нездатні до кон'югації токсинів з глютатіоном, слабокон'югіру ющіе і висококон'югірующіе. Отже, у другій і особливо в першій групі ризик виникнення онкологічного захворювання буде значно вище.

  • Харчовий статус. Це може стосуватися збідненого або збагаченого по деяких речовин раціону харчування, недосконалого травлення, порушень всмоктування та ін Сюди слід віднести ожиріння, яке певною мірою здатне модифікувати процеси детоксикації в організмі.
  • Особливості токсичного впливу. Воно може відбуватися будинку (дія продуктів спалювання природного газу), на вулиці (дія свинцю з вихлопних газів автотранспорту) і на роботі (наприклад, вплив мікроорганізмів, що знаходяться в системах охолодження, кондиціонування, і хімічних сполук).
  • Дія алергенів. Одна з головних причин розвитку екологічних захворювань (наприклад, за рахунок продуктів життєдіяльності кліщів домашнього пилу)

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла