Пакет MATLAB/SIMULINK

4. Розділи бібліотеки блоків підсистеми Simulink

4.2. Виведення результатів – Sinks

Цей розділ має 9 різних блоків. Розглянемо три з них найбільш вживані

1

2.1. Блок виведення результатів на екран, Display –  призначений  для виведення числової і векторної інформації. До параметрів налагодження входять:

Format – вказує на форму представлення чисел, форматом short і long представляються звичайні числа, short e і long e – числа в показниковій формі, bank – виведення грошової інформації.

Dicimation – формує періодичність виведення значень у вікні, по замовченню 1;

Floating display – дозволяє вибрати форму використання блоку в моделі. Якщо стоїть „галочка”, то блок не має вхідного порту, а відображає дані на любих лініях зв’язку по яких клацають мишкою.

Sample time – задає величину кроку модельного часу.

При виведенні вектора даних блок перетворюється автоматично з вікнами для кожного числа. Щоб їх було видно слід „розтягти” зображення блоку.

2.2. Блок виведення результатів у вигляді графіка, XYGraph призначений  для виведення двомірних графіків, де Х – аргумент Y – функція. Має такі параметри.

Обмеження по аргументу: x-min, x-max, обмеження по функції y-min, y-max, за замовчуванням мають значення, -1, 1, -1, 1, і крок модельного часу Sample time – який визначається значенням такого ж параметра блоку з якого поступає сигнал.

2.3. Блок виведення результатів на осцилограф, Scope. При подвійному клацанні на малюнку блока з’являється вікно, що нагадує екран вимірювального приладу. В цьому вікні по осі ординат відкладається значення величини, що вимірюється , по осі абсцис – значення модельного часу( рис. 1.3).  За замовчуванням діапазон по осі ординат складає [-5; 5], а по осі абсцис [0; 10].

Якщо на вхід поступає векторна величина, то будується декілька (до 30) кривих різного кольору.

Вікно Scope має панель інструментів, де є кнопки: друку вікна Print, наладки параметрів блоку  Scope  ( панелі властивостей) Proptrties, зміни масштабу осей графіків, Zoom, масштабу осі Х i Y – Zoom X-axis, Zoom Y-axis, автоматичної установки оптимального масштабу осей – Autoscale, збереження і відміни збереження встановленого масштабу Save current axes settings, Restore saved axes settings, перетворення осцилографа у „плаваючий”, Floation scope. Останні дві кнопки Lock/Unlock axes selection – з’єднання або розрив зв’язку і Signal selection – вибір сигналу для відображення  використовуються для  „плаваючого” осцилографа.

Познайомимось з вікном параметрів осцилографа, яка має дві вкладки: вкладку загальних параметрів General,  і вкладку інформація про дані, Data history, див. рис. 

Вкладки загальних параметрів General, і інформація про дані, Data history у вікні параметрів блока осцилографа Scope

У першому вікні параметр кількість осей осцилографа, Number of axes дозволяє перетворити одно канальний осцилограф у багатоканальний шляхом  заміни цифри 1 на більшу.  Параметр межі часового інтервалу Time range  автоматично встановлює інтервал моделюванню по значенню інтервалу заданому у вікні підсистеми Simulink. Його можна змінювати за необхідністю. Параметр Tick labels вводить відмітки на осях. Параметр Sampling встановлює часові відношення: кратність виводу даних, Decimation, по замовчуванню 1, і Simple time – еталонний час, по замовчуванню 0.  Постановка „галочки” у віконце Floation scope  перетворює віртуальний  осцилограф у „плаваючий”, який можна приєднувати до різних блоків.

У другому вікні важливим є обмеження на кількість розрахункових точок Limit data points to last, які зберігаються в системі MATLAB. По замовчуванню їх 5000. Цієї кількості інколи буває мало для побудови графіка повністю на екрані приладу і тоді їх треба або збільшити, або зняти обмеження на кількість, прибравши “галочку” з віконця навпроти.  Кількость точок тоді буде обмежена робочим простором  MATLAB. При необхідності дані можна записати  командою Seve data to workspace.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла