Лекція 8. Контроль в системі економічної безпеки суб’єктів господарювання
3. Об’єкти монетарного сектору економічного контролю
3. Об’єкти монетарного сектору економічного контролю
Монетарна
(грошово-кредитна) політика – це комплекс заходів, які здійснює держава в особі
центрального банку у сфері грошового та фінансово-кредитного секторів,
спрямованих на досягнення визначених стратегічних цілей економічного розвитку
країни.
Стратегічні цілі монетарної політики можуть бути орієнтовані на:
1) підтримання низьких темпів інфляції, що є обов’язковою умовою підтримання макроекономічної рівноваги в економіці і стану визначеності для всіх економічних агентів, оскільки стійкість грошової одиниці забезпечує можливості для довгострокових заощаджень та інвестицій;
2) забезпечення стабільності національної валюти в плані курсового співвідношення з іншими валютами, що є обов’язковою умовою підтримання довіри до неї з боку національного та іноземного бізнесу, а також полегшення умов праці суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, що визначається можливостями її кращого планування на тривалу перспективу та укладення довгострокових контрактів;
3) забезпечення зовнішньоекономічної рівноваги – підтримання рівноваги платіжного балансу, оскільки діяльність суб’єктів господарювання на зовнішніх ринках і збалансування грошових і товарних потоків країни як учасника світового ринку є обов’язковою умовою стабільного економічного розвитку країни;
4) сприяння високому рівню зайнятості (наприклад, ФРС у США) та ін.
За характером стратегічної мети, що слугує цільовим монетарним орієнтиром, існують такі види монетарної (грошово-кредитної) політики:
- режим монетарного таргетування;
- режим валютного таргетування;
- режим інфляційного таргетування;
- змішаний підхід.
Таргетування (від англ. target - мета) – встановлення і дотримання цільових орієнтирів чи кількісних параметрів обраних показників монетарної політики центральних банків.
Види таргетування
Види таргетування |
Визначення |
Стратегія |
Основний інструмент такого режиму |
монетарне |
(таргетування грошових агрегатів чи монетарної бази) - комплекс заходів, спрямованих на підтримання стабільного попиту на гроші з боку суспільства, з метою забезпечення заздалегідь визначеного рівня грошової маси в обороті |
стратегія грошово-кредитної політики, спрямована на підтримання грошової стабільності, зосереджена на відхиленнях зростання кількості грошей від наперед оголошеного показника (орієнтира) |
пропозиція грошей центральним банком |
валютне |
таргетування валютного (обмінного) курсу – комплекс заходів, спрямованих на підтримання стабільності обмінного курсу щодо певної резервної валюти або кошика валют |
стратегія монетарної політики, прагнення до визначеного (зазвичай стійкого або навіть фіксованого) обмінного курсу відносно іншої валюти чи групи валют |
валютні інтервенції центрального банку (купівля-продаж іноземної валюти) |
інфляційне |
комплекс заходів, спрямованих на оголошення інфляційної мети (таргет) як номінального якоря і підтримання стабільності цього показника в середньостроковому періоді |
стратегія монетарної політики, скерована на досягнення стабільності цін, зосередження на відхиленнях у виданих прогнозах інфляції від оголошеної інфляційної мети |
облікова ставка центрального банку |
Монетарна тактика як складова монетарної політики фактично являє собою заходи монетарного (грошово-кредитного) регулювання.
Грошово-кредитне регулювання – це комплекс заходів у сфері грошового обігу та кредиту, спрямованих на досягнення обраного показника інфляції, забезпечення стабільності грошової одиниці, вирівнювання платіжного балансу та забезпечення зайнятості населення.
Інституційний центр монетарної політики – це центральний банк, що як головний орган державного регулювання економіки впливає на економічні процеси, грошові та кредитні ринки в країні.
Центральний банк (ЦБ) – це державний орган управління з покладеними на нього особливими функціями у сфері грошово-кредитних відносин і банківської діяльності. Він є самостійною юридичною особою, його майно відокремлено від майна держави, центральний банк може ним розпоряджатись як власник. Центральний банк не є комерційною організацією.
Монетарне (грошово-кредитне) регулювання реалізується через різноманітні канали та інструменти грошово-кредитної сфери, які в сукупності формують структуру передавального механізму.
Економічну категорію «монетарний трансмісійний механізм» розуміють як відносини з приводу передачі змін у використанні інструментарію грошово-кредитної політики центрального банку для впливу на фінансову кон’юнктуру (фінансова сфера економіки) і в подальшому – на макроекономічну ситуацію через сукупність каналів (ланцюгів проміжних змінних) та зв’язків прямої й зворотної дії.
Трансмісійний механізм – це процес, через який монетарна політика центрального банку впливає на макроекономічні змінні, як-от, зокрема, ціноутворення та економічна активність.
Центральний банк кожної країни розробляє модель трансмісійного механізму монетарної політики з урахуванням національних особливостей економіки, основними серед яких є: масштаб економіки країни, її відкритість, рівень розвитку та структура фінансового ринку, інструментарій монетарної політики кожної країни тощо.
Фінансовий сектор економіки:
процентні ставки на фінансовому ринку (кредитному, депозитному, міжбанківському, цінних паперів);
курс національної валюти;
обсяги кредитів і депозитів.
Дія механізму монетарної трансмісії у фінансовому секторі економіки полягає в сукупному впливі інструментів монетарної політики на об’єкти монетарного (грошово-кредитного) сектору економіки:
- обсяг грошової маси – пропозиція грошей;
- вартість грошей – процентні ставки;
- рівень інфляції;
- валютний курс грошової одиниці тощо.
Основними каналами (напрямами) грошово-кредитного регулювання (монетарного впливу) є:
1) процентна політика;
2) кредитна політика (рефінансування комерційних банків);
3) резервна політика – визначення та регулювання норм обов’язкових резервів для комерційних банків;
4) операції з цінними паперами на відкритому ринку;
5) валютна політика;
6) операції з депозитними сертифікатами ЦБ;
7) управління золотовалютними резервами тощо.
Фінансовий сектор включає банківський і парабанківський підсектори, що являють собою відносно самостійні структури, активно взаємодіють і конкурують на кредитному ринку.
У складі банківського підсектору за характером економічної діяльності можна виділити:
центральний банк;
універсальні комерційні банки;
спеціалізовані комерційні банки;
небанківські кредитні організації;
комерційні об’єднання кредитних організацій.
У сучасній економіці відбувається активний розвиток фінансового сектору, збільшення його масштабів і посилення впливу на функціонування реальної економіки. Високі темпи зростання потенціалу фінансової сфери викликані в тому числі й активною взаємодією з реальним сектором. Нарощування оборотів і активів фінансової підсистеми служить інтересам забезпечення безперервності процесу реального відтворення й об’єктивно ним зумовлено.
Фінансовий сектор економіки |
|||
Грошові кошти |
Підтвердження вартості фінансових ресурсів реальними товарами та послугами |
Забезпечення коштами для безперервного відтворення виробництва |
Повернення грошових коштів |
Реальний сектор економіки |
|||
Товари і послуги |
Забезпечення виробництва суспільного продукту й економічного зростання |
Формування попиту на товари та послуги, нагромадження та інвестиції |
Грошові кошти від продажу товарів і послуг |
Споживачі |
Рис. 1. Взаємозв’язок між фінансовим та реальним секторами економіки
Фінансовий сектор трансформує заощадження в інвестиції та відповідає за їх перетік у реальний сектор економіки. Основу його в умовах його переважної ролі над реальним, як правило, становлять інвестиції, кредити та спекуляції у контексті руху капіталу. Фінансовий сектор у контексті взаємодії з реальним, як правило, виконує передавальну функцію щодо її реалізації, має інвестиційне призначення та відповідає за вирішення завдань розвитку реальної економіки.
Про позитивний вплив фінансового сектору на економічне зростання згадував Й. Шумпетер. Він у 1911 р. доводив, що традиційні фінансові послуги (мобілізація заощаджень, оцінка проєктів, полегшення трансакцій) сприяють інноваціям та економічному зростанню. Учений підкреслював роль кредиту і кредитного ринку в наданні підприємцю можливості створення нових комбінацій факторів виробництва, які забезпечують розвиток і зростання в умовах повністю врівноваженої економіки. На думку дослідника, банки впливають на економічне зростання через участь у розподілі заощаджень.
Оскільки накопичення з подальшим інвестуванням є вагомим чинником економічного зростання, банки можуть впливати на економічне зростання через збільшення норми заощаджень і залучення іноземного капіталу. М. Пагано доводить, що ступінь розвитку фінансового сектору безпосередньо впливає не лише на норму заощаджень, а й на вибір технології, вона задає масштаби витрат праці і матеріальних ресурсів на здійснення посередницьких операцій тощо, що не може не відобразитися на темпах економічного зростання.
Р. Левін, М. Тіель та П. Уотчел уважають, що роль фінансового сектору полягає у перерозподілі ресурсів на користь сучасних зростаючих секторів, які мають забезпечити розвиток економіки держави.
Прихильники кейнсіанської теорії та монетаризму у своїх міркуваннях сходилися на нейтральному впливі фінансового сектору на реальний, під якими, відповідно, розуміли ринок цінних паперів, страхові та банківські установи, фондові біржі, інвестиційні фонди і підприємців, промисловців, виробничі галузі. Вони схилялися до припущенням про те, що виробники завжди можуть одержати необхідні фінансові ресурси, а інвестиційні рішення визначаються на основі величини відсоткової ставки, що формується параметрами рівноваги на ринку грошей.
Основні ідеї різних економічних теорій щодо розуміння сутності реального і фінансового секторів економіки, а також взаємозв’язку між ними
Економічна школа |
Ключові суб’єкти |
Інструменти взаємодії |
Мотиви взаємоді |
Роль фінансового сектору щодо реального |
Класична |
Фінансові посередники, підприємці |
Кредитування |
Забезпечення перерозподілу вже існуючих матеріальних цінностей у суспільстві |
Нейтрально-позитивна, що передбачає обслуговуючу функцію фінансового сектору до реального |
Неокласична |
Фінансові установи, фірми, домогосподарства |
Кредитування та емісійне фінансування |
Використання кредитних коштів для провадження економічної діяльності |
Негативна, пов’язана з відсутністю створення вартості, лише простим її перерозподілом |
Кейнсіанство |
Фінансові посередники, фірми, домогосподарства |
Кредитування та участь у капітал |
Забезпечення короткота довгострокового інвестування капіталу |
Нейтральна, контрольована державним регулюванням |
Інституціоналізм |
Фінансові посередники (банківські та небанківські установи), підприємства та домогосподарства |
Кредитування, участь у капіталі та інвестиціях |
Забезпечення ліквідності, зниження ризиків та усунення інформаційної асиметрії на ринку |
Негативна, що пов’язана з відособленням фінансового сектору та спекулятивністю |
Про негативний вплив порушення співвідношення фінансового та реального секторів економіки на збалансованість ринку говорили й неокласики. Вони наголошували на необхідності розширення реального сектору, адже саме там відбувається створення вартості, тоді як у фінансовому секторі зазвичай відбувається просто перегрупування фінансових активів.
Перетікання ресурсів у фінансовий сектор відбувається, коли:
по-перше, підприємства віддають перевагу розміщенню коштів у фінансові активи замість реінвестування їх у виробництво. Фінансовому інвестуванню віддають перевагу індивідуальні інвестори, які можуть виступати у ролі стратегічних або портфельних інвесторів, а також інституційні, для яких цей вид інвестування є переважним за законом. При цьому відтік ресурсів із реального у фінансовий сектор пов’язаний із двома концепціями. Перша з них базується на тому, що нарощення обсягів фінансових трансакцій призводить до скорочення капіталу, доступного для реального інвестування, а друга – ці ефекти не пов’язані між собою. Так, М. Гейне і Х. Херр припускають, що «гроші, потрапляючи у сферу фінансів, не зникають непомітно: те, що належить одному економічному агенту, отримує інший». Проте у сучасних умовах розвитку фінансового сектору капітал перетікає від одного фінансового інституту до іншого, оминаючи сферу виробництва;
по-друге, фінансовий сектор «перетягує» робочу силу і технології з реального сектору. Цей аспект проблеми детально досліджено у роботі О. Бузгаліна і А. Колганова, які досліджують «несталий сектор» як сферу, у якій не виробляються ні матеріальні блага, ні культурні цінності.
Існують й інші напрями негативного впливу фінансового сектору на реальний. Наприклад, вплив фінансового сектору на валютні курси, а також залежність реального сектору від кон’юнктури фінансового ринку. В останньому випадку діяльність підприємства оцінюється його капіталізацією, тобто ринковою вартістю акцій на фондовому ринку. Коли вона падає, втрачається інвестиційна привабливість підприємства для реальних інвесторів. Також можлива й інша ситуація, коли компанія демонструє себе з найкращого боку на фондовому ринку, однак насправді реальний стан може відрізнятися.
Другим видом негативного впливу фінансового сектору на реальний є ризики і нестабільність, оскільки ці явища не дають можливості працювати економіці без коливань, здійснювати стратегічне планування, реалізовувати кардинальні інновації тощо. У підсумку виникають кризи в усіх секторах економіки. Д. Бен-Амі стверджує, що в умовах тільки стійкої економічної системи можливо протистояти імпульсам нестабільності, що надходять із фінансового сектору. Ідею про те, що лібералізація ринку капіталів не спричиняє економічного зростання, а призводить до макроекономічної нестабільності, доводив і Дж. Стігліц, проаналізувавши існуючі дослідження взаємовпливу фінансового та реального секторів у різних країнах.
Іншим проявом негативного впливу викривлення структури фінансового капіталу є відволікання інвестицій із реального сектору економіки. Це відбувається через три канали:
1) добровільне спрямування підприємствами заробленого прибутку у спекулятивну сферу замість здійснення його реінвестицій у виробництво. З огляду на вищу інвестиційну привабливість фінансових інструментів, більшість підприємств, насамперед великих, долучається до категорії гравців на фондовому та валютному ринках;
2) об’єктивна необхідність співпраці підприємств у процесі господарської діяльності з фінансовими посередниками, які під час перерозподілу акумульованих фінансових ресурсів віддають перевагу їх розміщенню у фінансові активи з високим рівнем доходу;
3) відтягування коштів із реального сектору економіки у фінансовий через кредитний канал, що спричинено високою процентною ставкою, яка у рази перевищує економічну рентабельність підприємств. Унаслідок цього підприємство-позичальник або має знайти кошти на погашення кредиту з інших джерел за недостатності доходів від основного виду діяльності, або позбутися заставного майна або й бізнесу.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла