Тема 4. Підприємства по виробництву бетонних сумішей
4.4. Промислове виробництво сухих будівельних сумішей.
Номенклатура продукції.
Виробництво та застосування сухих будівельних сумішей визнано самостійною наукомісткою й досить перспективною підгалуззю промисловості будівельних матеріалів, на розвиток і впровадження якої працюють науково- дослідні центри й лабораторії фірм.
Перший патент на виготовлення і застосування сухих будівельних сумішей був опублікований у Європі в 1893 р. Впровадження технології приготування сухих будівельних сумішей, бункерного транспортування й машинного нанесення розчинів у період 1960-1995 р.р. дало збільшення продуктивності праці у 8 разів. В Україні практичне застосування будівельних сумішей почалося на початку 90-х років ХХ століття. За порівняно короткий час ці матеріали потіснили традиційні й продовжують завойовувати будівельний ринок.
На українському ринку найбільш поширені сухі суміші призначені для кріплення на поверхні конструкції (клей для плитки), для заповнення швів між облицювальними елементами (затирка швів), для вирівнювання та фінішного оздоблення стін та стель (штукатурка), для вирівнювання підлоги під несуче покриття по наливній технології (стяжки, самовирівнювальні підлоги).
За видом в’яжучого, яке застосовується, сухі будівельні суміші підрозділяються на прості й складні.
Прості суміші (складається з 1-го в’яжучого) бувають: цементні; вапняні; гіпсові; полімерні.
Складні суміші, на відміну від простих, складаються з декількох в’яжучих речовин. Вміст кожної з них у складі суміші повинен бути не менше 10%.
За призначенням сухі суміші розподіляються на типи:
- заповнювачі швів;
- штукатурки;
- шпаклівки;
- наливні підлоги.
Умовне позначення матеріалу кожного типу визначається літерними індексами і цифровими показниками. С – позначення сухих сумішей. Перша цифра означає призначення суміші. Далі матеріал диференціюється за областю застосування.
Технологічні схеми та обладнання виробництва сухих будівельних сумішей.
Організація технологічного процесу виробництва сухих будівельних сумішей принципово однакова для заводів будь-якої потужності і передбачає необхідність технічного забезпечення всіх операцій з виробництва продукції.
При цьому організація виробництва визначає обов’язковість виконання наступних умов:
- Процес змішування композицій на основі різних в’яжучих варто робити в окремих змішувачах;
- Ємності для збереження компонентів суміші також повинні бути диференційовані;
- Дозувальні системи підбираються, виходячи з умов забезпечення необхідної точності дозування компонентів.
Завод з виробництва сухих сумішей має таке технологічне устаткування:
- ємності (сховища в’яжучих, заповнювачів (наповнювачів), модифікуючи добавок – основних і витратних);
- вагові (ємнісні) дозатори, призначені для дозування необхідної кількості компонентів суміші;
- змішувач для механічного перемішування і гомогенізації компонентів суміші;
- фасувально-пакувальні установки готової продукції.
Приготування якісних сухих модифікованих сумішей пред’являє особливі, підвищені вимоги до якості і стабільності показників вихідних матеріалів- компонентів суміші, насамперед в’яжучих, заповнювачів і наповнювачів (властивості, рівень вологості, фракційний склад), вибору модифікуючи добавок.
Технологічна схема приготування сухих сумішей обов’язково містить у собі ділянку підготовки заповнювачів, яка включає в себе сушіння і розсів за фракціями.
На сучасних заводах виробничі потоки регулюються і керуються за допомогою комп’ютеризованої системи керування, контролю й обліку. Відповідно до заданої програми комп’ютер контролює якість і наявність сировинних матеріалів, вибирає з усього набору необхідні види сировини і модифікуючи добавок, дозує їх з високою точністю і систематизує виробничі показники з аналізом характеристик всіх операцій технологічного процесу.
Основне технологічне обладнання.
Основним змішувачем, який використовується при виробництві сухих будівельних сумішей, є горизонтальний змішувач-центрифуга.
Виробниками змішувачів-центрифуг пропонуються об’єми робочої камери 0,3…3 м3.
Ефективність змішування в значній мірі пов’язана з конфігурацією робочих органів змішувача. Лопасті змішувача-центрифуги у формі плуга розорюють кільце продукту, який притискається відцентровою силою до стінки, і відкидає його праворуч та ліворуч від себе. Лопасті традиційної форми забезпечують осьове переміщення компонентів суміші до центра, в той час як додаткові лопасті, розміщені ближче до осі, використовують для організації осьового переміщення компонентів у зворотному напрямку. Кути нахилу лопастей, площа їхньої поверхні знаходяться у тісному зв’язку зі швидкістю обертання головного валу. Якщо в склад суміші входять інгредієнти, схильні до агломерації, змішувачі-центрифуги обладнують подрібнювачами. Їхнє застосування доцільне при виготовленні сумішей, які армуються волокнами, і необхідне, якщо в склад сухої суміші хоча б одна добавка вводиться в рідкому стані.
Для контролю якості змішування змішувач може бути обладнано пробовідбірником з пневмоприводом. Відбір проб може виконуватись в ручному або автоматичному режимі, залежно від завдання: поточний контроль, перехід від однієї рецептури до іншої, підбір режиму для нової суміші.
Процес фасування сухих сумішей в мішки складається з таких операцій:
- Подавання продукту;
- Дозування продукту;
- Подача порожніх мішків;
- Наповнення мішків;
- Видалення наповнених мішків;
- Збирання та знесилення забрудненого повітря;
- Збирання розсипаних порошків.
Подавання продукту в бункер фасувальної машини може здійснюватись одним з трьох способів:
- Гравітаційним подаванням (під дією власної ваги);
- Механічним способом (гвинтовий, стрічковий, ковшовий конвеєр або інший пристрій);
- Пневматичним способом.
Важливо, щоб продуктивність змішувача відповідала продуктивності пакувальної машини.
Дозування, наповнення й скидання мішків-операції, які виконуються фасувальною машиною. Дозування в мішки здійснюється за масою. Система збирання та повернення просипань при фасуванні сухих сумішей може бути відсутньою або виконаною в спрощеному варіанті, оскільки це некондиційний товар і повертатись назад в бункер фасувальної машині не повинен.
Сухі суміші упаковують у багатошарові паперові пакети, які після наповнення заклеюють або зашивають. Фасувальним обладнанням слугують дозатори різних типів. Заповнені та зашиті пакети підлягають груповій упаковці. З групових удавок на піддоні формують транспортну одиницю вантажу.
Установками малої потужності прийнято вважати компактні технологічні лінії продуктивністю 2-4 т/год. При роботі в одну зміну такі установки дозволяють виготовляти до 500 т сухих сумішей на місяць.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання