Тема 1. Економічна сутність, роль та функції міжнародної біржової діяльності
2. Організація і діяльність перших міжнародних бірж
Перші міжнародні біржі з’явились у ІІ столітті на місці організованих майданчиків і пов’язані з торгівлею сільськогосподарськими активами.
З метою підвищення ефективності роботи перших товарних бірж торговці почали розробляти біржові правила торгівлі, які постійно видозмінювались з часом.
Історія розвитку міжнародної біржової діяльності пов’язана з Бельгійськими торгівцями та їх містами. Вперше в історичних працях з’являється ім’я власника готелю Ван де Бурсе. Він був власником готелю, який намагався підтримати свій бізнес через надання права орендувати свої приміщення торговцями товарів. Його досвід став досить популярним і був прикладом для побудови окремих приміщень – товарних бірж.
Перша товарна біржа була побудована в Антверпені у 1556 р. і вважається офіційно першою будівлею товарної біржі. Цікавим фактом є те, що вивіска цієї біржі відома нині у всьому світі: «Ця біржа є місцем зборів торговців усіх націй і мов».
Антверпен також відомий нині у світі своїми діамантовими біржами. У 1904 р. група антверпенських брокерів створила діамантову біржу «Beurs voor Diamanthandel».
З часом у тому самому місці почали виникати і інші діамантові біржі – «Vrije Diamanthandel» (1911 р.), «Antwerpsche Diamantkring» (1929 р.). Остання стала єдиною у світі біржою необроблених діамантів. Після Другої світової війни діамантові біржі були відкриті у США, на Близькому Сході та Азії. На підтримку галузі в Антверпені у 1947 р. була створена Всесвітня федерація діамантових бірж. До її складу і нині входить близько 28 діамантових біржових майданчиків. Діамантові біржі являються прикладом вузької спеціалізації товарних бірж у світі.
Починаючи з 16 століття, виникла значна кількість міжнародних бірж, а основними активами, якими торгували, стала спочатку сільськогосподарська продукція. Згодом, оскільки фінансові активи почали відігравати вагому роль, на міжнародних біржах почалась торгівля цінними паперами. Так виникли перші фондові біржі. У 17 столітті в багатьох європейських містах з’явились фондові біржі. Саме фондові біржі стали фінансовими центрами різних європейських країн.
Перша фондова біржа була побудована в Амстердамі у 1602 р. необхідно зазначити, що саме Амстердамська фондова біржа є найстарішою фондовою біржою у світі і нині все ще функціонує.
Відкриття нової фондової біржі у Нідерландах забезпечило для цієї країни центральне місце у міжнародній фінансовій системі на той час. На фондових біржах тоді укладали понад 5000 угод різними учасниками. Прикладом є Амстердамська фондова біржа. На ній були розроблені перші правила біржової торгівлі.
Нині усьому світу відома товарна біржа CME Group, яка багата своєю історією та досягненнями не тільки в США.
Товарна біржа СМЕ не випадково стала важливим центром міжнародного ціноутворення на основні види товарних груп сільськогосподарських активів. Історія свідчить, що у 1830-1840 рр. місто Чикаго було американським центром зерно-трейдингу, де відбувалось багато торгових операцій Середнього Заходу.
Промислові революції сприяли розвитку даного ринку. Фермери привозили до Чикаго майже все своє зерно у надії продати за високими цінами, проте це тільки призводило до обвалів цін на ринках. Навіть у сприятливі роки можна було спостерігати високу цінову волатильність.
На початку дев’ятнадцятого століття більша частина американського зерна та олійних культур вироблялась у внутрішніх штатах США, де переважно були групування фермерів. Більшість з них займались тільки сільським господарством. Реалізація сільськогосподарської продукції нині забезпечувала основний дохід. Більшість з цих фермерів не мали доступу до великих ринків і часто не отримували сприятливу ціну від реалізації своєї продукції.
Основним торговельним шляхом до Атлантичного узбережжя була річка Новий Орлеан, а невеликі місцеві зернові ринки також будувались вздовж неї та інших річок Огайо й Міссісіпі, що географічно простягалось з Сходу на Захід. Єдиною доступною на той час логістикою був річковий та морський транспорт.
Через неможливість продати за високими цінами своє зерно, фермери змушені були його переробляти на борошно чи корми і продавати, проте такий спосіб досить часто не рятував їх від неспритних цінових коливань.
Великі Озера стали головним логістичним шляхом поставки сільськогосподарської продукції до Чикаго.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання